بررسی شاخص تاثیر مجلات جهاددانشگاهی در پایگاه JCR

۱۲ تیر ۱۴۰۱ | ۱۲:۴۱ کد : ۴۵۵۲۱ پژوهش و فناوری
گزارش شاخص تاثیر مجلات جهاددانشگاهی در پایگاه JCR توسط مرکز اطلاعات علمی (SID) اعلام شد.
بررسی شاخص تاثیر مجلات جهاددانشگاهی در پایگاه JCR

به گزارش روابط عمومی مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی، دکتر فاطمه عظیم‌زاده رییس مرکز اطلاعات علمی این نهاد اظهار کرد: پایگاه جِی سی آر JCR از معتبرترین پایگاه‌های جهان است که اطلاعات مربوط به شاخص تاثیر خود را از پایگاه وِب آو ساینس web of science دریافت می‌کند. جِی سی آر پس از گذشت تقریبا شش‌ماه از سال 2022، به انتشار شاخص تاثیر سال 2021 پرداخت.

رییس مرکز اطلاعات علمی وضعیت شاخص تاثیر مجلات جهاددانشگاهی در پایگاه JCR را اینگونه بیان کرد: شش مجله از جهاددانشگاهی با دسترسی آزاد در پایگاه جِی سی آر حضور دارند؛ در صورتی که در پایگاه رتبه‌بندی سای‌مگو که اطلاعات خود را از اسکوپوس Scopus دریافت می‌کند، هشت مجله از جهاددانشگاهی حضور دارد. مقایسه‌ی تعداد مجلات نشان می‌دهد که این تعداد در جِی سی آر نسبت به سال گذشته یعنی 2020 تغییری نداشته است.

ضمنا موضوعات مجلات جهاددانشگاهی در پایگاه JCR زیست شناسی سلولی، زنان و زایمان، پزشکی، شیمی چند رشته‌ای، مهندسی، شیمی، ریاضیات و علوم گیاهی است و در این دسته‌بندی ممکن است یک مجله در چند دسته موضوعی قرار داشته باشد.

دکتر عظیم‌زاده در خصوص مقایسه شاخص تاثیر مجلات جهاددانشگاهی گفت: بالاترین شاخص تاثیر و تعداد استنادات مربوط به Cell Journal بوده که متعلق به پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی است. ‌

Iranian journal of chemistry & chemical engineering-international نیز که از سال 1998 در پایگاه JCR حضور دارد، بیشترین صعود را در میان مجلات جهاددانشگاهی داشته است. شاخص تاثیر این مجله در سال 2020 و 2021 به ترتیب 75/0 و 9/1 بوده که به میزان 14/1 واحد افزایش داشته است. علاوه بر این، این مجله از چارک چهارم در حوزه موضوعی شیمی چند رشته‌ای به چارک رتبه‌بندی سوم ارتقاء یافته و تعداد استنادات آن نیز در بین مجلات جهاددانشگاهی نسبت به سال گذشته بیشترین رشد را داشته است.

چهار مجله دیگر جهاددانشگاهی موفق به دریافت شاخص تأثیر نشده‌اند که نسبت به سال گذشته تغییری در این مورد حاصل نشده است.

text to speech icon

کلید واژه ها: مرکز اطلاعات علمی جهادانشگاهی


نظر شما :