همزمان با رونمایی از فیلم «وقتی عقاب پر می‌ریزد»؛

۲۵ محتوای آموزش ضمن خدمت ویژه کارکنان محیط زیست توسط جهاددانشگاهی البرز رونمایی شد

۱۹ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۳:۴۹ کد : ۳۱۷۶۷ فرهنگی
آیین رونمایی از فیلم «وقتی عقاب پر می‌ریزد» و ۲۵ محتوای آموزش ضمن خدمت کارکنان حفاظت محیط زیست که توسط جهاددانشگاهی استان البرز تولید شده است، برگزار شد.
۲۵ محتوای آموزش ضمن خدمت ویژه کارکنان محیط زیست توسط جهاددانشگاهی البرز رونمایی شد

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی البرز، سعید قاسمی جیردهی معاون فرهنگی جهاددانشگاهی البرز در ابتدای آیین رونمایی از فیلم داستانی «وقتی عقاب پر می‌ریزد» (که روایتی از مسایل و مشکلات محیط‌بانان است) و ۲۵ محتوای آموزش ضمن خدمت کارکنان حفاظت محیط زیست که ۱۸ خرداد در دانشکده محیط زیست البرز برگزار شد، گفت: هر دو این تولیدات حاصل تلاش مشترک جهاددانشگاهی و اداره کل حفاظت محیط زیست استان البرز است.

وی افزود: فیلم وقتی عقاب پر می‌ریزد سال ۹۸ تولید شده بود و محتوای آموزشی نیز از همان سال در حال تولید بوده و این آیین رونمایی باید زودتر برگزار می‌شد اما متاسفانه به دلیل شرایط کرونا این مراسم به تعویق افتاده بود.

در ادامه احمدرضا فیروزی رییس جهاددانشگاهی البرز گفت: جامعه امروز با مسایل زیست محیطی زیادی دست و پنجه نرم می‌کند و آثار آن متاسفانه با اختلالاتی که در حوزه محیط زیست وجود دارد خود را نشان داده و همچنان تخریب محیط زیست ادامه دارد.

وی با بیان این‌که امروز ما با آلودگی هوا، کمبود آب، انقراض گونه‌های گیاهی و جانوری و بحران‌های زیست محیطی از این دست مواجه هستیم، تصریح کرد: متاسفانه این آسیب‌ها در حال تشدید است و بخش زیادی از آن به خاطر دخالت انسان‌ها در اکوسیستم طبیعی است.

رییس جهاددانشگاهی البرز در خصوص آیین رونمایی از دو محصول تولید شده هم گفت: بر پایه همراهی و همکاری جهاددانشگاهی و محیط زیست همکاری‌های خیلی خوبی طی سال‌های گوناگون از جمله انتشار کتاب و اطلس‌های محیط زیست که یک کار ماندگار در کشور است و به عنوان یک کار فاخر منتشر شد.

وی با اشاره به رونمایی از فیلم وقتی عقاب پر می‌ریزد گفت: محیط بانان از اقشار مظلوم جامعه هستند آنها همیشه جانشان در خطر است و به خاطر حفاظت از میراث محیط زیست تلاش زیادی می‌کنند.

فیروزی ادامه داد: کار دوم تولید محتوای آموزشی متناسب با نیاز سازمان محیط زیست بود. در این زمینه برای تولید محتوا در ۲۵ حوزه آموزشی ماموریت داشتیم تا محتوایی را متناسب با نیاز محیط زیست تولید کنیم که در این بخش از اساتید گوناگونی کمک گرفتیم و مجموعه خوبی تدوین شد.

در ادامه فردین حکیمی مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز با اشاره به فرا رسیدن هفته محیط زیست گفت: تولید محتوای آموزشی برای افزایش سطح دانش کارکنان سازمان همیشه مورد تاکید ریاست حفاظت محیط زیست بوده است و بر همین اساس تولید محتوای آموزشی بر عهده جهاددانشگاهی البرز گذاشته شد تا در اختیاران همکاران ما در سطح کشور قرار گیرد.

حکیمی در خصوص رونمایی از فیلم وقتی عقاب پر می‌ریزد هم گفت: اینجانب از ابتدا محیط‌بان بودم و دوست داشتم بخشی از زحماتی که محیط‌بانان کشور می‌کشند به تصویر کشیده شود. فیلم وقتی عقاب پر می‌ریزد بر همین اساس در منطقه طالقان به کارگردانی آقای بابایی به عنوان اولین فیلم تخصصی محیط بانی تولید شد تا سختی کار محیط بانان را نشان دهد.

در ادامه ژیلا مهدی آقایی معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست به صورت ویدئوکنفرانس با حضور در این مراسم گفت: کشور ما زیست بوم‌های بسیار با ارزش زیادی دارد که عمده زحمت حفاظت از آن بر عهده محیط‌بانانی است که در شرایط سخت تلاش می‌کنند.

وی با اشاره به اهمیت آموزش در حوزه محیط زیست، گفت: این آموزش‌ها در بخش‌های مختلف همگانی و نظامی رسمی آموزش کشور و جلب مشارکت اجتماعی از سخت‌ترین کاری‌هایی است که باید به درستی انجام شود.

این مسئول ادامه داد: امروز ما با حجم زیادی از معضلات محیط زیستی مواجه هستیم بنابراین مردم را باید وارد این حوزه کنیم و از مشارکت گسترده مردم استفاده کنیم.

وی ادامه داد: از محیط زیست و جهاددانشگاهی استان البرز که برای این محتوا زحمت کشیدند تشکر می‌کنم. این محتوا ابزار ما در محیط زیست هستند چون پیوند هنر و تولید فیلم با محیط زیست بسیار می‌تواند برای تحریک حس مسوولیت اجتماعی مردم موثر باشد.

امیرحسین بابایی کارگردان فیلم وقتی عقاب پر می‌ریزد هم در این مراسم گفت: در تولید این فیلم دو حوزه‌ای که به هم وصل شد یعنی سینما و محیط زیست، اگر می‌خواهیم کار جدی در محیط زیست داشته باشیم سینما می‌تواند کمک کند و هر چه در این زمینه کار انجام شود شاید کم باشد.

بابایی با بیان اینکه سینما ابزار مهمی است که ما نابجا از آن استفاده می‌کنیم گفت: فیلم وقتی عقاب پر می‌ریزد به خاطر ماهیتی که دارد می‌تواند تاثیر گذار باشد.

وی خاطرنشان کرد: در تولید این فیلم محیط زیست همکاری جانانه‌ای با ما داشت کار ما کار سختی بود. در سرمای منفی ۲۵ درجه در ارتفاعات طالقان و یک جا در گرمای بالای ۴۰ درجه فیلم را ساختیم البته این وضعیتی است که محیط بانان همیشه با آن مواجه هستند.

گفتنی است، فیلم وقتی عقاب پر می‌ریزد روایتی از یک محیط بان است که مواجهه او با یک شکارچی غیرمجاز باعث سقوط شکارچی از صخره می‌شود و علی‌رغم تلاش برای نجات جان شکارچی، با اتهام قتل و قصاص روبه‌رو می‌شود.

کلید واژه ها: فرهنگی واحد البرز رونمایی


نظر شما :