رویداد نیوزدی در مرکز رشد جهاددانشگاهی اردبیل برگزار شد

۲۷ آذر ۱۴۰۰ | ۰۹:۴۳ کد : ۳۹۱۹۶ تجاری سازی و اقتصاد دانش بنیان
با هدف معرفی محصولات شرکت «دانش‌بنیان آژیانه» رویداد نیوزدی با حضور جمعی از خبرنگاران در مرکز رشد فناوری گیاهان دارویی جهاددانشگاهی اردبیل برگزار شد.
رویداد نیوزدی در مرکز رشد جهاددانشگاهی اردبیل برگزار شد

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی اردبیل، در این رویداد معاون فناوری مرکز رشد جهاددانشگاهی اردبیل گفت: هدف از برگزاری چنین رویدادهایی معرفی دستاورد واحدهای فناور مستقر در این مرکز است.

مهران محمدی بیان کرد: رویداد نیوز دی برای واحدهای فناوری که به مرحله‌ای از رشد رسیده‌اند که محصول آن‌ها در حال اخذ مجوزهای مرتبط م‌باشد برگزار خواهد شد تا از ظرفیت رسانه‌ها و اصحاب خبر و فرهنگ،  برای معرفی محصولاتی که عمدتاً دارویی و در حوزه گیاهان دارویی هستند، استفاده شود.

وی با اشاره به این که 18 واحد فناور و یک هسته دانش‌آموزی در مرکز رشد جهاد دانشگاهی استان اردبیل مستقر است، ادامه داد: دو مورد از این شرکت‌ها دانش بنیان و یک مورد به شرکت خلاق تبدیل شده است.

محمدی به ثبت ۱۲ اختراع در مرکز رشد فناوری گیاهان دارویی جهاددانشگاهی استان اردبیل اشاره و خاطرنشان کرد: حمایت از واحدهای فناور در قالب بسته‌های تدوین شده صورت می‌گیرد تا بتوانیم به صاحبان ایده و فکر و اندیشه کمک‌های لازم را برای تبدیل ایده به محصول و خدمات داشته باشیم.

  • در حال تحقیق بر روی سه محصول دارویی هستیم

در ادامه این رویداد رییس هیئت ‌مدیره شرکت دانش‌بنیان آژیانه اردبیل از شرکت‌های مستقر در مرکز رشد فناوری گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی استان اردبیل به تشریح فعالیت‌های این شرکت پرداخت.

محمود خروشی گفت: این شرکت ابتدا فعالیت خود را در بخش کشاورزی در شهر اردبیل آغاز کرد اما با گذشت زمان، کسب تجربه و با در اختیار داشتن چندین متخصص در سطح استان و حتی کشور، فعالیت اصلی خود را متمرکز بر گیاهان دارویی نمود که اکنون به لطف پروردگار و با حمایت مرکز رشد جهاد دانشگاهی اردبیل و با بهره گیری از علم اساتید برجسته به نتایج ارزنده ای در جهت تهیه و تولید مواد اولیه طب سنتی به خصوص داروهای وابسته به گیاهان دارویی به کمک متابولیت های ثانویه و با استفاده از فناوری نانو رسیده است.

وی با بیان اینکه این شرکت دانش بنیان با مسئولیت محدود است، ادامه داد: شرکت دارای پروانه تحقیق و توسعه و تاسیس از وزارت صنعت، معدن و تجارت و عضو رسمی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی اردبیل می‌باشد که نسبت به راه اندازی مرکز خدمات کشاورزی هم اقدام کرده و در حال ارائه خدمات هستیم.

این فناور افزود: موضوع اصلی فعالیت این شرکت تهیه و تولید مواد اولیه و دارویی وابسته به گیاهان دارویی به کمک متابولیت‌های ثانویه با استفاده از فناوری نانو است و در کنار آن تهیه و تولید اسانس، عصاره و روغن‌های گیاهی، تهیه و تولید متابولیت‌های ثانویه و تهیه و تولید داروهای گیاهی اعم از پماد، لوسیون، شربت، قرص، اسپری را نیز در دستور کار دارد.

خروشی با اشاره به اینکه این شرکت در حال تحقیق بر روی سه محصول دارویی می‌باشد، تصریح کرد: یکی از محصولات این شرکت قطره ضدسینوزیت دامپرلی، برگرفته از گیاهان دارویی از جمله سیاهدانه، رزماری و زیتون است که خاصیت ضدمیکروبی و ضدباکتریایی دارد و موجب گشادی رگ‌ها، رفع احتقان، خلط‌آوری و دفع عفونت و در نهایت موجب تخلیه سینوس‌ها از عوامل بیماری‌زا می‌شود و می‌تواند برونش‌ها را از بازگشت سه باکتری مهم عامل عفونت مصون نگه دارد.

وی با بیان اینکه دامپرلی را می‌توان بدون شک یک محصول بی‌رقیب برای درمان سینوزیت دانست، اظهار داشت: این قطره به مدت 6 ماه از استقرار و ورود میکرو ارگانیسم‌های عامل سینوزیت جلوگیری می‌کند.

خروشی، کپسول ضدالتهاب استخوان زینکوپر را از دیگر محصولات این شرکت عنوان و تصریح کرد: این کپسول یکی از مکمل‌های قدرتمند جهت رفع التهابات مفاصل و دارای منشأ کاملاً گیاهی و طبیعی است و از عصاره‌های زردچوبه، زنجبیل، فلفل سیاه و شیرین‌بیان ساخته شده است.

وی بیان کرد: علاوه بر این‌که آثار قدرتمندی در زمینه برطرف‌کردن التهابات مفاصل دارد، اثرات آلاینده‌ها بر سلول‌ها را نیز کاهش می‌دهد و به حفظ تعادل سلولی کمک می‌کند.

گفتنی است، این رویداد به صورت مستقیم از سایت پنجمین نمایشگاه و جشنواره ملی گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب سنتی و آپارات پخش شد.

text to speech icon

کلید واژه ها: مرکز رشد جهاد دانشگاهی اردبیل


نظر شما :