رییس جهاددانشگاهی اردبیل:

۱۷ فصل بازنگری طرح جامع گردشگری اردبیل تدوین شد

۲۲ شهریور ۱۴۰۰ | ۰۹:۰۵ کد : ۳۵۷۳۱ عمومی
رییس جهاددانشگاهی اردبیل در نشست بررسی آخرین روند اجرای طرح جامع گردشگری اردبیل ۱۷ فصل از ۱۹ فصل بازنگری طرح جامع گردشگری استان خبر داد .
۱۷ فصل بازنگری طرح جامع گردشگری اردبیل تدوین شد

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی اردبیل، رییس جهاددانشگاهی اردبیل در نشست بررسی آخرین روند اجرای طرح جامع گردشگری اردبیل 17 فصل از 19 فصل بازنگری طرح جامع گردشگری استان خبر داد و گفت: این فصل‌ها برای اعلام نظر به اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان به عنوان کارفرما تحویل داده شده است.

اکبر بهنام‌جو استاندار اردبیل نیز در این نشست گفت: با بیان این مطلب در نشست بررسی آخرین روند اجرای طرح جامع گردشگری استان افزود: این طرح تقریبا قبل از استان شدن آن تدوین شده بود که نیاز به بازنگری کلی داشت به همین منظور با هماهنگی اداره کل میراث فرهنگی، جهاد دانشگاهی، استانداری اردبیل و یک تیم قوی از اساتید برجسته کشوری عملیات تدوین و بازنگری آن از سال گذشته آغاز شد.

وی با بیان این که در بازنگری طرح جامع گردشگری کلیه نیازمندی‌ها و ایده‌ها به روز رسانی می‌شوند، بیان کرد: عملیاتی کردن ایده‌های مورد نیاز از لحاظ کمی و کیفی در این بازنگری پیاده شده و روند کار رو به پیشرفت است.

استاندار اردبیل ادامه داد:: در طرح بازنگری امکانات، فرصت‌ها، تهدیدها و محدودیت‌های استان شناسایی و هدایت شیوه‌های بهره‌برداری از منابع آب‌های معدنی و کاهش وابستگی‌های فصلی به خوبی دیده شده است.

بهنام‌جو با بیان این که در طرح جامع گردشگری باید برای ماندگاری بیشتر مسافران در استان نگاه ویژه‌ای داشته باشیم، اظهار کرد: بهره‌گیری از ساز و کارهای لازم برای باز توزیع گردشگران در سطح شهرستان‌های شمال و جنوبی استان، استفاده از توانمندی و ظرفیت‌های گردشگری در داخل شهر از جمله مجموعه بقعه شیخ صفی و جاذبه‌های منحصر بفرد از اهداف اصلی طرح جدید است.

وی تصریح کرد: با اتمام پروژه راه آهن اردبیل ظرفیت جدیدی برای گرشگری استان ایجاد می‌شود  به همین خاطر باید طرح جامع گردشگری استان با نگاه بین‌المللی و با چشم‌انداز حداقل ۱۵ ساله تدوین شود.

نماینده عالی دولت در استان، گردشگری سلامت را از بخش‌های مهم این طرح برشمرد و اظهار کرد: با توجه به مرز مشترک ایران و آذربایجان و انجام طرح‌های مشترک بین دو کشور باید به گردشگری پزشکی و سلامت توجه ویژه‌ای شود.

بهنام‌جو از پژوهشگران طرح جامع گردشگری استان خواست در حین تحقیق ضمن برطرف کردن نقایص موجود در آمایش سرزمینی، میزان نیازمندی‌های تأمین شده استان و کارهای لازم در ادامه کار باید بررسی و در طرح بازنگری اعمال شود.

وی ادامه داد: بایستی در این طرح کمبود و ظرفیت‌های استان در زمینه گردشگری و اینکه در وضعیت بحرانی چون کرونا چه نارسایی‌هایی در سطح استان از لحاظ جمعیتی مشاهده می‌شود کاملا مشخص شود.

مهران اوچی اردبیلی گفت: در روزهای آینده جلساتی با فرماندار و نخبگان شهرستان‌های استان به صورت جداگانه برای بررسی بخش‌های مربوط به آن شهرستان در بازنگری طرح جامع گردشگری استان برگزار خواهد شد.

وی با تشکر از حسن اعتماد مسئولان استان به ویژه استاندار اردبیل به جهاد دانشگاهی  در واگذاری بازنگری طرح جامع گردشگری استان خاطرنشان کرد: تمام فعالیت‌های جهاد دانشگاهی در راستای کمک به توسعه همه جانبه استان برنامه‌ریزی شده است.
 

  • تبدیل اردبیل به استان موزه‌ها هدف‌گذاری شده است

مدیرکل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل هم در این نشست اظهار کرد: یکی از مهمترین برنامه‌هایی که در استان در حوزه میراث‌فرهنگی هدف‌گذاری و برای تحقق آن اقدامات گسترده‌ای انجام شده است، تبدیل اردبیل به استان موزه‌ها است و در حال حاضر شاهد عملیاتی شدن این هدف در هستیم.

نادر فلاحی با اشاره به راه‌اندازی و الحاق موزه‌های مختلف در مجموعه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی بیان کرد: از جمله این موزه‌ها، موزه سنگ، اسناد، سکه و قطعات سفال می‌باشد که تکمیل شده و آماده افتتاح است.

وی موزه عکس‌های قدیمی و سفال‌های مکشوفه در اردبیل را از دیگر موزه‌های آماده افتتاح استان اعلام و تصریح کرد: در مجموع برای این موزه‌ها بیش از هفت میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است که در هفته گردشگری بهره‌برداری از آنها آغاز خواهد شد.

فلاحی به تکمیل موزه باستان‌شناسی مشگین‌شهر اشاره کرد و گفت: برای این پروژه نیز که در یک هزار و 650 مترمربع  اجرا شده 20 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده و از جمله طرح‌های آماده افتتاح است.

  • تنوع بخشی به فعالیت‌‌های گردشگری به افزایش اقامت گردشگران در استان کمک می‌کند

در این نشست مدیر بازنگری طرح جامع گردشگری استان اردبیل با ارائه گزارشی از روند اجرای این طرح گفت: در این بازنگری سعی بر هدایت سرمایه‌گذاران و برنامه‌ها به سمت توسعه و تنوع بخشی به این صنعت است تا با بهره‌گیری مناسب از ظرفیت‌های استان برنامه‌ای مدون برای هدایت این بخش تدوین شود.

محمدتقی رهنمایی افزود: تنوع بخشی به فعالیت‌‌های گردشگری و بهره‌گیری از داشته‌های فرهنگی، تاریخی و اجتماعی می‌تواند به افزایش اقامت گردشگران در استان کمک شایانی نماید به همین خاطر در این بازنگری برنامه‌هایی در این زمینه پیشنهاد شده‌است.

وی با بیان این که بقعه شیخ صفی و کوه سبلان کشش جهانی در عرصه گردشگری دارند و آینده گردشگری استان با آن‌ها گره خورده است، اضافه کرد: شهرستان‌های شمالی و جنوبی استان اردبیل ظرفیت خوبی برای توسعه گردشگری دارند که باید بسترهای مناسبی در آن‌ها فراهم شود.

کلید واژه ها: جهاددانشگاهی اردبیل


نظر شما :