به همت سازمان جهاددانشگاهی علوم پزشکی تهران؛

دومین مدرسه بین‌المللی لیزر و فوتونیک زیست پزشکی افتتاح شد

۱۷ مهر ۱۴۰۰ | ۱۵:۴۴ کد : ۳۶۵۸۳ پژوهش و فناوری تاپ خبر
افتتاحیه آنلاین دومین مدرسه بین‌المللی «لیزر و فوتونیک زیست پزشکی» به همت شبکه ملی تحقیقات لیزر پزشکی، مرکز تحقیقات لیزر در علوم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و مرکز تحقیقات لیزر پزشکی سازمان جهاددانشگاهی علوم پزشکی تهران برگزار شد.
دومین مدرسه بین‌المللی لیزر و فوتونیک زیست پزشکی افتتاح شد

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی علوم پزشکی تهران، افتتاحیه دومین مدرسه بین‌المللی «لیزر و فوتونیک زیست پزشکی» به همت شبکه ملی تحقیقات لیزر پزشکی، مرکز تحقیقات لیزر در علوم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و مرکز تحقیقات لیزر پزشکی سازمان جهاددانشگاهی علوم پزشکی تهران برگزار شد.

 

مراسم افتتاحیه این رویداد علمی به صورت آنلاین با حضور دکتر محمدرضا رزاقی رییس شبکه لیزر پزشکی کشور و رییس مرکز تحقیقات لیزر در علوم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و همچنین دکتر مسعود حبیبی رییس سازمان جهاددانشگاهی علوم پزشکی برگزار شد.

دکتر رزاقی رییس شبکه لیزر پزشکی کشور اولین سخنران افتتاحیه دومین مدرسه بین المللی لیزر و فوتونیک زیست پزشکی بود که شرایط پاندمی ویروس کرونا را سبب ساز برگزاری آنلاین دومین مدرسه لیزر و فوتونیک زیست پزشکی دانست و با اشاره به اهمیت تصویربرداری نوری و کاربردهای نوین این سیستم‌ها به عنوان روش های مکمل تصویربرداری در زمینه علوم پزشکی، برقراری همکاری علمی در بخش فیزیک تصویربرداری نوری و کاربرد آن توسط متخصصان علوم پزشکی را از جمله اهداف دومین مدرسه لیزر و فوتونیک عنوان کرد.

 

مدرسه لیزر فرصتی برای انتقال تجربیات مراکز علمی کشور است

در ادامه دکتر مسعود حبیبی رییس سازمان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران با اشاره به ۲۰ سال فعالیت این مجموعه در حوزه لیزر گفت: بسیاری از ده‌ها طرح پژوهشی جهاددانشگاهی علوم پزشکی تهران به روش‌های درمانی منتج شده است.

دکتر حبیبی افزود: من شاهد آن بودم که دکتر نسرین زند برای رسیدن به روش درمانی NACLT برای درمان زخم‌های مخاطی سال‌ها تلاش کردند و وقتی اولین بیماران با این روش درمان شدند این استاد رشته پوست و لیزر چه شور و شعفی داشتند. جا دارد که چنین طرح‌ها و دستاوردهای علمی که در مجموعه مرکز تحقیقات لیزر در پزشکی جهاددانشگاهی و سایر مراکز تحقیقاتی کسب شده، به همه افراد علاقه‌مند در این زمینه از جمله محققان، دانشجویان و پزشکان انتقال پیدا کند.

وی با اشاره به تهدیدها و فرصت‌های ایجاد شده در پی پاندمی کووید۱۹ گفت: برگزاری مجازی چنین رویدادهای علمی در قالب فضای مجازی یکی از این فرصت هاست که باعث تسهیل ارتباطات علمی شده و این امکان را فراهم می‌کند که در انتقال دانش و تعاملات علمی بهتر بتوانیم از این فضا بهره‌مند شویم.

دکتر حبیبی افزود: من در مدت پاندمی با محققانی که در مقوله کرونا فعالیت دارند جلسات زیادی داشته‌ام؛ از جمله از مرکز سرم‌سازی رازی بازدید کردم و آنجا شاهد زحمات محققان کشور برای رسیدن به واکسنی بودم که همه کارهای آن در داخل انجام شده است.

رییس جهاددانشگاهی علوم پزشکی تهران با هم‌تراز دانستن واکسن های تولید شده در ایران با بهترین واکسن‌های دنیا گفت: اگر محققان ما در تولید واکسن کرونا تمرکز کردند و به این فناوری دست پیدا کردند، در زمینه‌های دیگر مثل حوزه لیزر و فوتونیک هم می‌توانند دستاوردهای بسیار زیادی داشته باشند و موجبات افتخار دیگر را برای کشورمان فراهم کنند.

دومین مدرسه بین‌المللی «لیزر و فوتونیک زیست پزشکی» با محور «تصویربرداری نوری: اصول و کاربردها» از امروز شنبه 17 مهرماه به مدت سه روز تا دوشنبه 19 مهرماه برگزار خواهد شد.

در این رویداد علمی علاوه بر اساتید دپارتمان‌های فیزیک و فوتونیک از دانشگاه‌های داخل سه استاد فیزیک و فیزیک پزشکی، از روسیه، مجارستان و ایتالیا حضور دارند.

دکتر رزاقی رییس علمی و دکتر غلامرضا اسماعیلی جاوید و دکتر افشان شیرکوند دبیران اجرایی این رویداد هستند.

کلید واژه ها: سازمان جهاددانشگاهی علوم پزشکی تهران دومین مدرسه بین‌المللی لیزر و فوتونیک زیست پزشکی


( ۱ )

نظر شما :