/گام‌به‌گام با انقلاب اسلامی (۵۴)/ رییس جهاددانشگاهی صنعتی شریف تشریح کرد:

از فعالیت در حوزه‌ی هوافضا و حمل‌ونقل تا کسب دانش فنی در صنایع دفاعی/ اجرای ۲۴۰۰ پروژه

۱۹ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۶:۲۷ کد : ۱۰۵۴۴ عمومی تاپ خبر
دکتر آخوندی بیان کرد: دانش، تکنیک و تکنولوژی که توسط متخصصان ما در طول این سال‌ها و با اجرای بیش از ۲۴۰۰ پروژه در حوزه‌های اتوماسیون و مکاترونیک، فناوری اطلاعات، اندازه‌گیری و ابزار دقیق، توسعه تکنولوژی صنعتی، مواد پیشرفته و... به دست آمده است، دارایی با ارزشی می‌باشد که با بهره‌گیری از روش‌های جدید و با توجه به نیاز امروز جامعه و صنعت، مسیر و سرعت ما را برای رفع نیازهای صنایع دفاعی و غیردفاعی تسهیل و سرعت بخشیده است.
از فعالیت در حوزه‌ی هوافضا و حمل‌ونقل تا کسب دانش فنی در صنایع دفاعی/ اجرای ۲۴۰۰ پروژه

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی سازمان جهاددانشگاهی صنعتی شریف، دکتر علی‌رضا آخوندی رییس سازمان جهاددانشگاهی صنعتی شریف با بیان اینکه ما با مراجعه به تاریخچه فعالیت جهاددانشگاهی در دهه اول فعالیت آن، به شکل گسترده‌ای با اجرای پروژه‌ها در قالب فرهنگ جهادی روبرو هستیم، بیان کرد: نسل اول جوانانی که پایه‌گذار این نهاد بودند، با فدا کردن جوانی و علاقه‌مندی‌های خود در زندگی شخصی و بدون هیچ چشم‌داشتی، مهم‌ترین پروژه‌های دفاعی و غیر دفاعی را به سرانجام رساندند.
وی گفت: بخشی از این نیروها که مسوولیت انجام فعالیت‌های بر زمین‌مانده‌ی زیادی را عهده‌دار بوده‌اند، هم‌اکنون به‌عنوان پیشکسوت این نهاد به‌عنوان کسانی که فقط چند سال تا بازنشستگی آن‌ها باقیمانده است یا با عنوان همکار یا مشاور در کنار جوان‌ترها حضور دارند که من به‌عنوان یادآوری به خودم و دیگر مدیران جوان این نهاد می‌گویم که باید قدر پیشکسوتان جهاددانشگاهی به‌عنوان منبع با ارزش سرمایه‌های ذهنی و فکری، بیش‌ازپیش مدنظر باشد تا بتوانیم از تجربیات آن‌ها در این دوره که سختی آن کم‌تر از دوران جنگ تحمیلی نیست، بهره بگیریم.
عضو هیات علمی جهاددانشگاهی با بیان این‌که به‌عنوان کسی که بعد از سال‌ها فعالیت در جهاددانشگاهی، مدتی در بیرون از این نهاد هم فعالیت کرده‌ است، تاکید کرد: این نهاد برای همه‌ی اعضای آن به‌ویژه برای اعضایی که به‌عنوان پیشکسوتان جهاددانشگاهی می‌شناسیم، حکم باغی را دارد که تک‌تک درختانش به دست آن‌ها کاشته و به ثمر رسیده است؛ پس طبیعی است که آن‌ها نگران آباد ماندن آن باشند. این نگرانی برای حفظ آبادانی بخشی از فرهنگ جهادی است که باید تبلیغ و تقویت شود.
دکتر آخوندی در ادامه اظهار داشت: در سال‌های پیش رو، هر کدام از ما دیر یا زود طبق مقررات کشوری به سن بازنشستگی می‌رسیم؛ پس باید طوری کار کنیم که این نگرانی برای آباد ماندن در ما هم باشد و دغدغه‌ی کمک و همراهی با جوان‌ترها را داشته باشیم.
رییس سازمان جهاددانشگاهی صنعتی شریف با تاکید بر این‌که باید دید فرابخشی را در خود تقویت کنیم، گفت: گاهی افراد چون فقط به بخش‌های خود توجه دارند نمی‌توانند عظمت فعالیت‌هایی که در دیگر بخش‌های جهاددانشگاهی انجام می‌شود متوجه شوند و ببینند.
عضو هیات علمی جهاددانشگاهی افزود: وقتی ما دور هم جمع می‌شویم و کاری را شروع می‌کنیم تا وقتی آن کار تمام نشده، یک کار نیمه‌تمام است. پس ما همه در برابر اهدافی که جهاددانشگاهی بر اساس آن شکل گرفته است مسوول هستیم و باید ببینیم هدف از تشکیل جهاددانشگاهی چه بوده. آیا به این هدف رسیدیم؟ اگر رسیدیم باید حافظ و توسعه‌دهنده آن باشیم و اگر هنوز مسافتی با آن فاصله داریم باید کار پیشکسوتان خود را با روش‌هایی نو دنبال و تمام کنیم و توسعه دهیم.


دکتر آخوندی با اشاره به ظرفیت‌های تخصصی در حوزه‌های فعالیت سازمان جهاددانشگاهی صنعتی شریف گفت: جهاددانشگاهی، به‌ویژه جهاددانشگاهی صنعتی شریف در فعالیت‌های مربوط به مهندسی معکوس و تدوین و انتقال دانش فنی و تکنولوژی اقدامات با ارزشی را در طول 4 دهه فعالیت خود در حوزه‌های دفاعی و غیردفاعی انجام داده و در این زمینه‌ها محصولاتی را برای صنایع مختلف طراحی و تولید کرده که برای اولین بار در ایران انجام شده است.


رییس سازمان جهاددانشگاهی صنعتی شریف با اشاره به زمینه‌های فعالیت این سازمان اظهار داشت: دانش، تکنیک و تکنولوژی که توسط متخصصان ما در طول این سال‌ها و با اجرای بیش از 2400 پروژه در حوزه‌های اتوماسیون و مکاترونیک، فناوری اطلاعات، اندازه‌گیری و ابزار دقیق، توسعه تکنولوژی صنعتی، مواد پیشرفته، حوزه خدمات آزمایشگاهی و فعالیت‌های آموزشی و فرهنگی به دست آمده است، دارایی با ارزشی است که با بهره‌گیری از روش‌های جدید و با توجه به نیاز امروز جامعه و صنعت، مسیر و سرعت ما را برای رفع نیازهای صنایع دفاعی و غیردفاعی تسهیل و سرعت بخشیده است.
وی در ادامه با بیان اینکه مهم‌ترین سرمایه‌ی سازمان ما، سرمایه‌های انسانی و مغزافزار آن است، گفت: این توانمندی و سرمایه‌ی موجود، هم‌اکنون انجام بخشی از نیازهای صنعت در زمینه‌ی طراحی و ساخت نیازمندی حوزه‌های نفت و گاز، هوافضا، حمل‌ونقل (ریلی و خودرو)، کشاورزی، پدافند غیرعامل (حفاظت الکترونیکی)، تجهیزات اپتیکی و ... را عهده‌دار شده است.
دکتر آخوندی به بخشی از فعالیت‌های این سازمان در حوزه‌ی دفاعی و غیر دفاعی اشاره و همه‌ی این فعالیت‌ها را در راستای اهداف نظام برای رفع مشکلات کشور با تکیه بر توانمندی داخلی و رونق تولید ذکر کرد.
دکتر آخوندی با اشاره به وضعیتی که هم‌اکنون کشور ما به دلیل تحریم‌های ناجوانمردانه‌ای که در آن قرار گرفته است، افزود: تمام تلاش متخصصان این سازمان بر آن قرار گرفته است که در راستای رفع نیاز صنایع مختلف و رونق تولید و کمک به ایجاد اشتغال، طرح‌ها و پروژه‌هایی که در حوزه‌ی فعالیت‌هایمان به ما واگذار می‌شود، با کیفیت مورد نظر صنعت و در موعد مقرر و با مدنظر قرار دادن امکان تولید و تجاری‌سازی در سطح کشور و منطقه در اختیار آن‌ها قرار دهد.


رییس جهاددانشگاهی صنعتی شریف با اشاره به این‌که فعالیت‌های فنی و مهندسی این سازمان در برخی صنایع کشور بخشی از نیاز آن‌ها به واردات را قطع کرده است، طراحی و ساخت سامانه‌های تست تجهیزات دوار، ساخت تجهیزات خودرویی، طراحی، تدوین فناوری ساخت ابزارهای درون‌چاهی نفت، تدوین استاندارد ملی لوازم و تجهیزات آبیاری، طراحی و ساخت دستگاه لوله مغزی سیار و طراحی و ساخت فلوکامپیوتر میترینگ نفت خام را از دیگر دستاوردهای این سازمان در جهت رفع نیازهای این صنایع ذکر کرد.


وی در پایان تاکید کرد: تدوین دانش فنی و ساخت نمونه‌ی عملیاتی تجهیزات واگن‌های مسافری و باری، طراحی و مهندسی معکوس جهت تهیه و تدوین شناسنامه‌های فنی قطعات و تجهیزات مکانیکی صنایع معدنی، طراحی و ساخت دستگاه تمام اتوماتیک موتور برگردان، طراحی و ساخت پهپاد و ساخت تجهیزات لایه‌ نشانی نیز از جمله دیگر دستاوردهای متخصصان جهاددانشگاهی صنعتی شریف است.

کلید واژه ها: سی‌ونهمین سالگرد جهاددانشگاهیسازمان جهاددانشگاهی صنعتی شریفروسای واحدهای سازمانی جهاددانشگاهیصنایع دفاعی


نظر شما :