روند صنعتی شدن و تجاری‌سازی فناوری تولید آنتی‌بادی از زرده تخم‌مرغ

۰۵ بهمن ۱۴۰۱ | ۱۰:۳۷ کد : ۵۳۰۰۴ پژوهش و فناوری
نتایج یک مطالعه مروری نشان می‌دهد، فناوری تولید آنتی‌بادی از زرده تخم‌مرغ که از قابلیت استفاده برای تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری‌های انسان و دام برخوردار است، از ظرفیت خوبی برای حرکت به سوی صنعتی شدن و تجاری‌سازی برخوردار است.
روند صنعتی شدن و تجاری‌سازی فناوری تولید آنتی‌بادی از زرده تخم‌مرغ

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، فناوری تولید آنتی‌بادی از زرده تخم‌مرغ (IgY) با خصوصیات منحصر به فرد ساختاری و عملکردی منجر به تولید هدفمند آنتی‌بادی‌ها با روشی آسان، مقرون به صرفه، غیرتهاجمی و در حجم زیاد می‌شود. از IgY می‌توان برای تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری‌های انسان و دام استفاده کرد.

طی دهه گذشته پیشرفت‌های قابل‌ملاحظه‌ای در تعداد شرکت‌های ثبت شده درگیر در فرآیند تولید محصول، اختراعات ثبت‌شده و کارآزمایی‌های بالینی در حال انجام در این حوزه روی داده است که شاهدی بر گسترش استفاده از این فناوری است. به همین دلیل انجام یک بررسی آینده‌نگر از پتانسیل تجاری‌سازی و بازاریابی تولیدات این حوزه برای ورود به بازار و تولید کلان این محصول ضروری به نظر می‌رسد.

دکتر سعید یخکشی از پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی به همراه پژوهشگرانی از چین، کانادا و پرتغال، مقاله‌ای مروری در این حوزه را تهیه کردند. داده‌های گردآوری‌شده در این مقاله مروری نشان می‌دهد، اختراعات ثبت شده در حوزه IgY از سال ۲۰۱۰ میلادی به تدریج افزایش یافته، به نحوی که در سال ۲۰۲۱ میلادی به ۷۷ اختراع ثبت شده رسیده است.

علاوه بر این ۷۳ شرکت صنعتی در بازاریابی محصولات این حوزه درگیر هستند که از این تعداد ۲۷ شرکت در تولید محصولات زیست‌درمانی انسان و دام و ۴۶ شرکت در حوزه تشخیص فعالیت دارند.

همچنین استفاده از محصولات زیست‌درمانی رشد چشمگیری داشته و محصولاتی از این دست در مراحل مختلف کارآزمایی بالینی قرار دارند؛ این تولیدات به صورت مکمل‌های غذایی یا داروهای موضعی در درمان انسان و دام مورد استفاده قرار خواهند گرفت؛ در مقابل، به دلیل ماهیت طبیعی آنتی‌بادی‌های پلی‌کلونال و نبود استانداردهای فنی مناسب، تولیدات این حوزه کمتر به عنوان داروهای تأیید شده توسعه یافته‌اند.

با این وجود، پژوهش‌های اخیر در خصوص قطعات دارای عملکرد IgY امیدهای تازه‌ای در توسعه استفاده دارویی از محصولات این حوزه ایجاد کرده است. در این مقاله مروری که در نشریه بین‌المللی Frontiers in Immunology  منتشر شده است، در نهایت چنین نتیجه‌گیری می‌کند که تحلیل گذشته‌نگر و بررسی اطلاعات موجود، نشان‌دهنده پیشرفت و بلوغ فناوری IgY در آینده به سوی صنعتی شدن و تجاری‌سازی است.

کلید واژه ها: پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی


نظر شما :