سریش و کاربرد آن در بهبود ناراحتی های کبد و معده

۲۸ دی ۱۴۰۰ | ۱۰:۴۶ کد : ۴۰۶۸۶ پژوهش و فناوری
مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه مصرف ساقه تازه سریش با روغن‌زیتون برای درمان یرقان مفید است، گفت: ضماد ریشه آن برای تسکین درد دندان مفید است و برای ناراحتی‌های کبد و معده کاربرد دارد.
سریش و کاربرد آن در بهبود ناراحتی های کبد و معده

 به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی، حسین راغ آرا، مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی جهاددانشگاهی استان اظهار کرد: سریش، گیاهی از خانواده لاله (Liliaceae) است. برگ‌های آن نواری و بلند بوده که به‌صورت گروهی از قسمت متورم ریشه جدا می‌شوند.

وی ادامه داد: گل‌های آن زردرنگ و در طول ساقه گل دهنده دیده می‌شوند. ریشه آن ضخیم و گوشتی است که از ارقام مختلف آن چسب مخصوص استخراج می‌شود.

مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی در خصوص کاربردهای دارویی این گیاه گفت: در تجزیه شیمیایی ریشه گیاه ساکاروز، فروکتوز، گلوکز، لینولئیک اسید و گلوکزیدی به نام اسفودلوزید گزارش شده است.

مهندس راغ آرا افزود: ریشه، دانه، برگ و گل آن در طب گیاهی کاربرد دارد،  از دانه آن به‌صورت ضماد برای التیام زخم‌ها استفاده می‌شود، روغن دانه آن برای تصلب شرایین بکار می‌رود، ضماد ریشه آن برای درد پهلو، سرفه، یرقان، خشونت حلق، ورم عضلات، جوش خوردن استخوان‌های شکسته و گرفتگی عضلات در طب گیاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه مصرف ساقه تازه آن با روغن‌زیتون برای درمان یرقان مفید است، بیان کرد: ضماد ریشه آن برای تسکین درد دندان مفید است، سریش برای ناراحتی‌های کبد و معده کاربرد دارد و جوشانده غلیظ ریشه سریش برای درمان جوش‌های پوستی به دلیل خاصیت ضدعفونی‌کنندگی بسیار موثر است.

 

کلید واژه ها: جهاددانشگاهی خراسان جنوبی


نظر شما :