شکاعی، گیاهی قابض و ضد سم

۳۱ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۷:۲۶ کد : ۳۵۰۰۴ پژوهش و فناوری
مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی با اشاره به این‌که شکاعی قابض و ضد سم می باشد،گفت: این گیاه در بیماری های فلج و رعشه اثرات درمانی دارد، برای تسکین درد پشت از آن استفاده می شود.
شکاعی، گیاهی قابض و ضد سم

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی، مهندس محسن پویان با اشاره به این‌که شکاعی را با نام‌هایی چون خارپنبه، خار پیرزن، چرخله و کنگر  نیز می شناسند، افزود: گیاهی با طبیعت گرم و خشک است که قابض و ضد سم است.

وی با اشاره به این‌که در قاعده طبق گل، اینولین وجود دارد که قبل از شکوفا شدن گل به مصرف می رسد ، بیان کرد: ریشه و میوه شکاعی در قطع خونریزی از سینه و قطع خونریزی از مقعد مؤثر است.

مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی با بیان این‌که، این گیاه در بیماری های معده و کبد و تب های کهنه اثرات مفیدی دارد و اثر آن در کودکان و اطفال بیشتر است ، ادامه داد: در بیماری های فلج و رعشه اثرات درمانی دارد، برای تسکین درد پشت از آن استفاده می شود و در استعمال خارجی از ضماد برگ آن برای التیام زخم استفاده می شود.

مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی درباره میزان مصرف گیاه یادآور شد: برای تهیه جوشانده از 25-30 گرم گیاه خشک در نیم لیتر آب به مدت 5-10 دقیقه استفاده می شود که روزانه دو نوبت و هر نوبت یک استکان از آن به مصرف می رسد.

کلید واژه ها: جهاددانشگاهی خراسان جنوبی


نظر شما :