رییس جهاددانشگاهی آذربایجان‌غربی خبر داد:

راه‌اندازی مرکز نوآوری علمی ـ کاربردی جهاددانشگاهی ارومیه با محوریت کشاورزی هوشمند

۱۶ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۷:۰۷ کد : ۱۱۲۸۸ آموزشی
دکتر رستم‌زاده گفت: مجوز راه‌اندازی اولین مرکز نوآوری دانشگاه علمی کاربردی استان در مرکز علمی کاربردی جهاددانشگاهی ارومیه اخذ شد.
راه‌اندازی مرکز نوآوری علمی ـ کاربردی جهاددانشگاهی ارومیه با محوریت کشاورزی هوشمند

به گزارش روابط عمومی آذربایجان‌غربی، دکتر امین رستم‌زاده در جلسه شورای کارآفرینی مرکز آموزش علمی کاربردی جهاددانشگاهی که با حضور مدیران گروه‌های آموزشی برگزار شد با اعلام مطلب فوق اظهار کرد: مجوز راه‌اندازی مرکز نوآوری جهاددانشگاهی ارومیه با موضوع کشاورزی هوشمند از سوی دکتر امید، رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور و مهدخت بروجردی، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور صادر شد.
رییس جهاددانشگاهی آذربایجان‌غربی افزود: این مرکز نوآوری به استناد دستورالعمل ایجاد مراکز نوآوری و مراکز رشد در دانشگاه‌ها، ابلاغی معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری وابسته به مرکز آموزش عالی علمی کاربردی جهاددانشگاهی ارومیه راه‌اندازی خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه یکی از اهداف مرکز آموزش عالی علمی کاربردی جهاددانشگاهی ارومیه تولید محصولات فناورانه و خدمت تخصصی کاربردی باشد، اظهار کرد: تجاری‌سازی فناوری یکی از زمینه‌های بسیار مناسب اشتغال‌زایی و کسب درآمد می‌باشد که جهاددانشگاهی با علم بر این موضوع و همچنین براساس برنامه ششم توسعه برنامه‌ریزی‌های لازم برای رسیدن به این هدف را انجام داده است.
رییس جهاددانشگاهی آذربایجان‌غربی افزود: شناسایی نخبگان و کارآفرینان، ایجاد ارتباط بین دانشگاه و صنعت و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان از جمله مواردی است که در جوامع توسعه‌یافته کنونی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار می‌باشدکه در این راستا مرکز علمی کاربردی جهاددانشگاهی ارومیه با تلفیق فناوری و کشاورزی نوین اقدام به اخذ مجوز مرکز نوآوری با عنوان «کشاورزی هوشمند» کرده است.
وی افزود: این مرکز با ایده جذب خلاقیت‌ها و نوآوری‌های دانشجویان ایجادشده و به دنبال حمایت از صاحبان ایده به‌منظور عرضه یک محصول مبتنی بر دانش و پژوهش به بازار است.
دکتر رستم زاده افزود: ایجاد زمینه مناسب برای بروز خلاقیت و بستری برای رشد و پرورش ایده‌های نو بر مبنای دانش، حمایت از طرح‌های پژوهشگران، محققان، دانشجویان و دانش آموزان، کمک به شکل‌گیری و حیات شرکت‌های دانش‌بنیان، ایجاد بستر مناسب برای کارآفرینی، اشتغال و تجاری‌سازی محصولات، تولید فن‌آوری جدید در زمینه کشاورزی هوشمند، ایجاد ارتباط بین دانشگاه، صنعت و دولت و تأمین سرمایه‌های مادی و معنوی، گسترش فناوری و ایجاد بستر تجاری‌سازی در زمینه‌های مختلف و راه‌اندازی گلخانه‌های هوشمند و صدور دانش فنی آن به سایر کشورها ازجمله اهداف راه‌اندازی این مرکز نوآوری است.
رئیس جهاددانشگاهی آذربایجان‌غربی افزود: مرکز نوآوری کشاورزی هوشمند درصدد است با شناسایی پتانسیل‌های موجود و حمایت از صاحبان ایده ایجاد بستری برای، ارائه شیوه‌های نوآورانه و خلاقانه و راهکارهای جدید حوزه کشاورزی و ارائه محصولات کشاورزی بر اساس آخرین متدهای روز دنیا بازار کار جدیدی پیش روی جوانان و دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی با توجه به مزیت‌های استان در بحث کشاورزی نماید.
وی با اشاره به لزوم تقویت نگاه بین‌رشته‌ای خاطرنشان کرد: رشته‌های مختلف دانشگاهی با یک رویکرد خلاقانه بین‌رشته‌ای نسبت به بخش‌های مختلف کشاورزی در مراحل مختلف ضمن بهینه کردن خروجی و خلق پروسه نوین و دیجیتالی و ارتباط بدیع و اثربخش رشته‌های متجانس و حتی نامتجانس با کشاورزی در راستای ارتقاء خدمات تخصصی و رفاه مردم و خدمات کیفی، شاخص توسعه را در این مزیت بی‌بدیل توسعه استان با اتکا به خلاقیت جوانان هر چه بیشتر رقم خواهند زد.

گفتنی است، طبق آیین نامه جدید مراکز علمی کاربردی کشور، ارایه هر گونه تمدید و تصویب رشته‌ی دانشگاهی جدید منوط به طی مراحل و اخذ مجوز راه‌اندازی مرکز نوآوری دانشگاهی در مرکز علمی کاربردی به‌عنوان محیط واقعی کار می‌باشد که جهاددانشگاهی آذربایجان غربی در راستای اجرای نظام آموزشی مهارتی دانشگاه جامع علمی کاربردی، اقدام به اخد مجوز راه‌اندازی مرکز نوآوری جهاددانشگاهی ارومیه با موضوع کشاورزی هوشمند کرده است.


نظر شما :