برگزاری مراسم بزرگداشت امام خمینی(ره) در مرکز آموزش علمی کاربردی جهاددانشگاهی تبریز

۱۲ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۶:۱۵ کد : ۳۱۵۹۹ فرهنگی
مراسم بزرگداشت امام خمینی(ره) با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه تبریز، دکتر فرزان قالیچی رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان، دکتر جعفر محسنی رییس سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان‌شرقی امروز چهارشنبه ۱۲ خردادماه در مرکز آموزش علمی کاربردی جهاددانشگاهی تبریز برگزار شد.
برگزاری مراسم بزرگداشت امام خمینی(ره) در مرکز آموزش علمی کاربردی جهاددانشگاهی تبریز

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی، حجت‌الاسلام مجتبی نظری، استاد حوزه و دانشگاه، در این مراسم با بیان این‌که زمان شناسی نشانه‌ عقل است، اظهار کرد: مردم هر جامعه‌ای باید زمان شناس باشند، ما اکنون در عصر امام خمینی(ره) زندگی‌می‌کنیم، قطعاً عصر امام خمینی(ره) با عصر عقلانیت و عقل گرایی تفاوت‌هایی دارد.

وی ادامه داد: در دوره‌ای از تاریخ، دوره‌ اخباری گری وجود داشت که در آن دین را با خبر تبیین می‌کردند و خبر به اسم دین خوانده شده و ابلاغ می‌شد، در دوره مرحوم بهبهانی غیر از این‌که خبر خوانده شود عقلانیت نیز وارد میدان و اسلام با خبر و عقل تبیین شد، عصر امام‌ خمینی(ره) عصر بهبهانی نیست، امام(ره) ضمن اینکه خبر را دارد، عقل را نیز به میدان آورده و اعمال ولایت می‌کند پس قرائت امام خمینی(ره) از اسلام با قرائت‌های متعدد، تفاوت ماهوی دارد.

این استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: امام راحل با یک خط ویژه، اسلام ناب را با اسلام‌های آمریکایی جدا کرد، اسلام امام(ره) عقل، خبر و قرآن دارد، اسلام تبیین شده توسط امام(ره)، اسلام تسبیح و ذکر نیست، دینی که امام آورد محراب مسجد را به محراب دفاع مقدس مرتبط کرد و قوام ظاهر را به قوام باطن جوش زد.

وی با بیان این‌که اسلام لفظ، اسلام واقعی نیست، گفت: در هویت دینی که امام خمینی(ره) تبیین می‌کنند، قرآن چهار لایه است، انسان زمانی متوجه قرآن می‌شود که از لایه‌ معانی و الفاظ به اسرار برسد.

نظری بیان کرد: قرآن سه لایه زمانی به ما نازل می‌شود که با الفاظ و معانی آن بازی نکنیم و به حقیقت آن برسیم، قرائتی که امام(ره) از اسلام ارائه دادند، همان اسلام سه لایه بوده است.

دکتر جعفر محسنی رییس سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی نیز در ادامه این مراسم گفت: راهی که امام خمینی(ره) آغاز کردند هموراه با قدرت ادامه می یابد.

وی اظهار کرد: ایران را در سطح جهان با امام خمینی(ره) شناختند، ایشان دنیا را متحول و بر دل ها حکومت کرد و این امر را عملاً در روز ارتحال امام(ره) شاهد بودیم که چگونه تمام اقشار  یکدل و یکصدا عزادار ایشان شدند.

دکتر محسنی با بیان این که شاید 14 خرداد سال 68 سخت ترین روز جمهوری اسلامی ایران به شمار می رود، گفت: 14 خرداد روزی بود که جمهوری اسلامی ایران، معمار خود را از دست داد ولی اکنون با تاسی از امام راحل و رهبری مقام معظم رهبری بعد از این همه سال، ایران اسلامی توانست قدرتمندتر از گذشته وارد فصل دیگری از حیات خود شود و با قدرت تمام نیز پیش رود.

رییس سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس و مدافعین حرم به ویژه سردار دلها حاج قاسم سلبمانی گفت: بخش عمده اقتدار جمهوری اسلامی اسران ثمره جان فشانی‌های  مردانی بزرگواری چون حاج قاسم سلیمانی است.

امام خمینی(ره) افکار مسلمانان جهان را بیدار کرد

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل‌هاشم، نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه تبریز، نیز در این مراسم با بیان اینکه امام خمینی(ره) افکارمسلمانان جهان را بیدار کرد، گفت: امام خمینی(ره) حاج قاسم سلیمانی‌ها را تربیت کرد.

وی اظهار کرد: امام خمینی (ره) تدبیری در ارتباط با اعلام روز قدس اندیشیدند که اکنون تاثیر این اعلام، در جهان پدیدار است، ایشان روز قدس را روزی اعلام کردند که در آن باید مردم علیه اسرائیل شعار دهند و از ملت فلسطین حمایت کنند اما این اعلام، روز به روز جهانی‌تر و به روز جهانی قدس تبدیل شد.

آل‌هاشم افزود: روز جهانی قدس علاوه بر این‌که در کشورهای اسلامی عظمت پیدا کرد، اکنون نیز در سراسر جهان حتی در کشورهای غیر اسلامی نیز شاهد بلند شدن فریاد «مرگ بر اسرائیل» هستیم، این حکایت، نشان از دور اندیشی امام راحل در رابطه با مسائل خارجی است.

امام جمعه تبریز، با بیان این‌که هیمنه‌ بیش از ۶۰ ساله‌ اسرائیل در جنگ ۳۳ روزه‌ با حزب الله شکست، ادامه داد: حزب الله در جنگ ۳۳ روزه‌ با اسرائیل، با جمعیت چهار هزار نفری در مقابل ارتش قوی اسرائیل ایستاد و آن‌ها را شکست داد.

وی بیان کرد: دو هفته قبل نیز اسرائیل دوباره جنگی علیه مردم غزه آغاز کرد اما با توجه به هجمه‌ عظیمی که از جهان اسلام علیه اسرائیل غاضب وارد شد، نتانیاهو مجبور به عقب نشینی شد و مردم مظلوم غزه پیروز شدند، البته در این پیروزی جمهوری اسلامی ایران نیز نقش داشت.

نماینده ولی‌فقیه در استان افزود: مقام‌معظم رهبری همواره می‌فرمایند؛ هر کشوری که در مقابل اسرائیل ایستادگی کند ما به آن کشور کمک می‌کنیم، در این پیروزی‌ها چه در جریان موفقیت حزب الله لبنان و چه در سایر جنگ‌ها، نقش نظام ایران، نقش برجسته‌ای است.

آل‌هاشم با اشاره به نقش امام(ره) و رهبر معظم انقلاب در جریان ایستادگی ‌مقاومت در برابر اسرائیل غاصب، گفت: این‌ها همگی‌ مصداق روشنی از تاثیر اندیشه‌های امام(ره) بر سیاست خارجی است، موفقیت بشار اسد و کسب پیروزی با بیش از ۹۵ درصد آرا در انتخابات، نشان از پیروزی جریان مقاومت در برابر اسرائیل بود، امیدواریم در پاییز امسال نیز انتخابات خوبی در عراق برگزار شود و مردم عراق نیز به وظیفه‌ سنگین خود عمل کنند، همچنین مردم مظلوم یمن نیز در برابر سعودی‌ها به وظیفه‌ خود عمل کنند.

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌شرقی ادامه داد: بعد از موفقیت‌های سوریه و مقاومت، علی رغم وجود کینه‌ زیاد سعودی‌ها از نظام جمهوری اسلامی ایران، اکنون می‌بینیم عقب نشینی کرده و برای اعزام حجاج ایرانی به مکه‌ مکرمه در سال جاری اعلام آمادگی کرده است.

وی با تاکید بر لزوم افزایش هوشیاری در داخل کشور و با اشاره به انتخابات پیشرو در خردادماه، تصریح کرد: نحوه‌‎ مشارکت و حضور حداکثری در این انتخابات پرمعنی و تاثیرگذار است، برخی‌ها می‌گویند به دلیل تورم، گرانی و اشتباهات در بورس، حضور مردم در انتخابات کمرنگ می‌شود، درست است مردم ناراحت هستند و باید به آن‌ها نیز حق داد چرا که سیاست‌های اشتباه اقتصادی باعث شده تا امروز به این نقطه برسیم.

وی بیان کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، تهدیدات دشمن علیه نظام بیشتر شد ولی همزمان با افزایش تهدیدات دشمن، انسجام داخلی در کشور نیز بیشتر شده است، دشمن در ۲۲ بهمن یا روز قدس همواره شایعاتی را ایجاد می‌کند تا مشارکت مردم در مراسمات کمرنگ شود در حالی که مردم آگاه این شایعات را به خوبی می‌دانند و همواره حضور و مشارکت بیشتری در صحنه دارند.

آل‌هاشم تاکید کرد: برخلاف برنامه‌ریزی دشمن، مردم عزیز کشورمان با حضور حداکثری در انتخابات خردادماه مشارکت خواهند کرد، حضور حداکثری یعنی استحکام اقتدار نظام اسلامی ایران؛ بعد از آن انتخاب اصلح را نیز باید در نظر بگیریم، امیدواریم در همین راستا ملت قهرمان ایران به وظیفه‌ی خود عمل کنند.

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌شرقی با بیان این‌که همزمان با سالگرد ارتحال امام راحل، سالروز آغاز رهبری مقام معظم رهبری در نظام جمهوری اسلامی ایران است، گفت: دشمنان از اولین روزهای پیروزی انقلاب برای براندازی نظام همواره تلاش و برنامه‌ریزی می‌کردند ولی موفق نمی‌شدند و به این نتیجه رسیده بودند که تا امام هست نمی‌توانند این نظام را تغییر دهند، امیداور بودند بعد از امام(ره) این نظام رفتنی است اما به حول قوه‌ الهی در کمتر از ۲۴ ساعت با انتخاب مقام معظم رهبری توسط خبرگان، دشمنان مایوس شدند.

وی افزود: بعد از گذشت ۳۲ سال از ارتحال امام(ره)، نه تنها انقلاب ما با صلابت، رهبری می‌شود، بلکه جهان اسلام امروز نیز توسط مقام معظم رهبری، هدایت می‌شود.

گفتنی است، در این مراسم همچنین کتاب «تاثیر اندیشه‌های امام خمینی(ره) بر سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران»رونمایی شد.

کلید واژه ها: امام خمینی مراسم سالگرد جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی


نظر شما :