تکثیر پنج رقم پایه‌های رویشی درختان میوه به روش کشت بافت در جهاددانشگاهی تهران

جهاددانشگاهی زیست بوم نوآوریِ نخبگان ایران (۱۲۹)
۱۰ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۲:۳۷ کد : ۴۷۱۲۸ پژوهش و فناوری تاپ خبر
مدیر مرکز کشت بافت سازمان جهاددانشگاهی تهران از تکثیر و تجاری‌سازی پنج رقم پایه‌های رویشی شامل پایه‌های گلابی (پیرودوارف) و گیلاس (ماکسیما و گزیلا) و بادام (GN, GF) و تکثیر گیاهان زینتی نظیر ارکیده و ونوس حشره‌خوار به کمک فن‌آوری کشت بافت در سازمان جهاددانشگاهی تهران خبر داد.
تکثیر پنج رقم پایه‌های رویشی درختان میوه به روش کشت بافت در جهاددانشگاهی تهران

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی تهران، مجتبی رسولی مدیر مرکز کشت بافت سازمان جهاددانشگاهی تهران هم‌زمان با چهل و دومین سالگرد تشکیل جهاددانشگاهی، با بیان این‌که استفاده از روش‌های سنتی و مرسوم کشاورزی و باغبانی پاسخگوی نیاز کشور نیست، اظهار کرد: از این‌رو استفاده از روش‌ها و فناوری‌های نوین برای تولید هرچه بیشتر درختان باغی و گل‌های تزئینی به شدت احساس می‌شود.

وی افزود: در روش کشت بافت با استفاده از بخش کوچکی از بافت گیاهی، می‌توانیم به گیاه کامل برسیم. از جمله مزایای کشت بافت نسبت به روش‌های سنتی نظیر قلمه‌زنی، تولید تعداد زیاد گیاه در زمان کوتاه، همسانی درختان تولیدی، سرعت رشد زیاد و انتقال نیافتن باکتری و انواع بیماری است.

مدیر مرکز کشت بافت سازمان جهاددانشگاهی تهران ادامه داد: علاوه بر پایه‌های رویشی فوق، اخیراً موفق به بهینه‌سازی پروتکل‌های تکثیر انگور رقم اسکارلت شده‌ایم و پس از انجام تست‌هایی نظیر میزان مقاومت این گیاه به تنش شوری و خشکی، در آینده نزدیک تولید انبوه آن آغاز می‌شود.

رسولی افزود: با تبلیغات انجام شده و اطلاع کشاورزان و باغداران از مزایای گیاهان کشت بافتی، در سال‌های اخیر استقبال از این گیاهان به‌شدت افزایش‌یافته است.

مدیر مرکز کشت بافت سازمان جهاددانشگاهی تهران با بیان این‌که افزایش کمی و کیفی محصولات تولیدی بهترین مشوق برای ایجاد باغ‌ها و مزارع با محصولات کشت بافتی است، اظهار کرد: محصولات حاصل از گیاهان کشت بافت از یکنواختی و کیفیت بسیار خوبی برخوردارند و علاوه بر افزایش ضریب امنیت غذایی کشور، بسیار مناسب برای صادرات بوده و می‌تواند ارزآوری خوبی را نصیب کشور کند.

این کارشناس جهاددانشگاهی یادآور شد: جهاددانشگاهی علاوه بر تولید و فروش گیاهان کشت بافتی، آمادگی دارد برای سرمایه‌گذاران، آزمایشگاه کشت بافت را احداث کند و دانش فنی و پروتکل‌های کشت بافت را در اختیار آن‌ها قرار دهد.

text to speech icon

کلید واژه ها: چهل و دومین سالگرد تشکیل جهاددانشگاهی فصل42


نظر شما :