رییس سازمان جهاددانشگاهی خوزستان:

رویدادهای فرهنگی نیاز به جهش کمی و کیفی دارند

۲۹ خرداد ۱۴۰۱ | ۰۹:۳۲ کد : ۴۵۰۸۴ فرهنگی
رییس سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان با بیان این که رویدادهای فرهنگی نیاز به جهش کمی و کیفی دارند، گفت: هر قدر نقش مردم در حوزه‌های فرهنگی بیشتر شود این جهش بیشتر می‌شود.
رویدادهای فرهنگی نیاز به جهش کمی و کیفی دارند

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خوزستان، دکتر سید علیرضا علوی در حاشیه بازدید از نمایشگاه کتاب، قرآن و محصولات فرهنگی خوزستان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: اگر زیرساخت فعالیت کانون‌ها و انجمن‌های فرهنگی و هنری فراهم و کار به آنها واگذار شود به طور حتم بازخورد آن در سطح جامعه بیشتر می‌شود.

وی سپس با بیان اینکه برپایی نمایشگاه‌های متعددی از این دست، نیاز است ادامه داد: هر وقت خبری منتشر می‌شود که فعالیت‌هایی در عرصه فرهنگ مانند این نمایشگاه برگزار می‌شود، برای ما جای مباهات است. از نظر اصل موضوعِ برگزاری نمایشگاه از همه کسانی که متولی این رویداد بودند تشکر می‌کنم.

علوی با بیان این که انتظار می‌رود تنوع نمایشگاه بیشتر باشد، افزود: زمان برگزاری نمایشگاه با گرمای هوای استان همزمان شده است. حال آنکه در سال‌های گذشته نمایشگاه‌ها در نیمه دوم سال برگزار می‌شد تا از نظر آب و هوایی شرایط بهتر باشد.

وی در همین موضوع نظر داد: بدون شک گرمای هوا روی کیفیت نمایشگاه ـ چه تعداد بازدیدکنندگان و چه خود رویداد ـ تأثیر می‌گذارد. بنابراین برگزاری نمایشگاه در این شرایط کار سختی است. از برگزارکنندگان تشکر می‌کنم و امیدوارم شاهد برپایی نمایشگاه دایمی عرضه محصولات فرهنگی و هنری و تعدد و تنوع آنها از نظر برنامه در اهواز باشیم.

رییس سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان به لازمه‌های جهش فرهنگی در استان اشاره و تصریح کرد: اینکه فقط متولیان دولتی بخواهند در حوزه فرهنگ کار کنند نتیجه مطلوبی نخواهد داشت. از این رو، اگر زیرساخت فعالیت کانون‌ها و انجمن‌های فرهنگی هنری فراهم شود و کار به آنها واگذار شود، بازخورد این کار در سطح جامعه بیشتر می‌شود.

علوی در ادامه با ذکر مثالی گفت: اینکه یک شاعر به ‌صورت هفتگی جلسه شعر در سطح شهر برگزار کند شاید کار بزرگی نباشد، اما تعدد این فعالیت‌ها در یک دوره زمانی یک دهه‌ای تأثیر خود را در فضای فرهنگی شهر می‌گذارد.

او تاکید کرد: در حوزه فرهنگ نباید دنبال نتیجه زودهنگام بود. یعنی خیلی نباید دنبال ارایه کارنامه باشیم که در مقطعی کوتاه چه اقدامی انجام شده است. یا چرا تعداد شرکت‌کنندگان جلسات خانگی قرآن کم است بلکه برای تقویت ارزش‌های جامعه تعدد این جلسات به مرور می‌تواند مؤثر باشد.

وی یادآوری کرد: چنانکه در تاریخ انقلاب اسلامی یکی از عوامل مؤثر، حضور مردم بود. متولیان امر فرهنگ در اهواز باید برای ایجاد زیرساخت بهتر و بیشتر تلاش کنند و کار را به انجمن‌های مردمی واگذار کنند.

علوی سپس درباره فعالیت‌های فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان یادآور شد: جهاد دانشگاهی از طرف شورای عالی انقلاب فرهنگی مأموریت‌هایی در حوزه فرهنگ دارد اما یکی از مشکلاتی که همیشه در کشور داشته‌ایم تعدد نهادهای فرهنگی و هم‌پوشانی کارهای آنها است‌.

او با بیان اینکه سازمان جهاد دانشگاهی بیش از یک دهه است که حوزه فعالیت‌های فرهنگی خود را معطوف به حوزه‌هایی کرده که از طرف شورای عالی به آن واگذار شده است، گفت: برای مثال در عرصه رسانه، خبرگزاری‌های ما به ‌طور دایم در رویدادهایی مانند این نمایشگاه مستقر هستند. همچنین در بحث سنجش افکار عمومی در مرکز افکارسنجی دانشجویان (ایسپا) فعالیت می‌کنیم.

رییس سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان همچنین اضافه کرد: یکی از کارهایی که جهاددانشگاهی انجام می‌دهد ایجاد فرصت برای بروز استعدادهای دانشجویان است. برای مثال در هفته گذشته نمایشگاه معرفی آثار هنری دانشجویان را در مجتمع آموزش عالی خود داشتیم که استقبال خوبی از آن شد.

کلید واژه ها: سازمان جهاددانشگاهی خوزستان


نظر شما :