با حضور دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی انجام گرفت؛

برگزاری رویداد البرز وینچر با حمایت پارک علم و فناوری البرزجهاددانشگاهی

۱۷ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۰:۲۲ کد : ۴۱۲۴۵ تجاری سازی و اقتصاد دانش بنیان
رویداد البرز وینچر با حضور دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، رییس پارک علم و فناوری البرز جهاددانشگاهی و مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری استان البرز در کرج برگزار شد.
برگزاری رویداد البرز وینچر با حمایت پارک علم و فناوری البرزجهاددانشگاهی

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری البرز جهاددانشگاهی، رویداد البرز وینچر با حضور دکتر کرمی دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، مهندس عباسی رییس پارک علم و فناوری البرز و دکتر باباخان مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری استان البرز در کرج برگزار شد.

صنایع نرم و خلاق در جایگاه صنعت نفت دیده شود
در ابتدای این رویداد مهندس مهدی عباسی رییس پارک علم و فناوری البرز در رویداد البرز وینچر با تاکید بر پتانسیل غیرقابل انکار پارک‌های علم و فناوری کشور به‌خصوص پارک علم و فناوری البرز خاطرنشان کرد: در گذشته تصور کلی این بود که ما به دنبال دزدیدن فناوری هایتک از کشور‌های خارجی هستیم در حالی که در دیدار با برخی روسای پارک های علم و فناوری جهان ، متوجه شدیم که آن ها معتقد هستند  با پتانسیل بالایی که در پارک‌های علم و فناوری ایران وجود دارد، خارجی ها باید به دنبال سرمایه‌گذاری در آن باشند.
مهندس عباسی با تشکر از حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بویژه ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری از رویداد البرز وینچر،  ادامه داد: ما پتانسیل بالایی در حوزه صنایع خلاق داریم، اگر این پتانسیل در کشور‌های خارجی وجود داشت، خروجی فوق‌العاده‌ای از صنایع فرهنگی و خلاق آن‌ها به دست می‌آمد. ما باید تجربیات کشورهای دیگر را به تجربیات خود افزوده و از آن استفاده کنیم و از آن برای تبدیل ظرفیت‌های بالقوه خود به بالفعل بهره ببریم.
رییس پارک علم و فناوری البرز جهاددانشگاهی با تاکید بر اینکه  ما نباید راه را گم کنیم و برای موفقیت در عرصه فناوری‌های خلاق باید به طور مستمر به دنبال تحقیق و پژوهش باشیم خاطرنشان کرد:  صنایع فرهنگی از اهمیت زیادی در همه نقاط دنیا برخوردارند و ما نیز که ظرفیت‌های فوق‌العاده ای در این زمینه داریم نباید از توجه به آن غافل شویم. صنایع نرم و خلاق باید تا جایی پیشرفت کنند که هم راستا و هم رده با صنعت نفت جلو بروند.
 
زیست بوم کامل نوآوری و فناوری در کشور شکل گرفته است  
دکتر پرویز کرمی در رویداد البرز وینچر با اشاره با پیشرفت اکوسیستم فناوری کشور در سال‌های گذشته اظهار کرد: چیزی که الان در ذهن همه ماست، اکوسیستمی بلوغ یافته و فعال است. در حالی که ۱۰ سال پیش هیچکدام از این ویژگی‌ها وجود نداشت. در گذشته تنها دانشگاه‌ها به عنوان مراکز تولید نیروی انسانی وجود داشتند اما امروز، زیست‌بوم کاملی متشکل از پارک‌ها، دانشگاه‌ها و عناصر دیگر زیست بوم فناوری شکل گرفته است. در حال حاضر ۶۰ صندوق پژوهش فناوری، ۱۰ هزار استارتاپ و شرکت نوپا، ۴۵۰ شرکت خلاق، ۹ کارخانه نوآوری و ۷۰ خانه خلاق وجود دارد. همه این‌ها در ۴ واژه و ترم دسته‌بندی شده اند. این تغییرات ناگزیر است چرا که دنیا نیز از فناوری‌های گذشته و دور به سمت فناوری‌های نو حرکت می‌کند.  
دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری افزود: استان البرز و کرج هم باید از این الگو پیروی کنند. با توجه به پتانسیل خوب این استان برای مثال بهترین شرکت‌های حوزه بیوتک در شهر کرج، باید از این ظرفیت‌ها بهره برد. البته اقدامات خوب زیادی در حال صورت گرفتن است. پالایشگاه خون که قبلا تنها در آلمان وجود داشت الان در البرز فعالیت می‌کند و ۵۰ درصد ایران را پوشش می‌دهد. این روند در نهایت به پوشش کل ایران و بعد از آن صادرات به خارج از کشور ختم خواهد شد.  
دکتر کرمی در رویداد البرز وینچر که با همکاری پارک علم و فناوری البرز در کرج برگزار شد در ادامه عنوان کرد: پارک علم و فناوری البرز با همکاری ستاد شروع به یک فعالیت مشترک کرده است. در این فعالیت‌ محصول و خدمت استاندارد می‌تواند صادر شود. برای انجام صادرات شرکت‌های فناور می‌توانند از کریدور صادرات ما استفاده کنند. برای مثال  انجمن تولیدکننگان اسباب بازی این توافق را با ما انجام دادند و توانستند از این مزیت استفاده کنند.  
وی با اشاره به اهمیت فناوری‌های نرم اضافه کرد: فناوری نرم و خلاق فقط صنایع دستی نیست. این موضوع برای صنعت اسباب بازی نیز صادق است. ۱۰۰ میلیارد دلار گردش مالی دنیا در صنعت اسباب‌بازی است که از این رقم تنها ۱۵ میلیون سهم ایران است؛ ۳۵۰ میلیون دلار مربوط به واردات می‌شود. با پر کردن فاصله موجود میان ۱۵ و ۳۵۰ میلیون دلار می‌توان به سودآوری زیادی رسید.قابل ذکر است که ۲۷۰۰ میلیارد دلار گردش مالی  فناوری‌های نرم در دنیاست.  

دکتر کرمی در پایان ضمن تاکید بر اهمیت وجود همه عناصر اکوسیستم فناوری گفت: ما باید از برندها در کشور بهتر استفاده کنیم. برای مثال باید از برندهای موجود در فوتبال بهتر استفاده شود. متاسفانه روندی منطقی در این زمینه شکل نگرفته است. همچنین در بحث کسب و کار تنها فروش اهمیت ندارد بلکه دیتا نیز آورده و ارزش دارد. اقتصاد محتوا باید با حضور ایده، تیم منتور، سرمایه گذار و بقیه عناصر کسب و کار شکل گیرد. در کشور ما بازارسازی حول هنرها شکل نگرفته است و لازمه آن گردهم هم آوردن عناصری است که برای اکوسیستم فناور لازم اند. دیگر عصر سرمایه گذاری روی ملک و خانه گذشته است و فروش صرف محصولات نیز از دور خارج شده است. در حال حاضر در ایران تعداد مال‌ها به اندازه ای است که با اروپا برابری می‌کند اما رونقی در آن‌ها دیده نمی‌شود.

گزارش مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری استان البرز از روند برگزاری البرز وینچر
دکتر باباخان مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری استان البرز نیز  با اشاره به روند انتخاب طرح‌های برتر رویداد البرز وینچر خاطرنشان کرد: در ابتدا ۳۰ طرح داشتیم که پس از غربالگری اولیه ۷ طرح باقی ماندند. این طرح‌ها پرزنت می‌شوند و پس از قضاوت نمره آن‌ها توسط داورها تعیین می شود. در ادامه وقت بیشتری برای نوشته شدن افس اس‌های تخصصی آن‌ها اختصاص می‌یابد چرا که این کار نیازمند زمان قابل توجهی است.  
وی ادامه داد: یکی از از تفاوت‌های اساسی این رویداد و دیگر رویداد‌های سرمایه گذاری است  همین است که از ابتدا درخواست اف اس نمی‌کنیم. پس از ارائه اف اس تیم‌ها در دسته های طلایی، نقره ای و برنزی رده بندی می‌شوند. پاداش تیم‌های طلایی تامین حد اقل ۲۰ درصد سرمایه آن‌ها برای شروع کسب و کار است. برای تیم‌های نقره ای اگر سرمایه گذارداشته باشند، سرمایه مذکور توسط ما تضمین می‌شود و تیم‌های برنزی تایید می‌شوند اما ضمانتی ندارند.
براین اساس در رویداد البرز وینچر، طرح ها بر سه اساس طرح های طلایی، نقره ای و برنزی تقسم بندی شده اند و طرح های طلایی شامل تامین حداق ۲۰ درصد سرمایه مورد نیاز از طرف صندوق البرز و طرح های نقره ای نیز از ضمانت اصل مبلغ سرمایه گذاری توسط صندوق البرز برخوردار می شوند.

text to speech icon

کلید واژه ها: پارک البرز جهاددانشگاهی


نظر شما :