معاون فرهنگی جهاددانشگاهی کشور:

اولویت جهاددانشگاهی برای انجام فعالیت‌های محتوایی در زمینه قرآن/ تدوین سندی برای سوادرسانه‌‌ای در این نهاد

۰۲ آذر ۱۴۰۱ | ۱۰:۳۶ کد : ۵۰۹۳۵ فرهنگی تاپ خبر
معاون فرهنگی جهاددانشگاهی با اشاره به این که انجام فعالیت‌های محتوایی در زمینه قرآن یک ضرورت و اولویت است، گفت: باید کاری کرد که نوجوانان و جوانان خواستار فراگرفتن قرآن باشند، یعنی باید احساس نیاز به قرآن را در جامعه گسترش داد.
اولویت جهاددانشگاهی برای انجام فعالیت‌های محتوایی در زمینه قرآن/ تدوین سندی برای سوادرسانه‌‌ای در این نهاد

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی فارس، دکتر جمال رحیمیان سه شنبه اول آذر در نشست تعاملی با فعالان قرآنی استان فارس که به میزبانی نهاد نمایندگی ولی فقیه در فارس برگزار شد خاطرنشان کرد: انسان زمانی به سمت غذا و آب می‌رود که نیاز دارد لذا ما هم در عرصه فعالیت‌های قرآنی تا زمانی که فرهنگ نیاز به قرآن را در جامعه نشر ندهیم موفق نخواهیم بود.

دکتر رحیمیان با بیان این که انتخاب دستیار قرآنی توسط استاندار فارس، نشانه دغدغه قرآنی دکتر ایمانیه است، گفت: لازم است نشستی با حضور اساتید، پیشکسوتان و همچنین روانشناسان برگزار شود تا بررسی کنیم که چگونه می‌توان فرهنگ نیازمند بودن جامعه به قرآن را ترویج دهیم.

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی همچنین گفت: نباید منتظر ماند تا کسی به ما بودجه‌ای دهد که برای قرآن کار کنیم و باید به هر طریق ممکن به قرآن خدمت کرد البته این کار سخت است اما مغایر با اینکه بودجه بیشتری به فعالیت‌های قرآنی اختصاص دهند نیست.

همدلی در فضای قرآنی شیراز مثال‌زدنی است

رییس سازمان قرآنی دانشگاهیان و مدیرعامل خبرگزاری ایکنا نیز در این جلسه گفت: در حال آماده سازی و تدوین سندی برای سوادرسانه‌ با هدف مقابله با تهاجم فرهنگی هستیم، کاری که در بعضی کشورها انجام می‌شود.

محمدحسین حسنی ضمن تسلیت شهادت زائران در حادثه تروریستی حمله به حرم مطهر شاهچراغ(ع)، گفت: شهید معصومی از شهدای این حادثه و یکی از شخصیت‌های قرآنی و چهره ممتاز علمی کشور به حق لایق مقام والای شهادت بودند.

رئیس سازمان قرآنی دانشگاهیان با اشاره به ظرفیت‌های قرآنی استان فارس و شهر شیراز اضافه کرد: همدلی در فضای قرآنی شیراز در کشور مثال‌زدنی است و اعضای این جامعه به خبرگزاری قرآنی ایکنا عنایت ویژه‌ای دارند.

حسنی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: جنگ شناختی در کشورهای دیگر بسیار بدتر از کشور ماست، چراکه در ایران اسلامی به برکت قرآن و اهل بیت(ع) هنوز در عرصه فرهنگ شکست نخورده‌ایم؛ البته قبول داریم که در عرصه فرهنگ کم‌کاری کردیم و باید در این عرصه نیز جوابگو باشیم.

وی با بیان این که در خبرگزاری ایکنا قایل به آموزش و تربیت هستیم و این را جزو وظایف خود می‌دانیم، گفت: ایکنا به عنوان یک رسانه دینی و معارفی در عرصه آموزش، فعالیت می‌کند و در این زمینه اقدامات خوبی در عرصه ملی انجام داده‌ایم و اگر این امکان فراهم شود، حاضریم بخشی از فعالیت‌های آموزشی و تربیتی خود را به شیراز منتقل کنیم.

حسنی تأکید کرد: جهاددانشگاهی سازمانی به نام سازمان قرآنی دانشگاهیان دارد که خود این سازمان ۱۰ زیر مجموعه دارد و ایکنا تنها یکی از آن‌هاست، در حقیقت هولدینگی حول محور قرآن کریم هستیم که می‌توان از تمام ظرفیت‌های آن استفاده کرد.

رییس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور گفت: با شناختی که از شیراز داریم، ظرفیت‌های قرآنی خوبی دارد که می‌توان از این ظرفیت‌ها برای مباحث آموزشی و تربیتی استفاده کرد و نیاز نیست که از تهران اساتیدی بیاوریم چرا که شاهد حضور نخبگان فراوانی در این منطقه هستیم

وی به ظرفیت‌های قرآنی شیراز اشاره کرد و گفت: همدلی در فضای قرآنی شیراز در کشور مثال‌زدنی است و باید از این همدلی و همکاری قدردانی کرد.

رئیس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور ادامه داد: جامعه قرآنی فارس عنایت ویژه‌ای به خبرگزاری ایکنا دارند که این به دلیل همان محبت و همدلی و خلوص نیتی است که در این جامعه حاکم است.

وی در ادامه به منویات رهبر معظم انقلاب درباره جهاددانشگاهی که تأکید فرمودند این نهاد یک فرهنگ است، اشاره کرد و افزود: کار جهادی که همکاران ما در ایکنا انجام می‌دهند، به دلیل همین مسئله است و در سایر قسمت‌های جهاددانشگاهی هم فعالیت‌ها بدین شکل انجام می‌شود.

مدیرعامل ایکنا گفت: در حال تدوین و آماده‌سازی سندی برای سواد رسانه‌ای با هدف مقابله با تهاجم فرهنگی هستیم و این همان کاری است که در برخی از کشورها انجام می‌شود.

حسنی با بیان اینکه علی‌رغم جنگ شناختی گسترده‌ای که سالهاست علیه جامعه اسلامی ما در جریان است، فرهنگ دینی و ملی همچنان به برکت قرآن و اهل بیت(ع) پیشتاز است، گفت: البته قبول داریم که در این حوزه خیلی کم کار کرده‌ایم و باید جوابگو باشیم.

رئیس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور در ادامه با تصریح اینکه در خبرگزاری ایکنا قائل به آموزش و تربیت هستیم و این مهم را جزو وظایف خود می‌دانیم، گفت: ایکنا به عنوان یک رسانه دینی و معارفی در عرصه آموزش نیز فعالیت می‌کند و در این زمینه اقدامات خوبی در سطح ملی انجام داده‌ایم و اگر این امکان فراهم شود، حاضریم بخشی از فعالیت‌های آموزشی و تربیتی خود را به شیراز منتقل کنیم.

مدیرعامل ایکنا تأکید کرد: جهاددانشگاهی سازمانی به نام سازمان قرآنی دانشگاهیان دارد که خود این سازمان ۱۰ زیرمجموعه دارد و ایکنا تنها یکی از آن‌هاست؛ در حقیقت به عنوان یک هلدینگ حول محور قرآن کریم فعالیت می‌کنیم که می‌توان از تمام ظرفیت‌های آن استفاده کرد.

حسنی گفت: چنانچه گفته شد شیراز ظرفیت‌های قرآنی خوبی دارد که می‌توان از این ظرفیت‌ها برای مباحث آموزشی و تربیتی استفاده کرد و نیاز نیست که از تهران اساتیدی اعزام کنیم، چراکه شاهد حضور نخبگان بسیاری در این منطقه هستیم.

خدمت به قرآن مایه عزت جهادگران دانشگاهی است

همچنین سرپرست جهاددانشگاهی فارس با تاکید بر اینکه مبنای همه فعالیت‌های این نهاد به ویژه در حوزه فرهنگی، قرآن و عترت بوده است، خدمت به قرآن را مایه عزت جهادگران دانشگاهی دانست.

سرپرست جهاددانشگاهی فارس، قرآن را یک حقیقت زنده و ثقل اکبر دانست و افزود: عدم انس کافی با قرآن کریم موجب مشکلات کنونی جامعه است و با قدم گذاشتن در راه قرآن در راه حقیقت می‌توانیم گام برداریم.

استقلال با اشاره به شکاف عمیقی که بین جامعه ایجاد شده است و به استناد به آیه «رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَا وَإِسْرَافَنَا فِی أَمْرِنَا وَثَبِّتْ أَقْدَامَنَا وَانْصُرْنَا عَلَی الْقَوْمِ الْکَافِرِینَ» گفت: با قرآن کریم و رهنمودهای آن می‌توانیم پیروزی حاصل کنیم.

وی با قدردانی از جامعه قرآنی و فعالان این عرصه در استان فارس بر ضرروت تداوم تعامل با جامعه قرآنی استان جهت ادامه فعالیت‌های فاخر قرآنی و مذهبی تأکید کرد.

گفتنی است، که این نشست با حضور دکتر جمال رحیمیان، معاون فرهنگی جهاددانشگاهی، امیرحسین استقلال، سرپرست جهاددانشگاهی فارس و جمعی از فعالان قرآنی استان برگزار شد.

کلید واژه ها: جهاددانشگاهی فارس