استاندار ایلام:

جهاددانشگاهی در الگوسازی موفق عمل کرده است

۲۳ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۴:۲۲ کد : ۱۱۳۴۹ عمومی تاپ خبر
استاندار ایلام گفت: جهاددانشگاهی در تداوم موفقیت‌های خود می‌تواند در الگوسازی در مواردی مانند کشاورزی نوین، مشاغل خانگی، اشتغال فارغ‌التحصیلان و اقتصادی شدن اربعین کمک کند.
جهاددانشگاهی در الگوسازی موفق عمل کرده است

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی ایلام، قاسم سلیمانی‌دشتکی در نشست با رییس و اعضای جهاددانشگاهی واحد استان، اظهار کرد: جهاددانشگاهی نهادی الگوساز است که می‌تواند در زمینه ترویج کشاورزی نوین و علمی برای حفاظت از آب‌وخاک و فرآوری محصولات و بسته‌بندی‌های مناسب و بازاریابی نقش واقعی خود را ایفا کند.

وی با تاکید بر رعایت ظرافت‌ها در طرح‌هایی مانند مشاغل خانگی، تصریح کرد: باید در این طرح‌ها به دنبال ایجاد شغل‌هایی باشیم که هم تولید محصولات جدید و پرمصرف داشته باشند و هم برای بازاریابی آن‌ها مشکلی وجود نداشته باشد چون در گذشته در این‌گونه طرح‌ها افراد بیکار زیادی بدهکار و مقروض شدند و جهاددانشگاهی می‌تواند الگوی مشاغل خانگی را تغییر بدهد.

استاندار ایلام با بیان این که امور فرهنگی جهاددانشگاهی به‌عنوان زاده انقلاب فرهنگی در جهاددانشگاهی اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد، تصریح کرد: جهاددانشگاهی می‌تواند در زمینه آسیب‌های اجتماعی نیز فعالیت کند و به‌عنوان مثال در پدیده‌هایی مانند خودکشی و دگر کشی ورود کند و مطالعات علمی را انجام دهد.

سلیمانی تصریح کرد: هرچند ریشه این‌گونه مشکلات فرهنگی است، اما فرهنگ و آداب و رسوم منطقه و کشور ما جنبه‌های بسیار مثبتی هم دارد و باید تقویت شود، بنابراین روی الگوهای اجتماعی و فرهنگی باید کار کنیم.

استاندار ایلام تصریح کرد: مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) در زمینه‌های مختلف اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی و سیاسی و اربعین به ویژه در ایام انتخابات نظرسنجی‌های خوبی را انجام داده که می‌توان گفت بسیار علمی و بی‌نقص و نزدیک به‌واقع بوده است.

سلیمانی ادامه داد: جهاددانشگاهی همواره مورد تایید رهبر معظم انقلاب اسلامی و رییس جمهور بوده است، تصریح کرد: این نهاد هم در موضوع سلول‌های بنیادی و هم در موضوع درمان ناباروری و بانک خون بندناف بسیار موفق عمل کرده است.

وی با استقبال از برنامه جهاددانشگاهی برای راه‌اندازی مرکز درمان ناباروری در ایلام، گفت: دانشگاه علوم پزشکی در این زمینه به‌عنوان همکار جهاد عمل خواهد کرد و اگر دانشگاه آزاد هم بتواند در این زمینه باید همکاری کند.

استاندار ایلام با قدردانی از زحمات ایسنا، گفت: ایسنا می‌تواند زمینه همکاری دستگاه‌های اجرایی را با مجموعه عظیم جهاددانشگاهی فراهم کند.

سلیمانی با اشاره به کمبود فضای فیزیکی جهاددانشگاهی برای مراکز آموزشی، گفت: در استان چهارمحال و بختیاری در این زمینه به جهاددانشگاهی کمک شد و در استان نیز با در نظر گرفتن قانون، همکاری لازم به عمل خواهد آمد.

وی با تاکید بر این که جهاددانشگاهی باید کمک کند تا مزیت‌های استان تبدیل به اشتغال و درآمد شود، تصریح کرد: در کشاورزی استان به‌سرعت رو به جلو می‌رویم به‌طوری که پارسال ۱۸۰ هزار تن‌فروش داشتیم و امسال این میزان تاکنون به ۲۹۴ هزار تن رسیده است که با ۶۰ درصد رشد در نوع خود رکورد محسوب می‌شود که این مهم نتیجه طرح‌های گرمسیری و افزایش زمین‌های آبی بوده است.

استاندار ایلام گفت: تولید کلزا یکی از مهم‌ترین نیازهای کشور است و استان ایلام از نظر وسعت کوچک است اما از نظر تولید کلزا، استان چهارم هستیم.

سلیمانی ادامه داد: در کشاورزی خام فروشی داریم و بسته‌بندی و فرآوری نداریم درصورتی‌که از مرز مهران ۲ میلیارد صادرات داریم که در این زمینه جهاددانشگاهی می‌تواند الگوسازی کند.

وی تصریح کرد: اربعین یا به عبارت بهتر عتبات مزیت بسیار مهمی برای استان است، چون در ایام دیگر سال روزانه ۳ تا ۴ هزار نفر تردد از مرز مهران داریم و مرتب این تعداد تردد هر سال نسبت به سال گذشته‌اش بیشتر شده است و امسال هم که ویزا حذف شده پیش‌بینی می‌شود ۵ میلیون زائر از مرز مهران تردد کنند.

استاندار ایلام تاکید کرد: جهاددانشگاهی می‌تواند در زمینه اقتصادی شدن اربعین الگو بدهد و اگر در این زمینه الگوسازی شود به نفع استان است و از نظر اجرایی آنچه به ذهن می‌رسد این است که در داخل شهرها موکب نزنیم که کسبه شهرها متضرر نشوند، اما این کارها با الزام انجام نمی‌شود بلکه اگر الگو ارایه شود این موارد کم‌کم جا می‌افتد.

سلیمانی با اشاره به اهمیت زنجیره‌های آموزش و تولید و استارتاپ‌ها و توسعه فعالیت‌های دانش‌بنیان، تصریح کرد: نرخ بیکاری استان در سال ۱۳۹۶، ۱۱.۷ بود، اما نرخ بیکاری در سه ماهه اول امسال ۹۰۳ دهم درصد است.

وی با بیان این که بسیاری از بیکاران فارغ‌التحصیل دانشگاه‌ها هستند و دنبال کار اداری هستند، تصریح کرد: باید در این زمینه فرهنگ‌سازی کرد تا دانش‌آموختگان به کارهای تولیدی رو بیاورند.

استاندار ایلام آمار کل بیکاران استان را ۲۰ هزار نفر اعلام کرد و گفت: با هم‌افزایی همه دستگاه‌های دولتی و نهادهای عمومی و بخش خصوصی می‌توان این آمار را کاهش داد.

وی از آغاز پروژه‌هایی مانند pp، پروژه لرزه‌نگاری ایوان، پروژه اکتشاف میدان‌ها نفتی و گاز در قسمت جنوبی استان در مجموع با اعتباری بیش از ۳۰۰۰ میلیارد تومان خبر داد و گفت: ۳ کارخانه بزرگ استان شامل دو پروژه فولاد گستر آتنا، کوشاب غرب در چرداول و استیل کورد دره شهر بعلاوه گوگردزدایی پتروشیمی آماده افتتاح به دست رییس‌جمهور است؛ و بیش از ۲۶ هزار هکتار اجرای سیستم آبیاری در حوزه کشاورزی در این سفر افتتاح می‌شود.

استاندار ایلام با بیان این که بیش از ۱۴۰ کیلومتر در حوزه زیرساخت راه افتتاح می‌شود، گفت: فاز اول راه‌آهن ایلام کلنگ زنی می‌شود.

سلیمانی تصریح کرد: سال گذشته علی‌رغم این که در کشور با کاهش حجم زوار اربعین روبه‌رو بودیم اما در ایلام با رشد ۱۵ درصدی نسبت به سال قبل مواجه شدیم. امسال در تلاش هستیم که مسیر رفت‌وبرگشت پایانه برکت را جدا کنیم که این امر با احداث دو تقاطع غیر هم‌سطح در حال تکمیل است. کار دیگری که در پایانه برکت و پایانه مرزی در حال اجرا است ایجاد سایه بان و احداث بیش از ۶۰۰ چشمه سرویس بهداشتی است.

وی با اشاره به در دست تکمیل بودن جاده‌های مسیر اربعین با تلاش روزافزون، اظهار کرد: سال گذشته که دکتر امیرآبادی به ایلام آمدند و از نزدیک مشکلات زیرساخت‌ها را مشاهده کردند در مجلس رایزنی کردند و با توجه به حضور دو تن از نمایندگان استان در کمیسیون تلفیق، ۷۶ میلیارد تومان به این مسیر اختصاص یافت که حرکت بسیار بزرگی بود.

استاندار ایلام با اشاره به نتایج سفر هیات اقتصادی به ایلام گفت: تشکیل کنسرسیوم با حضور ۴ بانک مطرح کشور برای مشارکت ۸۰۰ میلیارد تومانی در پروژه مهم آزاد راه پل زال به دهلران، مشارکت صندوق توسعه ملی برای تامین اعتبار ۱.۲ میلیارد دلاری پتروشیمی مهران، اختصاص ۱۱۰ میلیارد تومان برای تکمیل بیمارستان ۳۷۶ تختخوابی ایلام و بزرگراه ایلام به مهران، مشارکت شرکت‌های بزرگ ایدرو و ایمیدرو در پروژه‌های مهمی چون کارخانه ممبران ایوان، کارخانه روغن‌کشی کلزا آبدانان بخشی از نتایج این سفر است.

در این نشست مهندس غلامرضا حسینی گزارشی از فعالیت‌های انجام‌شده و برنامه‌های آینده جهاددانشگاهی واحد استان ارایه کرد.


نظر شما :