با رأی نمایندگان مجلس تصویب شد؛

تشکیل شبکه ملی تشخیص زودرس و درمان سرطان پستان توسط پژوهشکده سرطان معتمد جهاددانشگاهی

۱۷ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۵:۲۱ کد : ۴۲۱۷۷ پژوهش و فناوری تاپ خبر
با رأی قاطع نمایندگان ملت در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی، جهاددانشگاهی عهده دار اجرای یک مأموریت کلان ملی در حوزه سلامت شد.
تشکیل شبکه ملی تشخیص زودرس و درمان سرطان پستان توسط پژوهشکده سرطان معتمد جهاددانشگاهی

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده سرطان معتمد جهاددانشگاهی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز (17 اسفند) با اختصاص ۸۰ میلیارد تومان برای ایجاد 12 مرکز استانی پیشگیری، غربالگری و تشخیص زودرس و درمان سرطان پستان در قالب شبکه ملی تشخیص زودرس و درمان سرطان پستان موافقت کردند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش هزینه‌ای لایحه بودجه ۱۴۰۱ با پیشنهاد جمعی از نمایندگان که توسط دکتر زهرا شیخی ارائه شد یک جزء به بند (ب) تبصره ۱۷ الحاق کردند.

طبق این مصوبه به‌منظور تأمین هزینه تأسیس 12 مرکز استانی پیشگیری، غربالگری و تشخیص زودرس و درمان سرطان پستان و تشکیل شبکه ملی تشخیص و درمان سرطان پستان شامل استان‌های اصفهان، گیلان، خراسان شمالی، همدان، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان و گلستان مبلغ ۸۰۰ میلیارد ریال از محل ردیف شماره ۶۰-۵۵۰۰۰۰ جدول شماره (۹) ماده واحده لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کسر و به ردیف شماره ۱۱۳۶۷۴ با عنوان جهاددانشگاهی پژوهشکده سرطان پستان مندرج در پیوست اطلاعات تکمیلی لایحه بودجه اضافه شود.

زهرا شیخی، سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در توضیح پیشنهاد ارائه شده گفت: شایع‌ترین سرطان، سرطان پستان است که در صورتی که زود شناسایی شود، درمان قطعی دارد و اگر هم دیر شناسایی شود، درمان آن به هزینه‌های زیادی نیاز دارد.

وی با اشاره به این‌که سن ابتلا به سرطان پستان در دنیا ۵۰ سال است که متاسفانه در ایران به ۴۰ سال رسیده است، ادامه داد: وقتی مادر و خانمی به سرطان پستان مبتلا می‌شود کل خانواده تحت تأثیر قرار می‌گیرند به‌طوری‌که بعضاً مجبور می‌شوند برای پرداخت هزینه‌های درمان، حتی فرش زیر پایشان را بفروشند. حال‌آنکه می‌توان با راه‌اندازی مراکز پیشگیری و درمان و شبکه ملی سرطان پستان در کشور ضمن پیشگیری از ابتلا به این بیماری با تشخیص زودرس بیماری امکان درمان آسان‌تر این بیماری را فراهم کرد.

دکتر رامین صرامی فروشانی، رییس پژوهشکده سرطان معتمد جهاددانشگاهی هم با تقدیر از اقدام نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تصویب پیشنهاد تأمین هزینه طرح مذکور خاطرنشان کرد: سرطان پستان، شایع‌ترین سرطان زنان در ایران و جهان شناخته شده که مهم‌ترین عامل مرگ‌ومیر بانوان در اثر سرطان است. درمان سرطان پستان در صورت تشخیص در مراحل اولیه، قطعی است و احتمال بهبود و بقای بیمار با تشخیص زودرس بسیار بالاست. تشخیص دیررس این سرطان منجر به عواقب و هزینه‌های بالای درمان برای بیمار، خانواده و نهایتاً جامعه می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در سالهای اخیر جهاددانشگاهی با تأسیس پژوهشکده سرطان معتمد و تمرکز بر شایع‌ترین سرطان بانوان کشور، سعی کرده است مدلی جامع و بومی برای تشخیص و درمان زودرس بانوان مبتلا به سرطان پستان را معرفی کند.

در حال حاضر مرکز تحقیقات سرطان پستان پژوهشکده سرطان معتمد جهاددانشگاهی با چند دهه تجربه از طریق انجام طراحی‌های حرفه‌ای، ایجاد زیرساخت‌های موفق به ایجاد یک مجموعه و سیستم جامع در حوزه پیشگیری، تشخیص، لازم و به‌کارگیری متخصصان بنام کشور و ارایه خدمات درمانی در زمینه سرطان پستان شده است

صرامی فروشانی خاطرنشان کرد: این پژوهشکده که در سه حوزه پژوهش، آموزش و خدمات تخصصی درمانی به‌طور حرفه‌ای در زمینه سرطان پستان فعالیت می‌کند، آماده است تا تجربیات و توانمندی‌های خود را در سطح کشور از طریق شبکه گسترده جهاددانشگاهی به اشتراک گذارده و ارائه کند. در این راستا طرح تأسیس 11 مرکز استانی پیشگیری، غربالگری، تشخیص زودرس و درمان سرطان پستان و تشکیل شبکه ملی تشخیص و درمان سرطان پستان شامل استان‌های اصفهان، گیلان، خراسان شمالی، همدان، کهکیلویه و بویراحمد، خوزستان، گلستان به پیشنهاد و توسط این پژوهشکده در دست اجراست.

رییس پژوهشکده سرطان معتمد جهاددانشگاهی با بیان این‌که جهاددانشگاهی به‌عنوان مجموعه‌ای چابک با شبکه‌ای گسترده به پهنای کشور عزیزمان، حل معضلات ملی از طریق توسعه فناوری را در دستور کار داشته و آماده اجرای جهادی مأموریت‌های ملی است، تاکید کرد: اعطای مأموریت ملی تشکیل شبکه ملی تشخیص زودرس و درمان سرطان پستان، نشان از اعتماد نمایندگان ملت به این نهاد مولود انقلاب اسلامی دارد و ان شاء الله جهادگران این پژوهشکده با در کف نهادن تمام توان خود در اجرای این پروژه عظیم ملی، قدردان اعتماد و حمایت نمایندگان ملت خواهند بود.

وی در پایان با تشکر از حمایت‌های نمایندگان مجلس شورای اسلامی به‌ویژه اعضای کمیسیون‌های بهداشت و درمان، آموزش و تحقیقات و برنامه و بودجه، فراکسیون زنان، فراکسیون دیپلماسی سلامت و به‌ویژه دکتر زهرا شیخی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ابراز امیدواری کرد که با ایجاد مراکز استانی پیشگیری، غربالگری و تشخیص زودرس و درمان سرطان پستان در استان‌های مختلف کشور، دستاوردی عظیم در زمینه پیشگیری و درمان شایع‌ترین سرطان زنان، عائد مردم و نظام سلامت کشور شود.

کلید واژه ها: پژوهشکده سرطان معتمد جهاددانشگاهی مجلس شورای اسلامی


نظر شما :