رییس جهاددانشگاهی هنر:

تلاش جهاددانشگاهی برای روایت دستاوردهای حوزه صنعتی و فناوری با برگزاری جشنواره «فردا»

جهاددانشگاهی زیست بوم نوآوریِ نخبگان ایران (۱۴۰)
۱۱ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۵:۳۲ کد : ۴۷۲۰۱ فرهنگی تاپ خبر
رییس جهاددانشگاهی هنر اظهار کرد: جهاددانشگاهی هنر با برگزاری جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی در تلاش برای روایت دستاوردهای ایران در حوزه‌های صنعتی و فناوری است و سعی می‌کند صنعتگران و هنرمندان و شرکت‌های دانش بنیان را به یکدیگر نزدیک کند که این امر با تولید آثاری به شکل مستند و یا ثبت عکس‌های صنعتی، تبلیغاتی و هنری از روند تولیدات صنعتی و تجارب مدیریتی در حوزه صنعت و فناوری انجام می‌شود.
تلاش جهاددانشگاهی برای روایت دستاوردهای حوزه صنعتی و فناوری با برگزاری جشنواره «فردا»

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد هنر، بهزاد رشیدی رییس جهاددانشگاهی هنر، در آستانه چهل و دومین سالگرد تشکیل جهاددانشگاهی گفت: جهاددانشگاهی در ابتدای دهه پنجم فعالیت خود، همسو با بیانیه گام دوم انقلاب و بر اساس تجربه‌های ارزشمند چهار دهه گذشته، در آستانه تحول در ساختارها و ساز و کار اداره‌اش قرار گرفته است که باید از این فرصت تاریخی حداکثر استفاده را ببرد.

 رییس جهاددانشگاهی هنر با تاکید بر اینکه اصلی‌ترین مأموریت جهاددانشگاهی در حوزه فرهنگ و دانشگاه است، گفت: هنر بخش بسیار مهمی از فرهنگ است و امروزه یکی از مهمترین ابزارهای پیش برنده و تقویت کننده فرهنگ و فعالیت فرهنگی است.

وی تصریح کرد: مدیریت فرهنگی امروز کشور باید بداند که فعالیت‌های فرهنگی، بدون جاری بودن هنر در آن، فعالیت‌هایی ناقص و کم اثر است.

رشیدی با اشاره به نقش فرهنگی و هنری جهاددانشگاهی، گفت: در طول 42 سال گذشته بسیاری از فعالیت‌های هنری به ویژه در سطح دانشگاه‌ها، حاصل کار اعضای جوان جهاددانشگاهی بوده است؛ اما این فعالیت‌ها همیشه و در طول زمان از یک روند متناسب، روبه رشد و هماهنگ برخوردار نبوده است.

رییس جهاددانشگاهی هنر ادامه داد: بر این اساس و با توجه به ضرورتی که در جهاددانشگاهی هنر احساس کردیم، در قالب یک طرح مطالعاتی فرهنگی مصوب معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی، در طول سال 1400 فعالیت‌های هنری جهاددانشگاهی در 4 دهه گذشته را مورد بازخوانی و بررسی قرار داده‌ایم و بر اساس ضرورت های جامعه امروز، پیش نویس نقشه راه جهاددانشگاهی در عرصه هنر تهیه و آماده رونمایی شده است.

این مطالعه در قالب نشست‌ها و مصاحبه‌هایی با افراد هنرشناس، هنرمند و مرتبط با هنر که با فعالیت‌ها و اهداف جهاددانشگاهی از نزدیک آشنا هستند، برای بازتعریف مأموریت جهاددانشگاهی در حوزه هنر انجام شده و انشالله بعد از تصویب، از آن رونمایی خواهد شد تا مبنای برنامه ریزی‌های فرهنگی جهاددانشگاهی قرار گرفته و به ویژه در برنامه‌های توسعه‌ای آن، قرار گیرد.

وی ابراز امیدواری کرد: هنر و استفاده از قابلیت‌های آن، در دوره جدید در جهاددانشگاهی بیشتر مورد توجه و اولویت قرار گیرد و شاهد شکوفایی طرح‌های نوآورانه در عرصه هنر باشیم.

 رییس جهاددانشگاهی هنر گفت: کمک به رشد و پرورش نخبگان جوان و مهیا کردن آن ها برای بازار کار، یکی از نیازهای کشور است که جهاددانشگاهی هم تجارب ارزنده‌ای در این خصوص دارد و هم می‌تواند از این پس به عنوان یکی از مأموریت‌های اصلی خود، روی آن تمرکز کند.

وی با اشاره به ظرفیت بالای الگوی فرهنگ و مدیریت جهادی و تجارب جهاددانشگاهی در پرورش نیرو و مدیر برای کشور، اظهار کرد: مدیرانی که در حال حاضر در عرصه‌ای از کشور در حال خدمت هستند، همواره یکی از افتخارات خود را همکاری در جهاددانشگاهی عنوان می‌کنند. جهاددانشگاهی می‌تواند در قالب یک مجموعه برنامه ساختارمند، دانشجویان را از ابتدا، در کنار درس و دانشگاه و تحصیل، در محیطی فرهنگی و تخصصی و همسو با اهداف انقلابی به کار بگیرد و کمک کند دانشجویان تجربه، دانش و جسارت ورود به عرصه کار و زندگی را پیدا کنند و همزمان با فارغ التحصیلی، به فردی توانمند، نوآور و آماده برای کار و خدمت تبدیل شوند.

رشیدی افزود: البته این کار به تجربه بالا و صعه صدر زیادی از سوی مدیران جهاددانشگاهی نیاز دارد و لازم است امکانات و بودجه‌های لازم برای این کار نیز در اختیار این نهاد قرار گیرد.

بهزاد رشیدی در ادامه با تشریح فعالیت‌های جهاددانشگاهی هنر در حوزه فرهنگی، تصریح کرد: یکی از فعالیت‌های مهم معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی هنر تشکیل شعبه سازمان دانشجویان در دانشگاه هنر بوده است که با همکاری مدیران و دانشجویانی از این دانشگاه، انجام می‌شود. برنامه‌هایی مانند تولید محتوای دانشجویی برای استفاده در فضای مجازی، معرفی آثار هنری دانشجویان، برگزاری جلسات بحث و نقد و بررسی کتاب‌های تخصصی هنر از جمله برنامه‌های این دفتر است که با هدف افزایش آگاهی و ایجاد شور و نشاط در بین دانشجویان دنبال می‌شود.

وی گفت: ساماندهی گروه‌های دانشجویی برای تولید محتوای هدفمند با محوریت سبک زندگی دانشجویی، از برنامه‌های فرهنگی شعبه سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی هنر در سال جاری بوده است.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود، گفت: رویکرد جهاددانشگاهی هنر، استفاده از دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاه هنر در فعالیت‌های آموزشی، پژوهش، خدماتی و فرهنگی است و خوشبختانه با تلاش همکاران واحد، برنامه‌های متنوعی در حال اجرا است.

رشیدی تاکید کرد: تلاش ما در معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی هنر این است که در قالب برنامه‌هایی همچون جشنواره ملی فیلم و عکس فناوری و صنعتی «فردا»، جشنواره ملی مد و لباس دانشجویی «دیبا»، جشنواره ملی نقش تن پوش، دفتر خبرگزاری ایسنا در دانشگاه هنر، سازمان دانشجویان شعبه هنر و دفتر مطالعات فرهنگی فرصت تبادل دانش، تجربه، نوآوری و مهارت را فراهم کرده و به شور و نشاط دانشجویان و تعالی جوانان و کشف استعدادها و پرورش نیروهای جوان و نخبه؛ آشناسازی جوانان با فضای کسب و کار و زیست بوم فناوری و اشتغال کمک کنیم.

رابطه هنر و صنعت و فناوری

رییس جهاددانشگاهی هنر با بیان این مطلب که اغلب فعالیت‌های این واحد با رویکرد ارتباط بین هنر و صنعت و فناوری طراحی شده است، ادامه داد: جشنواره ملی نقش تن پوش، با محوریت طراحی بر روی لباس و با تلاش برای الگوسازی و ترویج نقش‌های ایرانی متناسب با فرهنگ و نیاز جامعه و ترغیب هنرمندان جوان به خلق تصاویر زیبا بر روی تن پوش که تا کنون 8 دوره آن درسطح ملی و با مشارکت هنرمندان و دانشجویان علاقه مند به این حوزه برگزار شده، از جمله برنامه‌هایی است که قرار است نهمین دورهٔ آن با استفاده از نظرات و همراهی پیشکسوتان و متخصصان حوزهٔ مد و لباس، در سال جاری با هدف برقراری ارتباط بین دانشجو و مراکز صنعتی و با تغییراتی مهم بر اساس نیاز کنونی جامعه برگزار شود.

وی همچنین در مورد جشنواره ملی مد و لباس "دیبا" گفت: در این جشنواره آثار ارسالی طراحان جوان کشور که با توجه به نیاز بازار روز پوشاک تهیه می‌شوند، توسط تولید کنندگان پوشاک ایران مورد ارزیابی و داوری قرار گرفته و پس از انتخاب طرح‌های منتخب، طراحان به واحدهای صنعتی تولید پوشاک دعوت شده و برای تولید آثار خود در کلیهٔ مراحل در واحدهای تولیدی حضور می‌یابند و عملاً در صنعت پوشاک جذب می‌شوند.

رشیدی گفت: جهاددانشگاهی هنر با برگزاری جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی در تلاش برای روایت دستاوردهای ایران در حوزه‌های صنعتی و فناوری است و سعی می‌کند صنعتگران و هنرمندان و شرکت‌های دانش بنیان را به یکدیگر نزدیک کند که این امر با تولید آثاری به شکل مستند و یا ثبت عکس‌های صنعتی، تبلیغاتی و هنری از روند تولیدات صنعتی و تجارب مدیریتی در حوزه صنعت و فناوری انجام می‌شود.

رییس جهاددانشگاهی هنر در ادامه افزود: در حال حاضر در حال برگزاری دوره ششم جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی «فردا» هستیم و در این دوره از سامانه الکترونیکی تولید فیلم و عکس با موضوعات فناوری و صنعتی و ارتباط جامعهٔ هنری با صنعت گران و شرکت‌های دانش بنیان رو نمایی خواهیم کرد.

 

 توسعه فعالیت‌های "مرکز مستندسازی دانش فناوری"

رییس جهاددانشگاهی هنر در ادامه با تشریح فعالیت‌های مرکز مستندسازی دانش فناوری جهاددانشگاهی هنر در زمینه فیلم سازی و عکاسی صنعتی و تبلیغاتی، گفت: در این مرکز در یک دهه اخیر بیش از 300 عنوان فیلم مستند، داستانی، پویانمایی، نماهنگ و تیزر ساخته شده و صدها عنوان عکس صنعتی و تبلیغاتی برای سازمانها، صنایع، دانشگاه‌ها و شرکت های دانش بنیان تولید شده است.

وی روایت هنرمندانه پیشرفت‌های علمی، فناوری و صنعتی کشور، ایجاد امید و خودباوری در جوانان، ثبت و انتقال دانش و تجربه‌های مدیریتی، معرفی و نمایش خدمات، دستاوردها و توانمندی‌های ایرانی را نتیجه کار این مرکز دانست و بیان کرد: ساخت مستندهای معرفی دانشگاه‌های صنعتی شریف، علم و صنعت، علوم بهزیستی و چند دانشگاه دیگر، از دیگر فعالیت‌های مرکز مستندسازی جهاددانشگاهی هنر در سال 1401 است.

بهزاد رشیدی با اشاره به کارکرد فرهنگی و تخصصی مستندسازی تصویری دستاوردهای علمی، فناورانه و پژوهشی مجموعه جهاددانشگاهی، افزود: از دیگر فعالیت‌های مرکز مستندسازی دانش فناوری جهاددانشگاهی هنر در چند سال اخیر ساخت حدود 50 عنوان گونه‌های مختلف فیلم معرفی دستاوردهای شاخص جهاددانشگاهی در این مرکز انجام شده است.

وی ادامه داد: هریک از این فیلم‌ها بخشی از دانش بومی و دستاوردهای جهاددانشگاهی را روایت می‌کنند و ضمن انتقال دانش و تجربه، باعث ایجاد خودباوری، غرور و افتخار هر ایرانی خواهد بود که از این حیث، به‌عنوان یک کار فرهنگی نیز قلمداد می‌شود.

 

آموزش تخصصی و کارآفرینی در عرصه هنر

رشیدی در ادامه به فعالیت‌های آموزشی جهاددانشگاهی هنر پرداخت و گفت: رویکرد مرکز آموزش‌های تخصصی کاربردی جهاددانشگاهی هنر آموزش مهارت محور رشته‌های هنری تخصصی و کاربردی و هدایت و ترغیب جوانان و دانشجویان به سمت بازار و کارآفرینی است و تلاش می‌شود ماهیت دوره‌های آموزشی، کاملاً کاربردی و متناسب با نیاز بازار باشد.

وی افزود: سرفصل‌های آموزشی به‌روز، استفاده از الگوهای جدید آموزش هنر، بهره‌گیری از استادان و هنرمندان برجسته کشور و هزینه‌های پائین دوره‌ها از جمله مزیت‌های آموزش در جهاددانشگاهی هنر است.

وی گفت: هر سال حدود ۴۰۰۰ هنرجو در کلاس‌ها و دوره‌های تخصصی و کاربردی جهاددانشگاهی هنر شرکت کرده و مهارت‌های لازم در حداقل یک‌رشته هنری را کسب می‌کنند.

 

تغییر ساختار مرکز خدمات تخصصی هنرهای کاربردی

رشیدی در ادامه گفت: با توجه به تجربه‌های کسب‌شده در زمینه خدمات هنری، ساختار "مرکز خدمات تخصصی هنرهای کاربردی" را تغییر داده‌ایم و از این پس این مرکز، صرفاً در زمینه‌های «طراحی و گرافیک و خدمات برند» و «صنایع‌دستی و طراحی و ساخت هدایای هنری نفیس» خدمات تخصصی، پژوهشی و مشاوره ارایه می‌کند.

وی ادامه داد: یکی از کارهای شاخص این مرکز در سال گذشته، طراحی پویش ملی همراهان سفر ایمن و اجرای آن با همکاری سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای کشور در اسفند 1400 و فروردین 1401 بود که در سطح کشور اجرا شد. این برنامه در 25 مجتمع خدمات رفاهی در محورهای جاده‌ای پر تردد و پر خطر کشور برگزار شد. ایده پردازی و طراحی پویش، برنامه‌ریزی اجرای پویش، تولید بیش از 50 عنوان محتوای تصویری آموزش دهنده و فرهنگ‌ساز، طراحی بیلبوردهای جاده‌ای، طراحی فضاهای برگزاری پویش و طراحی سفره‌های هفت سین از جمله فعالیت‌های جهاددانشگاهی هنر در این پویش ملی بود.

 

هنرهای نمایشی کاربردی در خدمت نیازهای کشور

رشیدی در ادامه با اعلام این خبر که طرح فناورانه تدوین و بومی‌سازی دانش فنی هنرهای نمایشی کاربردی و بهره‌برداری از قابلیت‌های گوناگون هنرهای نمایشی کاربردی متناسب با نیازهای جامعه در زمستان سال 1400 به تصویب رییس وقت و معاونت پژوهشی جهاددانشگاهی رسید، بیان کرد: در قالب این طرح فناورانه در نظر است زمینه رشد و توسعه هنرهای نمایشی کاربردی فراهم شده و در 6 دپارتمان تئاتر تعلیمی و تربیتی، تئاتر درمانی، تئاتر شورایی، تئاتر اجتماعات، تئاتر میراث و تئاتر خلاق کودکان به ارائه خدمات تخصصی، پژوهشی و آموزشی بپردازد.

رییس جهاددانشگاهی هنر برگزاری اولین دوره ارتقاء مهارت و توانمندی فروشندگان پوشاک تهران، همکاری در برگزاری دوره‌های آموزشی مهارت محور برای کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از کرونا، راه‌اندازی و افتتاح کارگاه تخصصی جدید طراحی و دوخت لباس، برگزاری چند نمایشگاه تخصصی از جمله نمایشگاه گروهی آثار هنرجویان رشته مجسمه‌سازی و ده‌ها کارگاه آموزشی تخصصی از جمله تکنیک‌های ویژه و پخت های آلترناتیو، چاپ سیلک روی سرامیک، بازی‌های آپارتمانی، تربیت جنسی کودک و نوجوان، الگوسازی و دوخت شلوار به سبک تجاری و... را از دیگر برنامه‌های آموزشی این واحد عنوان کرد.

رشیدی در پایان انتشار مجدد مجموعه 6 جلدی «نمایش خلاق»، تألیف و انتشار کتاب «207 تمرین از تمرینات نمایش خلاق» تألیف و انتشار کتاب «صنعت سینما در عصر همه‌گیری کرونا»، تولید و تدوین فیلم «داستان شکست»، حضور فعال در نمایشگاه توانمندی‌ها و دستاوردهای جهاددانشگاهی در سال 1400 و انعقاد تفاهم‌نامه‌های همکاری بین جهاددانشگاهی هنر و اتحادیه صنف تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک تهران و جهاددانشگاهی هنر و مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی را از دیگر فعالیت‌های این واحد برشمرد.

text to speech icon

کلید واژه ها: چهل و دومین سالگرد تشکیل جهاددانشگاهی فصل42


نظر شما :