در هشتادوهفتمین گردهمایی معاونان فرهنگی واحدهای سازمانی جهاددانشگاهی مطرح شد:

لزوم انجام کارهای شاخص فرهنگی در جهاددانشگاهی/توجه ویژه به جذب نیروی انسانی در این نهاد

۲۶ آبان ۱۴۰۰ | ۱۱:۲۲ کد : ۳۸۰۷۹ فرهنگی تاپ خبر
در هشتادوهفتمین گردهمایی معاونان فرهنگی واحدهای سازمانی این نهاد بر توجه ویژه به جذب نیروی انسانی در جهاددانشگاهی و برنامه ریزی برای انجام کارهای شاخص فرهنگی در این نهاد تاکید شد.
لزوم انجام کارهای شاخص فرهنگی در جهاددانشگاهی/توجه ویژه به جذب نیروی انسانی در این نهاد

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، هشتادوهفتمین گردهمایی(ششمین گردهمایی غیرحضوری) معاونان فرهنگی واحدهای سازمانی جهاددانشگاهی با حضور دکتر حمیدرضا طیبی رییس جهاددانشگاهی و دکتر عیسی علیزاده معاون فرهنگی این نهاد به صورت حضوری و مجازی امروز( 26 آبان ماه) در سالن جلسات دفتر مرکزی جهاددانشگاهی برگزار شد.

دکتر حمیدرضا طیبی در این مراسم با بیان این که مشکلات عمده کشور مربوط به حوزه فرهنگ است، گفت:  اگر چه در حوزه پژوهش و فناوری حجم فعالیت جهاددانشگاهی بیشتر است، اما گله‌مند از عدم استفاده از دستاوردهای این نهادهستیم که جامعه بتواند از آن بهره مند شود و همه این ها به فرهنگ باز می‌گردد.

وی با اشاره به این که در جهاددانشگاهی دارای ساختار فرهنگی مناسبی هستیم که برحسب ضرورت در طول ۴۱ سال فعالیت این نهاد ایجاد شده است، اظهار کرد:  به هر حال تشخیص داده شد که این ساختارها  ایجاد شود و باید تلاش کنیم کار کیفی تأثیرگذار انجام دهیم.

رییس جهاددانشگاهی با تاکید بر این که کارهای فرهنگی باید در سطح ملی انجام شود، تصریح کرد: در حال حاضر کارهای خوبی داریم که در سطح ملی در حال انجام است. ایسنا، ایکنا و ایسپا نیز کارهای خوب انجام می‌دهند، اگرچه می‌توانند بهتر هم باشند که در تلاش برای بهتر بودن هم هستند. سازمان دانشجویان نیز مناظرات دانشجویی را به خوبی انجام می‌دهد.

دکتر طیبی ادامه داد: در نتیجه طیف کاری باید همین تیپ باشد، اما باید آن ها را ارتقا دهیم. به عنوان مثال طرح «ایران، مرز پرگهر» که کار بسیار خوبی است، اما باید کیفیت کار را بیشتر کنیم تا تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد و بتوانیم بسیاری از حرف‌ها را بزنیم. زیرا زمانی که شما یک کار تاثرگذار انجام می دهید، می‌توانید بسیاری از حرف‌های خود را بزنید، آن زمان است که حرف‌ها شنیده می‌شود یا فضا به اعتبار کاری که انجام داده‌ای برای مهیا شود.

وی افزود: بنابراین باید روی برنامه‌های کیفی کار شود. اگر چنین برنامه ریزی‌هایی انجام شود ما هم حمایت کرده و بودجه لازم را تأمین می‌کنیم.

دکتر طیبی با اشاره به این که گزارش ایسپا نشان داد که دانشجویان از کارهای سنتی معمول استقبال نمی‌کنند و به دنبال کارهای دیگری هستند، گفت: باید از این فرصت استفاده کرد زیرا در حال حاضر توان اجرای برنامه مورد استقبال این قشر در جهاددانشگاهی وجود دارد. فعالیت‌های پژوهشی و فرهنگی زمانی موفق است که هر دو کار خوب انجام دهند.

رییس جهاددانشگاهی بیان کرد: اگر در دانشگاهی که هستیم کار پژوهشی خوب و قوی انجام دهیم می‌توانیم جذب دانشجو داشته باشیم که این نها به سراغ فرهنگ نیز خواهند آمد و اگر حوزه فرهنگی ما قوی باشد دانشجو جذب کارهای پژوهشی ما خواهد شد، لذا در حال برنامه ریزی هستیم که تمام واحدهای جهاددانشگاهی بتوانند کار پژوهشی و فناورانه قوی داشته باشند و در حوزه فرهنگی باید برنامه ریزی کنند و خوب برنامه‌ها را اجرا کنند.

وی با بیان این که دانشجویان خارجی در کشور ساماندهی خوبی ندارد، گفت: ما باید در دانشگاه‌های جهاددانشگاهی برای اوقات فراغت دانشجویان خارجی تلاش کنیم و برنامه ریزی انجام دهیم زیرا جهاددانشگاهی دستاوردهای خوبی دارد و می‌تواند بسیاری از اوقات فراغت دانشگاه‌ها را پر کند و توسط معاونت فرهنگی در ۲ یا ۳ پایلوت می‌تواند این کار انجام شود تا این دانشجویان با کارهای جهاددانشگاهی آشنا شده و اگر هم خوب باشند و علاقه مند، جذب این نهاد شوند.

دکتر طیبی اظهار کرد: تا زمانی که توسعه فرهنگی و توسعه دانش‌بنیان کشور و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان مساله اصلی کشور نشود نهادی مثل جهاددانشگاهی و یا نهادهای مشابه، آن جایگاه اصلی را پیدا نمی‌کند. در حال حاضر اداره دانش‌بنیان و اقتصاد دانش‌بنیان مساله اول کشور نیست. درحالی‌که دانش‌بنیان شدن و اقتصاد دانش‌بنیان کشور در حین رعایت عدالت و رعایت اخلاق که پایه‌های اصلی فرهنگی هستند ضروری است و در ادامه آن تمام چیزها باید ذیل آن معرفی شود که در این صورت جهاددانشگاهی خودکار جایگاه پیدا می‌کند چون جزوه قوی‌ترین سازمان‌ها چه در حوزه فرهنگ و چه فناوری هستیم و کار علمی کاربردی انجام داده‌ایم. اما در حال حاضر هرگونه اقدام عملی برای جایگاه جهاد ‌شود با آن برخورد سیاسی می شود.

وی در پایان گفت: در حال حاضر جهاددانشگاهی دارای جایگاه خوبی است. باید در داخل جهاددانشگاهی تلاش کنیم کار شاخص انجام شود و با انجام دو یا سه برنامه ملی خاص و تاثیرگذار باشیم.

توسعه اقتصادی و علمی منوط به توسعه فرهنگی است

دکتر عیسی علیزاده معاون فرهنگی جهاددانشگاهی با اشاره هدف از برگزار این گردهمایی اظهار کرد: احساس ما این بوده که در حوزه فرهنگ  نیاز به هم اندیشی در رابطه با مسایل پیش رو در دانشگاه در پساکرونا داریم.

وی با تاکید بر این که توسعه اقتصادی و علمی کشور منوط به توسعه فرهنگی است، گفت: اگر نتوانیم در حوزه فرهنگی توسعه ایجاد کنیم قطعا نه می توانیم توسعه اقتصادی داشته باشیم و نه توسعه علمی، بنابراین در این روزها و این شرایط (کرونا) لازم است تا حوزه فرهنگی  تقویت شود، زیرا برخلاف تصور این که مشکلات کشور معیشتی است (که هست) ولی تا زمانی که نتوایم به لحاظ فرهنگی جامعه را توسعه بدهیم نمی توانیم به جایگاه مطلوب برسیم.

دکتر علیزاده با بیان اینکه باید توجه کنیم که فرهنگ نه تهدید بردار و نه تحریم پذیر است گفت: ممکن است بشود کشور را به لحاظ امنیتی، علمی و اقتصادی تحریم کرد، اما هیچ کس نمی تواند هیچ کشوری را به لحاظ فرهنگی تحریم کند. به همین دلیل مسئولیت ما در حوزه فرهنگی مسئولیت بزرگی است.

وی افزود: به نظر یک تلاش و دغدغه و پیگیری ما در جهاددانشگاهی این است که حتما باید در دانشگاه کار فرهنگی انجام دهیم و دفاتر ما در دانشگاه ها باید به ان توجه کنند. ما باید به یک جمع بندی برسیم که می خواهیم برای دانشجو فعالیت کنیم یا برای دانشجو در دانشگاه فعالیت کنیم. ما معتقدیم باید برای دانشجویان فعالیت کنیم.

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی تصریح کرد: شاهد ورود دهه‌ی 80 به دانشگاه هستیم، دهه ای که علی رغم دانشجو بودن تا کنون به دلیل وجود کرونا در دانشگاه حضور نیافته اند و یک تضادی بین دهه 80 و ما قبل این دهه هستیم. به نظر ما نهاد فرهنگی ای موفق خواهد بود که متناسب با این دهه برنامه داشته باشد. اگر خود را به روز نکنیم و این نسل و نیازهای آن ها را نشناسیم نخواهیم توانست با آن ها ارتباط بگیریم. این مستلزم این است که معاونان فرهنگی و آن هایی که می خواهند کار فرهنگی کنند اول باید به این ساختار و این نیاز آشنا شوند.

دکتر علیزاده اظهار کرد: ما تا کنون توانسته ایم برنامه های خوبی را به عنوان برند تعریف کنیم؛ مانند کتاب سال، پایان نامه سال، دفاع سه دقیقه ای، همایش خلیج فارس، مناظرات دانشجویی و برنامه های سازمانی قرآنی دانشگاهیان کشور دارد. اما اگر نتوانیم این برنامه ها را به روز کنیم نمی توانیم خودمان را در عرصه دانشجویی مطرح نشان دهیم.

وی با بیان این که بنده قائل به اقتصاد فرهنگی هستم، گفت: می شود از فرهنگ پول درآورد  اما ایده من این است که فرهنگ باید برای فرهنگ باشد و نباید ههم هدف را برای درآمدزایی از فرهنگ گذاریم.

معاون فرهنگی با تاکید بر توجه ویژه به نیروی انسانی افزود: در گذشته کسانی که با جهاددانشگاهی آشنا می شدند عمدتا از طریق فعالیت‌های فرهنگی بود. معاونان فرهنگی واحدهای سازمانی جهاددانشگاهی باید جذب نیروی انسانی دانشجوی علاقه مند را از روسای واحدهای خود مطالبه کنند. باید این موضوع مورد توجه قرار گیرد که اگر به آن توجه نشود بزرگترین چالش جهاددانشگاهی در آینده چالش نیروی انسانی خواهد بود.

در ادامه کلیپی از درگذشتگان دانشگاهی یکسال اخیر پخش شد و پس از آن دکتر حبیبی رییس سازمان جهاددانشگاهی علوم پزشکی تهران با اشاره انقطاع نسلی اظهار کرد: یکی از مهمترین عواملی که می تواند انقطاع نسلی را بپوشاند و محل اثر باشد زمانی رخ می دهد که فرصت حضور فراهم شود. زیرا ارتباط دانشجو با استاد و معرفی اساتید ظرفیتی را ایجاد می کند تا دانشجو به استاد مراجعه کند.

وی با اشاره به برنامه نکوداشت مقام استاد که توسط این سازمان برگزار می شود، گفت: مهم ترین دستاورد این برنامه قدرشناسی از اساتید و رجوع به استادان که همان رجوع به علم و دانش است، بود. باید این پیوند بیشتر شود و جهاددانشگاهی می‌تواند در حوزه فرهنگی نقش پررنگی داشته باشد.

دکتر حبیبی در ادامه با بیان این که باید پویایی خود را در دانشگاه حفظ کنیم، تصریح کرد: سلول های بنیادی جهاددانشگاهی اعضای فرهنگی این نهاد هستند که ذی قیمت می باشند.

در ادامه این گردهمایی گزارشی از فعالیت های سامانه رویتاب در یک سال اخیر ارائه شد و پس از معرفی معاون جدید فرهنگی بخش اول پرسش و پاسخ معاون فرهنگی واحدهای سازمانی انجام شد.

دکتر رفیعی رییس مرکز افکارسنجی جهاددانشگاهی نیز در این گردهمایی به ارایه گزارشی در رابطه با نظرسنجی با موضوع «نگرش دانشجویان در خصوص اقدامات فرهنگی جهاددانشگاهی» پرداخت و گفت: از جمله مواردی که در این نظرسنجی مورد ارزیابی قرار گرفت عضویت دانشجویان در تشکل ها و مجامع دانشجویی، میزان آشنایی دانشجویان با جهاددانشگاهی، علاقه مندی این گروه به عضویت در جهاددانشگاهی و میزان شرکت در برنامه های فرهنگی جهاددانشگاهی بود.

در پایان این گردهمایی بخش دوم پرسش و پاسخ معاونان فرهنگی واحدهای سازمانی جهاددانشگاهی انجام شد.

text to speech icon

کلید واژه ها: گردهمایی معاونان فرهنگی


نظر شما :