معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی تربیت مدرس مطرح کرد:

کمک به مشاغل کوچک با دسته‌بندی قواعد بازار/ عدم اعتماد صنایع به طرح‌های داخلی

۱۳ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۵:۳۵ کد : ۱۱۲۴۵ پژوهشی
اسماعیلی بیان کرد: یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های ما در حوزه‌ی کسب‌وکارهای خانگی و کوچک است که در حال حاضر یک طرح ملی را در این زمینه با حمایت سازمان برنامه و بودجه و دفتر مرکزی جهاددانشگاهی پیش برده‌ایم.
کمک به مشاغل کوچک با دسته‌بندی قواعد بازار/ عدم اعتماد صنایع به طرح‌های داخلی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی به نقل از خبرگزاری سیناپرس، محمدجواد اسماعیلی معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی تربیت مدرس در رابطه با حوزه های پژوهش این واحد گفت: تمرکز فعالیت های پژوهشی ما بیشتر در حوزه فنی است و درحوزه های دیگر مثل علوم انسانی، بیشتر به مباحثی مثل اقتصاد پرداخته ایم که این حوزه هم برای ارائه خدمات به بخش فنی و مهندسی طراحی شده است. چراکه، گرایش پژوهش های فنی مهندسی این واحد، اشتغال درکسب و کارهای کوچک و متوسط است، از این رو به باقی حوزه های علوم انسانی ورود نکرده ایم.
وی در ادامه با اشاره به اینکه برخی پژوهش های انجام شده توسط این مرکز، ابعاد وسیعی داشته و در حوزه سیاست گذاری اقتصادی موثر بوده است، گفت: یکی از مهم ترین فعالیت های ما در حوزه اشتغال خانگی است که در حال حاضر یک طرح ملی را در این زمینه  با حمایت سازمان برنامه و بودجه و دفتر مرکزی جهاددانشگاهی، پیش برده ایم. این پروژه بیشتر به برنامه کاری و و راهنمای مشاغل خانگی مربوط می شود. خروجی این طرح می تواند به صورت یک دفترچه سیاست گذاری به نهادهای مرتبط مثل مجلس یا سازمان برنامه و بودجه ارائه شود.

 

حمایت از افراد و کسب و کارهایی که دارای محدودیت‌اند
اسماعیلی جزییات بیشتری از طرح ملی کسب و کارهای خانگی ارائه داد و گفت: داده های ما از طریق شرکت شهرک های صنعتی و سازمان های مرتبط دریافت شده است. چنین مشاغلی در حال حاضر دارای متولی هایی هستند اما این نهادها به صورت متمرکز فعالیت نمی کنند، اما هدف ما از چنین طرحی حمایت از افرادی است که دچار محدودیت هستند و امکان سرمایه گذاری کلان ندارند؛ درواقع کسب و کار بهای کوچک با ایجاد ارزش افزوده و وارد کردن محصول آن ها به بازار مورد حمایت سازمان های مرتبط مثل وزارت صنعت، شهرک های صنعتی و... قرار می‌گیرند.
وی در ادامه درباره کارویژه این طرح در چرخه اقتصادی گفت: کار ما معرفی این مشاغل نیست، چون خیلی از این مشاغل معرفی شده هستند، هدف ما این است که این کسب و کارها در چه قالب و تحت چه قواعدی می توانند دسته بندی شوند؛ به صورتی که برای آن ها بودجه تعریف شود و در عین حال ساز و کارهایی برای ارائه محصولات شان به بازار وجود داشته باشد. در واقع کسب و کارهای کوچک از طریق این طرح برای ورود به عرصه بازار راهنمایی می شوند، همه افراد و سازمان هایی که می توانند در این حوزه تاثیر گذار باشند، می توانند در این طرح شرکت کنند.
معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی تربیت مدرس با یادآوری این نکته که گروه های پژوهشی مختلف با کارکردهای گوناگون در این واحد مشغول به فعالیت هستند گفت: یکی از مهم ترین گروه های پژوهشی که در قالب یک پژوهشکده مشغول به فعالیت است، پژوهشکده فرآوری مواد معدنی است که به صورت سه گروه کانه آرایی، هیدرومتالوژی و کنترل و مدل سازی سیستم های فراوری و نانو ذرات در حال فعالیت است.
وی تاکید کرد: هدف از تاسیس این پژوهشکده ارائه تخصصی خدمات مهندسی به بخش صنعت معدنی کشور بود. از آنجایی که مهم‌ترین بخش در فرآورده‌های معدنی ایجاد ارزش افزوده در محصولات است و شرایط اقتصادی کشور نیز به گونه ای است که باید خام فروشی محصولات کاهش یابد، ما باید بیشتر روی فرآوری محصولات معدنی تمرکز کنیم تا بیشترین ارزش افزوده ایجاد شود.

 

لزوم توجه به جوان گرایی
اسماعیلی، درباره وجه تمایز جهاد دانشگاهی واحد تربیت مدرس گفت: مهم ترین تفاوت این واحد جوان گرایی و داشتن نیروی جوان است. یکی از دلایلی که جهاد دانشگاهی تربیت مدرس خروجی های نسبتا موفقی داشته همین نیروی جوان و نخبه دانشگاهی است. اهداف ما متمرکز بر سه حوزه ریاضی و انفورماتیک، اقتصاد و ازدیاد و برداشت است و سعی کردیم دایره فعالیت مان را پراکنده نکنیم. درواقع یکی دیگر از ویژگی های این واحد تمرکز گرایی است؛ به گونه‌ای که تمرکز فعالیت‌های ما بیشتر روی حوزه مواد معدنی است.
وی با اشاره به همکاری های صورت گرفته با دانشجویان دانشگاه های دیگر گفت: علاوه بر دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس، نیروهای توانمند دانشگاه های دیگر مانند دانشگاه تهران، صنعتی شریف و حتی دانشگاه های شهرستان هایی که دارای خروجی های مناسب پژوهشی بوده اند با واحد ما همکاری کرده اند. درواقع همه افرادی که دارای توانمدی های پژوهشی هستند می توانند جذب شوند و با این واحد همکاری داشته باشند.

 

عدم اعتماد به طرح‌های داخلی و دانشگاهی بزرگترین چالش پژوهشی است
اسماعیلی، مهم ترین مشکل واحد پژوهشی جهاددانشگاهی تربیت مدرس را عدم ریسک پذیری صنایع دانست و گفت: این مشکلی است که در همه واحدهای جهاددانشگاهی وجود دارد. بعد از 20 سال فعالیت، ادعای حضور حرفه ای در عرصه صنعت را داریم؛ حتی استفاده از طرح ها و محصولات ما هزینه کم تری نیز در بر دارد اما به علت تبعاتی که در این کار وجود دارد، هنوز شجاعت پذیرش طرح های داخلی و دانشگاهی توسط مسوولان و مدیران مربوطه وجود ندارد.
وی تصریح کرد: در واقع آن ماموریت اساسی که باید به واحدهای جهاد واگذار شود انجام نمی شود و کارها بیشتر در حد شعار و سطح پایین باقی می ماند. این در حالی‌ است که نیاز به اعتماد در این حوزه داریم و انتظار می رود کارهای متعدد به واحدهای جهاددانشگاهی واگذار شود. چراکه، در حال حاضر خلاء های موجود در حوزه دانش فنی ما رفع شده است و صنایع می توانند به ما اعتماد کنند.
اسماعیلی در پایان افزود: در شرایط فعلی ما نیاز داریم از محصولات داخلی استفاده کنیم اما، در بیشتر مواقع حتی در شرایط تحریم محصولات و قطعات مورد نیاز، توسط شرکت های خارجی تامین می شود. این در حالی‌ است که در حال حاضر کیفیت محصولات ایرانی بهبود یافته است و می توانیم در این عرصه فعالیت کنیم.


نظر شما :