در بازدید نماینده دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جهاددانشگاهی استان زنجان مطرح شد؛

صنایع خلاق فرهنگی؛ کمک‌حال اقتصاد فرهنگ و هنر

۱۵ آبان ۱۴۰۰ | ۱۲:۱۴ کد : ۳۷۶۰۰ تجاری سازی و اقتصاد دانش بنیان
نماینده دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در برش نقشه مهندسی فرهنگی کشور گفت: کارکرد اساسی مراکز صنایع خلاق فرهنگی، کمک به اقتصاد فرهنگ و هنر است.
صنایع خلاق فرهنگی؛ کمک‌حال اقتصاد فرهنگ و هنر

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی زنجان، محمدرضا باقری نماینده دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی 13 آبان در حاشیه بازدید از جهاددانشگاهی زنجان، اظهار کرد: نقشه مهندسی فرهنگی کشور در سال ۹۲ به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید و این نقشه مشتمل بر ۱۰ راهبرد کلان و ۱۲ اقدام ملی است، به عبارت دیگر این نقشه‌، سند بالادستی فرهنگی کشور محسوب می‌شود. در فصل هفتم نقشه آمده است که حرکت‌های استانی انجام و شورای فرهنگ عمومی استان‌ها مکلف به بنا به اقتضائات قومی و فرهنگی خود، مسائل ویژه خود را احصا و آن را در امتداد نقشه مهندسی کشور به سرانجام برسانند.

وی در رابطه با برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی هر استان، افزود: این نقشه در استان‌ها یک برنامه عملیاتی در امتداد سند سیاستی فرهنگ کشور بوده و شورای فرهنگ عمومی نقش مدیریتی بهتری با اشراف به برنامه دستگاه‌ها خواهد داشت و مشخص می‌شود که کدام دستگاه، چه اقدامی را برای حل مشکل موجود در استان خواهد کرد.

این مسئول با اشاره به نقش مردم در این نقشه مهندسی فرهنگی، ادامه داد: پیش‌بینی شده که در کارگروه‌های مشورتی از ظرفیت نمایندگان سمن‌ها، فعالان فرهنگی و اساتید دانشگاه‌ها استفاده می‌شود تا آنان دستگاه‌ها را در حل مشکلات دستگاه‌ها یاری کنند.

نماینده دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در برش نقشه مهندسی فرهنگی کشور در رابطه با برش نقشه مهندسی فرهنگی استان زنجان، تصریح کرد: طی دو سال اخیر آیین‌نامه استان‌ها تدوین و ابلاغ شده و استان زنجان هم به زودی مسائل مورد نظر را تصویب کرده و پس از آن برش به طور کامل تدوین می‌شود. تاکنون فقط در استان فارس، نقشه مهندسی فرهنگی کشور تصویب شده است.

باقری با اشاره به بازدید انجام‌ شده از فعالیت‌های فرهنگی جهاددانشگاهی استان زنجان، یادآور شد: پارک‌های علم و فناوری و صنایع خلاق از مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده و سند فعالیت صنایع نرم و خلاق فرهنگی شش سال گذشته مصوب ولی دیر ابلاغ شد تا اینکه یک ماه قبل ابلاغ شد و کار در استان‌هایی که توانایی داشتند، در حال انجام شده و مرکز صنایع خلاق جهاددانشگاهی نیز پر ایده بودند و کارهای خوبی انجام شده بود.

وی با تاکید بر لزوم توجه به اقتصاد فرهنگ و هنر و فضای مجازی، عنوان کرد: صنایع خلاق در این دو موضوع جای می‌گیرد و کارکرد اساسی مراکز صنایع خلاق فرهنگی، کمک به اقتصاد فرهنگ و هنر است و می‌توان در بهبود این مهم از صنایع نرم و خلاق استفاده کرد.

text to speech icon

کلید واژه ها: جهاددانشگاهی زنجان


نظر شما :