مدیر مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن‌سینا جهاددانشگاهی خبر داد:

آزمایشگاه‌ هوشمند در خدمت پردازش تصاویر میکروسکوپی

۰۸ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۱:۴۲ کد : ۱۰۰۳۳ پژوهشی تاپ خبر
مدیر مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن‌سینا جهاددانشگاهی جدیدترین طرح پژوهشی تصویب شده در این مرکز را با عنوان Smart Digital Lab یا آزمایشگاه هوشمند ذکر کرد و گفت: این طرح در زمینه پردازش هوشمند تصاویر میکروسکوپی در آزمایشگاه‌ها است.
آزمایشگاه‌ هوشمند در خدمت پردازش تصاویر میکروسکوپی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی به نقل از ایسنا، دکتر علی صادقی تبار، جدیدترین طرح پژوهشی تصویب شده در مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری ابن‌سینا را با عنوان Smart Digital Lab یا آزمایشگاه هوشمند ذکر کرد و گفت: این طرح در زمینه پردازش هوشمند تصاویر میکروسکوپی در آزمایشگاه‌ها است.

وی هدف از اجرای این طرح را عرضه ابزاری هوشمند برای تشخیص تصاویر میکروسکوپی دانست و ادامه داد: این ابزار می‌تواند به تسریع اجرای تحقیقات و افزایش نتایج آزمایشگاهی کمک کند.

دکتر صادقی‌تبار، در این باره توضیح داد: زمانی که تعداد زیادی تصاویر میکروسکوپی دریافت می‌شود ممکن است در اسکن کردن و دیدن تصاویر خطای انسانی رخ دهد ولی زمانی که پردازش تصاویر در اختیار ماشین‌های هوشمند قرار می‌گیرد خطا کاهش می‌یابد که این ابزار می‌تواند در این زمینه موثر باشد.

مدیر مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا با بیان این که در این پروژه اقدام به هوشمند سازی آزمایشگاه خواهیم کرد تا بتواند به‌جای انسان تشخیص‌های پزشکی را انجام دهد، یادآور شد: این پروژه یک پروژه بزرگ است که در این مرکز در دستور کار قرار دارد.

وی با اشاره به مطالعات انجام شده در زمینه درمان بیماران نابارور، اظهار کرد: یک بیمار نابارور زمانی که تحت درمان ناباروری قرار می‌گیرد قاعده روند درمان بر این است که پس از تشخیص اولیه توسط متخصصان زنان یا متخصص اورولوژی، طرح درمانی برای آن‌ها تشکیل می‌شود که این طرح شامل درمان از درمان‌های دارویی تا تلقیح اسپرم در داخل رحم می‌شود.

دکتر صادقی‌تبار با بیان این که در این روش که با عنوان IUI مطرح است، پس از شست‌وشو و آماده سازی رحم، اقدام به تلقیح اسپرم می‌شود، ادامه داد: روش درمانی دیگر IVF است که رایج‌ترین آن روش ICSI است. روش چهارم درمانی درمان‌های فرآیند رحم جایگزین است که این روش برای افرادی به کار می‌رود که با هیچ روش دیگری بارور نمی‌شوند.

وی با تاکید بر این که درمان‌های ناباروری در این چهار دسته تقسیم‌بندی می‌شوند، اضافه کرد: ما از این روش‌های استاندارد در این زمینه از این چهار دسته درمان بهره‌مند می‌شویم ولی برای افزایش شانس درمان ناباروری یا اصلاح آن پروژه‌های تحقیقاتی زیادی اجرایی کردیم و به نتایج قابل قبولی دست یافتیم.

این محقق حوزه ناباروری از اجرای مطالعاتی در حوزه سلول درمانی در درمان ناباروری برای افزایش شانس بهبود درمان ناباروری خبر داد و افزود: در صورتی که نتایج آن نهایی شود منتشر می‌شود.

مدیر مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری ابن‌سینا با اشاره به توسعه علوم سلول درمانی در دنیا، گفت: در این مطالعات در تلاش هستیم تا سلول درمانی را برای بهبود درمان ناباروری به کار ببریم.

به گفته وی در این روش از سلول‌های بنیادی خود فرد استفاده شده و این سلول‌ها برای تقویت توان باروری فرد به‌کاربرده می‌شود.


نظر شما :