در دیدار رییس جهاددانشگاهی و نماینده تهران تاکید شد؛

آمادگی جهاددانشگاهی برای توسعه مراکز درمان ناباروری در همه استان‌های کشور/ لزوم حمایت بیشتر از این نهاد

۲۵ دی ۱۴۰۰ | ۱۷:۱۹ کد : ۴۰۵۸۷ عمومی تاپ خبر
در دیدار رییس جهاددانشگاهی و نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر بر ضرورت توسعه شبکه درمان ناباروری جهاددانشگاهی در همه استان‌های کشور تاکید شد و جهاددانشگاهی در این زمینه اعلام آمادگی کرد.
آمادگی جهاددانشگاهی برای توسعه مراکز درمان ناباروری در همه استان‌های کشور/ لزوم حمایت بیشتر از این نهاد

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، زهره سادات لاجوردی نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در دیدار با  دکتر حمیدرضا طیبی رییس جهاددانشگاهی با اشاره به تصویب قانون جوانی جمعیت، اظهار کرد: موضوع جوانی جمعیت، از جمله فعالیت‌های اصلی کمیسیون فرهنگی در شروع مجلس یازدهم بود و با پیگیری‌های مستمری که انجام شد، کمیسیون مشترکی در این زمینه تشکیل و پس از یک سال کار مداوم و با وجود موافقان و مخالفان متعدد، بالاخره قانون جوانی جمعیت تصویب شد.

وی افزود: از جمله موضوعات مهم مورد تاکید در قانون جوانی جمعیت، موضوع درمان ناباروری است، زیرا میزان شیوع ناباروری در کشور بالاست و زوج‌های نابارور و آن دسته از زوج‌هایی که تمایل به فرزند آوری دارند، ولی در این زمینه مشکل دارند، در قانون جوانی جمعیت مورد تاکید هستند.

لاجوردی ادامه داد: موضوع تحت پوشش بیمه قرار گرفتن زوج‌های نابارور و همچنین ایجاد یک مرکز درمان ناباروری در هر استان، از جمله موارد پیش‌بینی‌شده در قانون جوانی جمعیت است. امیدواریم با همتی که در این زمینه در جهاددانشگاهی وجود دارد و همچنین مراکز درمانی و پژوهشی مجهز این نهاد، شاهد باشیم که زوج‌های نابارور هرچه بیشتر از خدمات درمانی جهاددانشگاهی استفاده کنند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: در لایحه بودجه سال 1401، برخی ردیف‌ها ادغام شده‌اند که البته ما نیز منتقد آن بودیم و حداقل باید مشخص باشد که سهم هرکدام از ردیف‌ها چقدر است. در موضوع جوانی جمعیت نیز در ابتدا 25 همت دیده شده بود که در نهایت 12 همت تصویب شد. در بخش درمان ناباروری اگر بخواهیم بودجه پیش‌بینی‌شده به هدف اصابت کند، لازم است موضوع درمان ناباروری مجزا دیده شود. جهاددانشگاهی نیز در این زمینه پیشنهادهای خود را برای طرح در مجلس شورای اسلامی ارایه کند.

دکتر حمیدرضا طیبی رییس جهاددانشگاهی نیز در این دیدار با اشاره به فعالیت‌های جهاددانشگاهی در حوزه‌های مختلف، به‌ویژه در زمینه درمان ناباروری، اظهار کرد: جهاددانشگاهی در انجام فعالیت‌های خود، رویکرد مقاله محوری ندارد، بلکه تاکید بر تولید محصول و ارایه خدمات تخصصی با هدف حل مشکلات روز کشور است.

وی افزود: فرهنگ جهادی، پیگیری مستمر و بهره‌مندی از دانش بومی، عامل اصلی موفقیت جهاددانشگاهی در عرصه‌های مختلف است. در زمینه درمان ناباروری نیز ظرفیت‌های خوبی در جهاددانشگاهی وجود دارد و با وجود مراکزی مانند رویان و ابن‌سینا، این آمادگی وجود دارد که در هر استان، یک مرکز درمان ناباروری توسط جهاددانشگاهی تاسیس شود و این موضوع نیازمند حمایت ویژه است.

دکتر عیسی علیزاده سرپرست معاونت هماهنگی و امور مجلس جهاددانشگاهی نیز در این دیدار اظهار کرد: جوانی جمعیت ابعاد متعددی دارد که بخشی از آن پزشکی است و بخش دیگری از آن، فرهنگ‌سازی در این زمینه است تا جوانان را به ازدواج و فرزند آوری ترغیب کنیم.

وی افزود: در این زمینه خبرگزاری‌های جهاددانشگاهی می‌توانند به‌عنوان بازوی کمیسیون فرهنگی مجلس در زمینه ترویج فرهنگ فرزند آوری کمک کنند. از سوی دیگر با توجه به این که در زمینه جمعیت معمولا آمار و ارقام دقیقی در دست نیست، مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران (ایسپا) وابسته به معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی نیز آمادگی دارد پیمایش‌های متعددی را به انجام برساند.

دکتر غلامرضا اسماعیلی جاوید مدیرکل دفتر پزشکی جهاددانشگاهی نیز در این دیدار با اشاره به فعالیت‌های جهاددانشگاهی در حوزه پزشکی، اظهار کرد: با وجود ظرفیت‌های بسیار زیاد در اعضای هیات علمی جهاددانشگاهی، رویکرد در این نهاد انقلابی، مقاله محوری نیست، بلکه رویکرد فناورانه داریم و در بخش پزشکی نیز در حوزه‌های متعددی از جمله درمان ناباروری، سرطان برست و زیست‌فناوری در حال فعالیت هستیم.

وی با اشاره به شیوع بالای ناباروری در کشور، افزود: 20 تا 30 درصد زوج‌های جوان در کشور با مشکل ناباروری مواجه هستند و اتفاقا این افراد زوج‌هایی هستند که انگیزه بالایی برای فرزند آوری دارند. در این بخش دو مرکز رویان و ابن‌سینا در جهاددانشگاهی در حال فعالیت است و پژوهشکده علوم بهداشتی نیز در بخش سیاست‌گذاری جمعیتی و فرزند آوری فعالیت‌های پژوهشی انجام می‌دهد.

دکتر جاوید ادامه داد: در حال حاضر شبکه درمان ناباروری جهاددانشگاهی در هشت استان کشور فعالیت دارد. یک‌صد مرکز درمان ناباروری دولتی و خصوصی در کشور فعالیت می‌کنند که 10 درصد از این مراکز متعلق به جهاددانشگاهی است، درحالی‌که بیش از 40 درصد درمان‌های ناباروری کشور در مراکز جهاددانشگاهی انجام می‌شود. در نتیجه در زمینه درمان ناباروری، بخش عمده بار در کشور بر دوش جهاددانشگاهی است و هر بیماری از پروسه درمان در دیگر مراکز ناامید می‌شود، به جهاددانشگاهی مراجعه می‌کند.

وی ادامه داد: میزان پاسخ به درمان در هر سیکل درمانی در جهاددانشگاهی حدود 37 درصد است که عدد خوبی است و با مراکز درمانی کشورهای پیشرفته قابل‌رقابت است.

مدیرکل دفتر پزشکی جهاددانشگاهی گفت: بانک خون بند ناف جهاددانشگاهی نیز از دیگر مراکز فعال در حوزه پزشکی است که از ذخایر این بانک در درمان بیماری‌های مختلف از جمله سرطان‌ها استفاده می‌شود. بانک تخمدان نیز خدمت دیگری است که جهاددانشگاهی به خانم‌هایی که با بیماری‌های مختلف و سرطان مواجه هستند، ارایه می‌دهد و این افراد می‌توانند در زمان درمان، از ذخیره بانک استفاده کنند.

وی با اشاره به فعالت پژوهشکده سرطان معتمد جهاددانشگاهی، افزود: سرطان پستان از جمله بیماری‌های شایع در کشور است که اگر چه نرخ مرگ‌ومیر آن حدود 10 تا 20 درصد است، ولی با توجه به شیوع بالا، بار مالی فراوانی به خانواده‌های درگیر تحمیل می‌کند. پژوهشکده سرطان معتمد جهاددانشگاهی در حال حاضر فرآیند تشخیص تا درمان را انجام می‌دهد و علاقه‌مند هستیم که این مجموعه را در همه استان‌های کشور تکثیر کنیم.

دکتر جاوید تاکید کرد: با توجه به شیوع بالای زخم‌های دیابتی در کشور و قطع عضو ناشی از آن، پژوهشکده‌ای در این زمینه در جهاددانشگاهی راه‌اندازی شده است و این مجموعه فعالیت‌های خوبی در زمینه تولید زخم پوش‌ها انجام داده است. تولید داروهای گیاهی در پژوهشکده گیاهان دارویی و همچنین حفظ ذخایر زیستی و ژنتیکی که ماموریت این کار از سوی مقام معظم رهبری به جهاددانشگاهی سپرده شده است، از دیگر فعالیت‌های جهاددانشگاهی در حوزه پزشکی است.

text to speech icon

کلید واژه ها: جهاددانشگاهی نماینده مجلس


نظر شما :