/گام‌به‌گام با انقلاب اسلامی (۵۷)/ سرپرست مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران اعلام کرد:

آمادگی اجرای طرح‌های کلان اقتصادی در زمینه‌ی بهره‌برداری از ذخایر ژنتیکی

۱۹ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۸:۴۹ کد : ۱۰۵۵۷ عمومی تاپ خبر
دکتر تولیت گفت: آمادگی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران برای اجرای طرح‌های کلان اقتصادی در زمینه‌ی بهره‌برداری از ذخایر ژنتیکی یکی از اهداف و برنامه‌های مرکز در زمینه‌های گیاهی، میکروارگانیسم‌ها، جانوری و انسانی در حال حاضر است.
آمادگی اجرای طرح‌های کلان اقتصادی در زمینه‌ی بهره‌برداری از ذخایر ژنتیکی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران وابسته به جهاددانشگاهی، دکتر سید مجید تولیت سرپرست مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران به مناسبت سی‌ونهمین سالگرد تشکیل جهاددانشگاهی، بیان کرد: این مرکز در طی 11 سال گذشته موفق شده است با اتکا به نیروی انسانی متخصص و جوان، یک بانک زیستی بزرگ و زیرساخت مناسب در زمینه‌ی زیست‌فناوری را در کشور پایه‌گذاری نماید؛ به‌طوری‌که از حیث تعداد نمونه‌ها، رعایت استانداردها، ارایه‌ی خدمات و معرفی گونه‌های جدید زیستی، جزو برترین‌های کشور باشد. این مهم با حداقل بودجه، در مقایسه با بانک‌های زیستی دنیا و در مدت‌زمان بسیار کم‌تری صورت پذیرفته است.
وی افزود: در این راستا، این مرکز تلاش کرده است ضمن تلاش برای تحقق نیازهای تحقیقاتی کشور در زمینه‌ی زیستی ـ فناوری در مجامع بین‌المللی نیز مورد توجه قرار گیرد.
دکتر تولیت ادامه داد: این حرکت، آغازی برای ورود به دنیای تجاری‌سازی و تولید محصولات زیست‌فناوری برای بهره‌مندی از آن‌ها است؛ محصولاتی که در حوزه‌های سلامت، کشاورزی، درمان، انرژی و محیط‌زیست جزو لاینفک زندگی بشریت است.


سرپرست مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران اضافه کرد: کشور ما جزو کشورهای برتر دنیا از لحاظ تنوع زیستی است؛ گام بزرگ‌تری که این مرکز در دهه‌ی دوم شروع به برداشتن آن کرده است، ارایه‌ی طرح‌ها و الگوهای بهره‌برداری و تجاری‌سازی محصولات زیست‌فناورانه، از این مواهب خدادادی که همان معادن ژنتیکی هستند، می‌باشد.


وی خاطر نشان کرد: آمادگی این مرکز برای اجرای طرح‌های کلان اقتصادی در زمینه‌ی بهره‌برداری از ذخایر ژنتیکی یکی از اهداف و برنامه‌های مرکز در زمینه‌های گیاهی، میکروارگانیسم‌ها، جانوری و انسانی در حال حاضر است که در این راستا برای بهره‌مندی از منابع زیستی برای تحول و رونق بخشیدن به بخش کشاورزی، صنعت، درمان، غذا و انرژی می‌توان از توان‌مندی‌ها، امکانات و شرایط منحصربه‌فرد استان‌ها در حوزه‌ی ذخایر زیستی و ژنتیکی بهره‌مند شد.
سرپرست مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران افزود: این مهم باعث هم‌افزایی توانمندی‌ها در زمینه‌ی حفاظت و بهره‌برداری از ذخایر ژنتیکی و هم‌چنین بهره‌گیری از توان نیروی انسانی متخصص استان‌ها می‌شود.
دکتر تولیت در پایان اظهار کرد: کمک به تحقق اهداف پیش‌بینی‌شده‌ی این مرکز در برنامه‌ی ششم توسعه در زمینه‌ی بهره‌برداری از ذخایر ژنتیکی و تجاری‌سازی و تولید محصولات ضمن آن‌که می‌تواند فرصت و امکانی برای فارغ‌التحصیلان رشته‌های حوزه‌های علوم زیستی در زمینه‌ی اشتغال و تولید باشد، علاوه بر آن برای خودکفایی کشور و نیز صادرات در سالی که رونق تولید نام‌گذاری شده است، یک حرکت موثر برای قطع وابستگی‌ها و اتکا به خود خواهد بود؛ بی‌گمان رونق تولید می‌تواند تحریم‌های ظالمانه‌ی آمریکا و وابستگانش را بی‌اثر کرده و در نتیجه جنگ تمام‌عیار اقتصادی دشمنان ملت ایران را به شکست بکشاند.

 

گفتنی است، مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران وابسته به جهاددانشگاهی با توجه به مأموریت خاصی که در سال ۱۳۸۶ از سوی مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) ابلاغ شد، فعالیت خود را آغاز کرد. این مرکز دارای چهار بانک زیستی (میکروارگانیسم‌ها، سلول‌های انسانی و جانوری، گیاهی و مولکولی) با بیش از ۲۷ کلکسیون و حدود 40 هزار نمونه‌ی زیستی در این چهار حوزه است.

کلید واژه ها: سی‌ونهمین سالگرد جهاددانشگاهیمرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایرانروسای واحدهای سازمانی جهاددانشگاهی


نظر شما :