به همت بانک میکروارگانیسم‌های مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران؛

سویه‌های ارزشمند پروبیوتیک در اختیار محققان کشور قرار می‌گیرد

۲۴ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۵:۰۸ کد : ۱۱۳۹۲ پژوهشی
ارائه سویه های ارزشمند بیوتکنولوژیک یکی از رسالت های مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در جهت خدمت به محققان و مراکز تحقیقاتی و گامی به سوی تحقق خودکفایی علمی و رونق تولید است.
سویه‌های ارزشمند پروبیوتیک در اختیار محققان کشور قرار می‌گیرد

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران وابسته به جهاددانشگاهی، دکتر سید مجید تولیت سرپرست مرکز ملی  ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در این خصوص گفت: گستردگی میکروارگانیسم ها از نظر تعداد، تنوع محیط های زیست و همین طور از نظر مسیرهای متابولیک، بیشتر از سایر موجودات است. به همین دلیل بررسی تنوع آنها راه را برای دستیابی به سویه های مفید و ارزشمند صنعتی می گشاید. یکی از رسالت های مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران ارائه سویه های ارزشمند بیوتکنولوژیک می باشد که در این مسیر محققان این مرکز همواره در تلاشند تا نمونه های زیستی  بانک میکروارگانیسم ها را غنی تر نمایند.

وی ادامه داد: از جمله سویه های ارزشمند موجود در این بانک می توان به سویه های تولید کننده آنزیم، سویه های تجزیه کننده مواد زنوبیوتیک، سویه های تولید کننده آنتی بیوتیک، سویه های اسید لاکتیک، و سویه های استاندارد و مرجع اشاره کرد.

سرپرست مرکز ملی  ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران گفت: سویه های ارزشمند پروبیوتیک از جمله سویه هایی هستند که به زودی در دسترس محققان قرار می گیرند.

وی افزود: بانک میکروارگانیسم های این مرکز به عنوان مرکزی پیشرو در زمینه جداسازی، شناسایی و نگهداری انواع متنوعی از میکروارگانیسم ها و ارائه ی سویه ها به محققان داخل و خارج کشور، در راستای اهداف خود در جهت هرچه غنی ­تر کردن کلکسیون میکروبی، تعداد کل سویه های نگهداری شده موجود در بانک را به 4436 سویه رسانید که از این بین 1170 سویه در کاتالوگ رسمی بانک و در دسترس محققان قرار دارد.

تولیت خاطر نشان کرد: در بین سویه های موجود در کاتالوگ رسمی مرکز، انواع سویه های شناسنامه دار و معتبر که در کلکسیون های مطرح دنیا از جمله DSMZ آلمان، ATCC آمریکا، CCM چک، BCCM بلژیک، CECT اسپانیا و KCTC کره جنوبی نیز ثبت شده است، به چشم می خورد.

لازم به ذکر است، با تلاش محققان این مرکز جهت دستیابی به میکروارگانیسم های بومی کشور، تاکنون 67 سویه جدید میکربی در سطوح مختلف گونه، جنس و خانواده از کشور ایران جداسازی شده است و پس از شناسایی کامل پلی فازیک، از طریق ثبت در ژورنال های معتبر بین المللی، به دنیا معرفی شده است، که در این میان، دو خانواده جدید مخمری و باکتریایی به عنوان دستاوردهای چشمگیر محققان این مرکز محسوب می شود.

همچنین بانک میکروارگانیسم ها، با دارا بودن کلکسیون هایی چون  آرکی ها، باکتری ها، کپک ها، مخمرها، سیانوباکترها، دیاتومه ها و ریز جلبک ها  جزمتنوع ترین کلکسیون میکروبی ایران است.

گفتنی است؛سویه های تولید کننده آنزیم، سویه های تجزیه کننده مواد زنوبیوتیک، سویه های تولید کننده آنتی بیوتیک، سویه های اسید لاکتیک، و سویه های استاندارد و مرجع وهمچنین سویه های ارزشمند پروبیوتیک که به زودی در اختیار محققان قرار خواهد گرفت، از جمله سویه هایی هستند که در بانک میکروارگانیسم های این مرکز تهیه می شوند.

 


( ۱ )

نظر شما :