در نشست خبری هشتمین کنفرانس وب پژوهی مطرح شد؛

کنفرانس وب پژوهی مورد حمایت پایگاه بین المللی IEEE قرار گرفته است

۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۱۴:۵۳ کد : ۴۳۴۷۱ پژوهش و فناوری تاپ خبر
کنفرانس وب پژوهی موفق شده طی هفت سال گذشته اندکس های ISC و SID وزارت علوم را اخذ کند و مورد حمایت پایگاه بین المللی IEEE قرار بگیرد.
کنفرانس وب پژوهی مورد حمایت پایگاه بین المللی IEEE قرار گرفته است

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، دکتر سیدسعید هاشمی رییس دانشگاه علم و فرهنگ در نشست خبری هشتمین کنفرانس بین المللی وب پژوهی گفت: مجموعه جهاددانشگاهی و دانشگاه علم و فرهنگ همیشه به دنبال بحث های پژوهشی  به ویژه در حوزه های میان رشته ای و مباحث جدید است از اینرو برای نخستین بار در کشور ایده برگزاری کنفرانس بین المللی وب پژوهی مطرح شد و از سال 1394 به همت دانشگاه علم و فرهنگ آغاز به فعالیت کرد.

وی به مزایای برگزاری این کنفرانس اشاره کرد و افزود: یکی از محاسن برگزاری این کنفرانس ارتباط رشته های مختلف با یکدیگر است؛ با برگزاری این کنفرانس، علوم انسانی و مهندسی به ویژه علوم کامپیوتر و IT می توانند به خوبی با یکدیگر متصل شوند و از ظرفیت های هم نیز به خوبی استفاده کنند و هم افزایی علمی و مناسبی نیز داشته باشند.

رییس دانشگاه علم و فرهنگ تصریح کرد: خوشبختانه طی سال های گذشته استقبال خوبی از برگزاری این کنفرانس شده است اما طی دو سال اخیر به جهت شیوع ویروس کرونا، قادر به برگزاری حضوری این کنفرانس نبودیم. امسال قرار شد این کنفرانس به صورت مجازی و حضوری برگزار شود. متاسفانه تحریم ها آسیب زیادی به کنفرانس های بین المللی وارد کرده است اما امسال با تمام همه مشکلات و محدودیت ها تعدادی از دانشمندان این حوزه برای روزهای 22 و 23 اردیبهشت ماه سخنرانی خواهند کرد که امیدواریم بتوانیم از تجربیات و دانشمندان بهره ببریم.

وی یادآورشد: امیدواریم برگزاری این کنفرانس ها باعث ارتقای اساتید و دانشجویان و این حوزه علمی در دنیا شود. همچنین امیدواریم در کنفرانس وب پژوهی آینده با در نظر گرفتن ایده های مختلف بتوانیم بنیاد کسب و کار و هسته های کسب و کاری ایجاد کنیم که از دل آنها استارتاپ بیرون بیاید. این مهم با اهداف اصلی دانشگاه یعنی اشتغال زایی و کارآفرینی بسیار نزدیک است.

بحث وب یک موضوع بین رشته ای است

دکتر محمد جواد شایگان فرد دبیر اجرایی هشتمین کنفرانس بین المللی وب پژوهی نیز در این نشست خبری اظهارداشت: در حال حاضر با توجه به اینکه روز به روز استفاده از وب و فناوری مجازی بیشتر شده و کاربرد آن نیز بسیار همه جانبه است، اهمیتش بیش از پیش مشخص شده است.

وی تاکیدکرد: شاید سال 1394 که ما این ایده را مطرح کردیم آنچنان اهمیت موضوع  پر رنگ نبود اما به تدریج این بحث به ویژه طی دو سال اخیر که درگیر کرونا بودیم، بیشتر مطرح شد و خیلی از مردم که از فضای مجازی استفاده نمی کردند به اجبار به این سمت روی آوردند و وارد فضای مجازی شدند از اینرو استفاده از اینترنت و فضای  مجازی در دنیا و ایران به شکل تساعدی رشد پیدا کرده است.

دبیر اجرایی هشتمین کنفرانس بین المللی وب پژوهی گفت: اکنون ما در فضای مجازی در زندگی دوم به سر می بریم. به اعتقاد متخصصان این زندگی دوم در حال تبدیل شدن به زندگی اول است زیرا بسیاری از جوانان و نوجوانان ما زمان زیادی را در فضای مجازی می گذرانند. البته نباید از اثرات جانبی این مساله نیز غافل بمانیم.

شایگان فرد عنوان کرد: کنفرانس وب پژوهی محلی برای ارایه موضوعات تحقیقاتی در حوزه های مختلف وب است؛ بحث وب یک موضوع بین رشته ای است و فقط صرفا مربوط به بحث مهندسی کامپیوتر و فضای اطلاعات نیست. در حال حاضر جنبه های مختلفی در حوزه وب پژوهی مانند روان شناسی، حقوقی و حتی هنری مطرح است.

به گفته وی، یکی از مزیت های کنفرانس وب پژوهی این است که صرفا مخصوص دانشکده فنی و کامپیوتر نیست. ما از دانشکده ها و گروه های مختلف مقاله داریم و هرکسی در حوزه کاری خودش می تواند آثارش را به کنفرانس وب پژوهی ارسال کند.

شایگان فرد اظهارداشت: کنفرانس وب پژوهی موفق شده طی هفت سال گذشته اندکس های پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و پایگاه مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی (SID) وزارت علوم را اخذ کند و مورد حمایت حوزه بین المللی IEEE (یکی از معتبرترین پایگاه اطلاعاتی دنیا) نیز قرار بگیرد.

شایگان فرد گفت: امسال 131 مقاله در حوزه های مختلف دریافت کرده ایم که 25 مقاله به شکل شفاهی(30 درصد) و 27 درصد نیز به صورت پوستر پذیرش شده اند. همچنین امسال حداقل از 10 کشور دنیا مقاله دریافت کرده ایم.

دبیر اجرایی هشتمین کنفرانس بین المللی وب پژوهی به محورهای این کنفرانس اشاره کرد و افزود: یک سری از محورهای کنفرانس فنی بوده و در ارتباط با یادگیری ماشین، بازیابی اطلاعات، سیستم های توزیع شده و ابری است و یک سری دیگر از محورها  نیز مانند ارتباطات و مدیا، مدیا و رسانه و وب و همچنین حقوق فناوری و وب  مربوط به حوزه علوم انسانی است. همچنین در حوزه علوم انسانی محورهایی مانند تعامل انسان با کامپیوتر داریم که بین رشته های هنر و علوم کامپیوتر مشترک است. جنبه فنی آن را علوم کامپیوتر و جنبه های بصری آن را نیز افراد هنری و گرافیکی درگیر می کند.

به نقل ازسیناپرس، وی به کاربردهای این حوزه اشاره کرد و گفت: بررسی ها نشان داده اند که بیشتر این مقالات به سمت هوشمند سازی وب پیش رفته اند. به عنوان مثال ماشین به کمک تحلیل وب آمده است. در علم وب انسان نمی تواند بسیاری از احساسات کامنت های یک خبر را تحلیل کند. فرضا تحلیل نظر مثبت و منفی کاربران یک رسانه بسیار سخت است اما تحلیل متن، تصویر، هوشمند سازی اغلب جنبه کاربردی دارد و از دل اپلیکیشن ها بیرون می آید.

گفتنی است، هشتمین کنفرانس وب پژوهی در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ توسط  دانشگاه علم و فرهنگ برگزار می شود.

 

کلید واژه ها: وب پژوهی


نظر شما :