نخستین کارگاه آموزش تجاری‌سازی زهر زنبورعسل در چهارمحال‌وبختیاری برگزار شد

۱۷ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۷:۳۷ کد : ۱۱۳۱۴ آموزشی
نخستین کارگاه آموزش استحصال و تجاری‌سازی زهر زنبورعسل در چهارمحال‌وبختیاری به همت جهاددانشگاهی استان برگزار شد.
نخستین کارگاه آموزش تجاری‌سازی زهر زنبورعسل در چهارمحال‌وبختیاری برگزار شد

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی چهارمحال‌وبختیاری، سیروس رضایی 17 شهریورماه با اشاره به حضور 200 نفر در این کارگاه آموزشی، اظهار کرد: افزایش درآمد، ایجاد اشتغال و آموزش راه‌های فرآوری تولیدات زنبورعسل از جمله اهداف برگزاری این کارگاه بوده است.
رییس جهاددانشگاهی استان افزود: اولین کارگاه آموزشی تولید ژل رویال با حضور 150‬ زنبوردار در ماه گذشته توسط جهاددانشگاهی برپا شد و دومین کارگاه نیز امروز با موضوع استحصال و تجاری‌سازی زهر زنبورعسل برگزار شد.
وی با بیان اینکه آب‌وهوای چهارمحال‌وبختیاری پتانسیل تولید ژل رویال، گرده، بره موم و ... را دارد، تصریح کرد: با فراوری محصولات زنبورعسل می‌توان درآمد تولیدکنندگان این حرفه را افزایش داد.

 

ضرورت توجه به فرآورده‌های زهری زنبورعسل در کشور
جواد اصغرپور زنبوردار و تولیدکننده دستگاه‌های هوشمند زهرگیر در ایران در این کارگاه، اظهار کرد: نخستین دستگاه هوشمند زهرگیر در ایران از سال 1380 تولید و روانه بازار شد در آن زمان زنبورداران از خواص زهر زنبورعسل اطلاعی نداشتند و حتی بازاری نیز برای این دستگاه‌ها وجود نداشت.
وی ادامه داد: اما تولید این محصول هدف قرار گرفت و در سال 90 اولین سری محصولات تولید و به بازار عرضه شد و این دستگاه‌ها امروز به 10 کشور جهان صادر شده است.
عضو انجمن آپی‌تراپی ترکیه با اشاره به تحقیقات خود در رابطه با داروهایی که از زنبورعسل تولید می‌شود، بیان کرد: نکات جمع‌آوری‌شده در این تحقیقات در قالب کتاب و هم در قالب کارگاه‌های آموزشی در بیش از 10 استان کشور در اختیار زنبورداران قرار داده شده است که خروجی‌های خوبی نیز داشته است.
این مؤلف کتاب در رابطه با مطالبی که قرار است در این کارگاه بیان شود توضیح داد و گفت: اولویت بحث آموزشی ما زهر زنبورعسل و روش‌های استحصال، نگهداری و فروش این محصولات است.
این محقق جوان بازار ایران را بازار بکری برای تولید محصولات زهری دانست و افزود: با توجه به وجود هشت میلیون کلنی زنبورعسل و تنوع پوشش گیاهی و پتانسیل مناسب در کشور، با تولید فرآورده‌های زهری شغلی در کنار زنبورداری برای این افراد ایجاد شده است تا زنبورداران با استفاده از فرآورده‌های زهر و سایر محصولات درآمد خود را افزایش دهند.
اصغرپور اظهار کرد: هر گرم زهر زنبورعسل در ایران به قیمت 400 هزار تومان و در جهان به قیمت 80 دلار تا 130 دلار خریداری می‌شود که این قیمت نسبت به کیفیت محصول متفاوت است.
وی با اشاره به خواص دارویی زهر زنبورعسل، عنوان کرد: زهر برای درمان بیماری خود ایمنی از جمله‌ام اس و بیماری‌های مفصلی بسیار مفید است، همچنین برخی از داروهای بی‌حس‌کننده نیز از زهر زنبور تولید می‌شود که متأسفانه این محصول در ایران فرآوری نمی‌شود و تنها برخی از آنالیزها و آزمایش‌ها در ایران رخ می‌دهد.
این محقق جوان به خام فروشی در فرآورده‌های زهری زنبورعسل اشاره کرد و افزود: این محصولات در حال حاضر به‌صورت خام به کشورهای اطراف صادر می‌شود اما امیدواریم روزی برسد که در ایران بتوانیم اجزای مورد نیاز زهر را از یکدیگر جداسازی کنیم و آن را به‌صورت فرآورده‌های دارویی به کل دنیا عرضه کنیم و این پتانسیل به دلیل تعداد بالای کلنی‌ها و زنبورداران کشور وجود دارد و با توجه به چهارفصل بودن کشور هر 12 ماه سال می‌توانیم زنبور پرورش دهیم.
وی گفت: عدم آگاهی زنبورداران نسبت به فرآورده‌های زنبورعسل بزرگ‌ترین مشکل پیش ‌رو است که با شرکت در این دوره‌ها و کسب آگاهی می‌توانند زنبورداری سنتی را به زنبورداری صنعتی ارتقا دهند، زیرا که تنها در ایران زنبورداری سنتی وجود دارد و از زنبورعسل فقط عسل آن را می‌شناسیم این در حالی است که گران‌بهاترین محصول زنبورعسل زهر، گرده گل، بره موم و ژل رویال و خود زنبور است که در دنیا از مرده زنبور هم فرآورده‌های دارویی تولید می‌شود.


( ۴ )

نظر شما :