در مراسم افتتاح هشتمین کنفرانس بین المللی وب پژوهشی مطرح شد؛

نقش وب پژوهی در کسب و کار و توسعه کشورها

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۱۲:۱۹ کد : ۴۳۵۷۳ پژوهش و فناوری تاپ خبر
معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی در مراسم افتتاح هشتمین کنفرانس بین المللی وب پژوهشی اعلام کرد: وب و فضای مجازی طی سال‌ها نقش ویژه ای را داشته و تحولات اساسی در ساختارهای بشری و کسب و کارها ایجاد کرده است.
نقش وب پژوهی در کسب و کار و توسعه کشورها

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، دکتر محمد رضا پورعابدی در هشتمین کنفرانس بین المللی وب پژوهی که در دانشگاه علم و فرهنگ جهاددانشگاهی برگزار شد، گفت: با توجه به سرعت تحولات ارتباطات در کشور، هر گونه غفلت در زمینه وب و سیاست گذاری ها همچون هر پدیده دیگری، تبعاتی را به دنبال خواهد داشت و در صورت توجه به آن می توان به خوبی از وب بهره برد.

وی با اشاره به شیوع بیماری کرونا طی دو سال اخیر در کشور، عنوان کرد کرونا منجر به بروز تغیراتی شد که در آینده‌ای نه چندان دور انتظار ظهور این نتایج را داریم. به طور مثال، در این دوره آموزش مجازی و اقتصاد مجازی در کانون توجه قرار گرفت. این موضوع در کنفرانس‌های مشابه نیز مورد توجه قرار گرفته‌اند.

معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی در مورد نقش جهاددانشگاهی به عنوان یک نهاد علمی و پژوهشی که بیشترین خاستگاه آن، پژوهش های کاربردی و توسعه ای است، گفت: سال ۹۴، دانشگاه علم و فرهنگ وابسته به جهاددانشگاهی  به "وب پژوهی" به عنوان موضوعی میان‌رشته‌ای توجه کرد. چرا که وب پژوهشی به عنوان یک رشته میان رشته ای و موضوعی که می تواند در آینده جای کار زیادی داشته باشد، مورد توجه قرار داد.

دکتر پورعابدی در ادامه اظهار کرد: براساس گزارشی که در مرکز اطلاعاتی جهاددانشگاهی تهیه شده است، در هفتمین دوره کنفرانس وب‌پژوهی به موضوعاتی همچون یادگیری ماشین، شبکه های اجتماعی، فناوری‌ بلاک‌چین، اینترنت اشیاء پرداخته شده و از استقبال خوبی از سوی کاربران مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی برخوردار بوده است.

وی تعداد مقالات و بازدید را بیش از 79 هزار و 400 و بیش از 135 هزار دانلود از مقالات مرتبط با کنفرانس طی چهار سال اخیر اعلام کرد و گفت: به طور متوسط از هر مقاله 755 بازدید و 290 دانلود صورت گرفته که این امر نشانگر این است که اهتمام خوبی داشته و کاربران از موضوعات استقبال کرده اند.

معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی ادامه داد: یکی از فعالیت های اصلی جهاددانشگاهی در حوزه «فناوری اطلاعات و ارتباطات» در زمینه های نرم افزاری و سخت افزاری است و از مهمترین آن هوش مصنوعی مطالعات راهبردی است.

دکتر پورعابدی سامانه تجمیع اطلاعات، بهینه سازی شبکه تلفن همراه، سامانه داشبورد هوشمند خبری، سامانه تشخیص سرقت علمی و پیمایش ملی ارزیابی دیجیتال را از فعالیت های انجام شده در جهاددانشگاهی اعلام کرد و افزود: جهاددانشگاهی در حوزه مخابرات و ساخت فرستنده های رادیویی، فعالیت های خوبی انجام داده و این در حالی است که بیش از 90 درصد صدای جمهوری اسلامی از فرستنده هایی است که از جهاددانشگاهی ساخته شده است.

به گفته وی، در حال حاضربیش از 5 هزار استان در کشور که از سیمای جمهوری اسلامی، صدایی دریافت نمی کنند، اخیرا یک فرستنده ارزانقیمت با نگهداری بسیار آسان ساخته شده که با سهولت می توان در اختیار مردم قرار بگیرد.

معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی گفت: ساخت آنتن های 8 باندی جزو جدیدترین پروژه هایی است که در این حوزه در حال انجام است که جهاددانشگاهی در این زمینه ساختارهای پژوهشی و فناورانه زیادی را در حوزه IT و فناوری اطلاعات و ارتباطات به دنبال دارد.

دکتر پورعابدی وب پژوهی را به عنوان موضوعی میان رشته ای اعلام کرد که می تواند بر توسعه کشور نقش به سزایی داشته باشد.

وب پژوهی به معنای پژوهش ها در همه ابعاد وب است

دبیر هشتمین کنفرانس بین المللی وب‌پژوهی گفت: وب پژوهی ابعاد کامپیوتر و فناوری اطلاعات، اقتصادی، انسانی، حقوقی، روانشناسی و هنری را به دنبال دارد.

محمد جواد شایگان فرد در هشتمین کنفرانس بین المللی وب پژوهی درباره وب پژوهی گفت: طرح ایده«وب پژوهی»از سال 93 در دانشگاه علم و فرهنگ آغاز شده است. وب پژوهی به معنای پژوهش ها در همه ابعاد وب، وب پژوهی ابعاد کامپیوتر و فاوری اطلاعات، اقتصادی، انسانی، حقوقی، روانشناسی و هنری است.

وی محورهای وب پژوهی را شامل اینترنت اشیاء، هوش مصنوعی، بازیابی اطلاعات، تحلیل‌رفتار و شخصی‌سازی، تحلیل شبکه های اجتماعی و... اعلام کرد.

دبیر هشتمین کنفرانس بین المللی وب پژوهی اظهار کرد: دانشگاه‌ها با تعداد بیشترین نویسنده در هشتمین کنفرانس وب پژوهی شامل دانشگاه تهران، دانشگاه علم و صنعت، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه تبریز، دانشگاه شهیدبهشتی، دانشگاه علم و فرهنگ و دانشگاه الزهرا است.

شایگان فرد دانشگاه های خارجی شرکت کننده در هشتمین دوره کنفرانس بین المللی وب پژوهی را از کشورهای کانادا، هند، آمریکا اعلام کرد.

هوش مصنوعی در راستای سیاستگذاری‌ها باشد

دکتر محمدهادی زاهدی مدیر کل آمار، فناوری اطلاعات و امنیت فضای مجازی وزارت علوم گفت: در این آیین افتتاحیه گفت: دانشگاه علم و فرهنگ به عنوان یک دانشگاه کارآفرین از ظرفیت و پتانسیل خوبی برخوردار است. این مرکز آموزشی از تمام ظرفیت‌های جهاددانشگاهی استفاده کرده و بنیاد کسب و کار به راه انداخته است.

وی با اشاره به راه‌اندازی نظام "ایده و نیاز" توضیح داد: در این نظام ایده‌ها بر اساس نیاز کشور تعریف می‌شوند. زیرا استفاده از هوش مصنوعی باید در راستای سیاستگذاری و حکمرانی باشد.

مدیر کل آمار، فناوری اطلاعات و امنیت فضای مجازی وزارت علوم تصریح کرد: برگزاری کنفرانس وب پژوهشی، جایگاه ویژه‌ای دارد؛ چرا که وب پژوهشی و نقش آن در فناوری و توسعه علمی کشور بسیار مشهود است. وب، اشتغال، اقتصاد و فرهنگ، امنیت و مسایل دیگر درهم‌تنیدگی دارند و از نیازهای حکمرانی در جامعه به حساب می‌آیند.

وحید احمدی، رییس بخش IEEE ایران نیز در این مراسم طی سخنان کوتاهی خاطرنشان کرد: تبادلات علمی به واسطه ارتباطات بین‌المللی رشد چشمگیری دارد. حدود ۵۲ سال از زمان ارتباط شبکه علمی کشور با IEEE می‌گذرد. ارتباطات بین‌المللی می‌تواند تاکیدی بر اهمیت موضوع ارتباط میان صنعت و دانشگاه باشد.

به گزارش سیناپرس، وی ادامه داد: حمایت از مقالات علمی بسیار اهمیت دارد، بنابراین انتظار داریم که در این حوزه سرمایه‌گذاری بیشتری انجام شود.

کتاب سنجی مدارک علمی نمایه شده در کنفرانس وب پژوهی بررسی شدن. برای مشاهده مطالب کلیک کنید.

کلید واژه ها: هشتمین کنفرانس بین المللی وب پژوهی جهاددانشگاهی


نظر شما :