انتشار کتاب « مدیریت یکپارچه منابع آب ( مواردی از آفریقا، آسیا، استرالیا، آمریکای لاتین و ایالات متحده آمریکا)»

۰۱ بهمن ۱۴۰۱ | ۰۹:۰۶ کد : ۵۲۸۵۰ فرهنگی
کتاب « مدیریت یکپارچه منابع آب ( مواردی از آفریقا، آسیا، استرالیا، آمریکای لاتین و ایالات متحده آمریکا)» به تألیف ادسون دی اولیویرا ویرا، ساموئل ساندووال- سولیس، والمیر دی آلبوکرک پدروسا و جی پابلو اورتیز-پارتیدا و توسط علی شفیعی سرارودی کارشناس دانشکده مهندسی آب و محیط‌زیست دانشگاه شهید چمران اهواز و ویراستاری علمی دکتر منا امیدواری نیا دکترای سازه های آبی دانشگاه شهید چمران اهواز و ویراستاری ادبی و فنی دکتر سکینه علوی پور دکترای مهندسی کشاورزی دانشگاه شهید چمران اهواز ترجمه و به همت شعبه انتشارات جهاددانشگاهی چهارمحال و بختیاری منتشر شد.
انتشار کتاب « مدیریت یکپارچه منابع آب ( مواردی از آفریقا، آسیا، استرالیا، آمریکای لاتین و ایالات متحده آمریکا)»

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی چهارمحال و بختیاری، کتاب «مدیریت یکپارچه منابع آب (مواردی از آفریقا، آسیا، استرالیا، آمریکای لاتین و ایالات متحده آمریکا)» به تألیف ادسون دی اولیویرا ویرا، ساموئل ساندووال- سولیس، والمیر دی آلبوکرک پدروسا و جی پابلو اورتیز-پارتیدا و توسط علی شفیعی سرارودی کارشناس دانشکده مهندسی آب و محیط‌زیست دانشگاه شهید چمران اهواز و ویراستاری علمی دکتر منا امیدواری نیا دکترای سازه های آبی دانشگاه شهید چمران اهواز و ویراستاری ادبی و فنی دکتر سکینه علوی پور دکترای مهندسی کشاورزی دانشگاه شهید چمران اهواز در 318 صفحه در قطع وزیری، ترجمه و به همت شعبه انتشارات جهاد دانشگاهی استان وارد بازار نشر شده است.

در معرفی این کتاب آمده است: مدیریت یکپارچه منابع آب فرایندی در جهت توسعه پایدار منابع آب است. مدیریت یکپارچه منابع آب شامل بخش‌های اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی بدون در نظر گرفتن محدوده‌های مرزی است. این فرآیند امکان ادغام این بخش‌ها برای مصرف‌کنندگان و تمام حوزه‌های مرتبط با منابع آب را فراهم می‌کند. اجرای سیستم‌های آبی با در نظر گرفتن این رویکرد و با توجه به ویژگی‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و زیست‌محیطی آن‌ها می‌تواند اثربخش باشد. همان‌طور که در فصل‌های مختلف این کتاب ذکر شده است، مسائل مربوط به منابع آب از یک منطقه به منطقه دیگر متفاوت است و این مسئله اهمیت ادغام عملیات و ابزارهای مدیریت یکپارچه منابع آب در هر یک از حوضه‌های رودخانه را نشان می‌دهد. اقدامات عملیاتی به فرآیند مدیریت یکپارچه منابع آب کمک می‌کند. این اقدامات حتی در سطوح اجرایی اختصاصی باید در کل حوضه آب ادغام شوند تا بتوانند به روند مدیریت یکپارچه منابع آب کمک کنند. همان‌طور که در بسیاری از فصل‌های این کتاب دیده می‌شود بعضی از کشورها در سراسر جهان پروژه‌های زیادی را با مؤلفه‌های خاص مدیریت یکپارچه منابع آب اجرا کرده‌اند. به‌عنوان مثال، رویکرد مشارکتی در برزیل، مطالعه تأثیر اجتماعی در کاستاریکا، معاهدات فرامرزی بین ایالات‌متحده و مکزیک و یا چارچوبی برای سازگاری با تغییرات آب و هوایی در مکزیک به عنوان تجربه‌های مستند در زمینه‌های مختلف مدیریت منابع آب هستند که امکان ایده‌پردازی در موقعیت‌های دیگر را می‌دهد. این پروژه‌ها به کندی پیش می‌روند اما با توجه به ظرفیت‌های سیاسی‌- اجتماعی و مالی و شرایط محلی، همیشه از اصول اساسی مدیریت یکپارچه منابع آب استفاده می‌کنند. یکی از ویژگی‌های مشترک این پروژه‌ها امکان تجدید استراتژی‌های مدیریتی و ساز و کارهای سیاسی پس از یک درگیری یا به‌عنوان وسیله‌ای برای سازگاری مجموعه ابزارها جهت مقابله با حوادث شدید آب و هوایی و یا جلوگیری از فعالیت‌های سیاسی اجتماعی و زیست‌محیطی آینده است. در فصل‌های این کتاب، منابع چنین درگیری‌ها یا عدم انعطاف‌پذیری و سازگاری در مدیریت سیستم‌های آب اشاره شده است. 
گفتنی است، انتشارات جهاد دانشگاهی استان چهارمحال و بختیاری که به صورت تخصصی در حوزه نشر دانشگاهی فعالیت می کند، تلاش می کند در کوتاه ترین زمان ممکن آثار دانشگاهیان و اساتید (اعم از تالیف و ترجمه و پایان نامه های شاخص دانشجویی) را به چاپ برساند و اساتید دانشگاهی و صاحب نظران و مولفان می توانند برای اخذ مشاوره در خصوص مراحل تالیف کتاب و چاپ آثار خود به دفتر انتشارات جهاد دانشگاهی استان واقع در دانشگاه شهرکرد- جنب دانشکده منابع طبیعی- معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی مراجعه کرده و یا با شماره 32320323یا 32320070 و در روزهای شنبه تا چهارشنبه هر هفته در ساعات 8 تا 16 تماس حاصل کنند. همچنین تارگاه jchb.ir برای کسب اطلاعات بیشتر اعلام می شود.
در ضمن برای تهیه کتابِ « مدیریت یکپارچه منابع آب ( مواردی از آفریقا، آسیا، استرالیا، آمریکای لاتین و ایالات متحده آمریکا » می‌توانید از درگاه اینترنتی 16book.irاقدام به خرید کنید.

کلید واژه ها: جهاد دانشگاهی چهارمحال و بختیاری