مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی بیان کرد:

بالوطی؛ تسکین دهنده روماتیسم

۱۲ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۱:۵۶ کد : ۳۱۵۵۸ پژوهش و فناوری
مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی گفت:  گیاه بالوطی، برای رفع اضطراب و اختلالات عصبی و همچنین برای تسکین درد روماتیسم و نقرس مفید است.
بالوطی؛ تسکین دهنده روماتیسم

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی، مهندس حسین راغ آرا گفت: بالوطی با نام های دیگر فراسیون اسود و بلوطی، گیاهی است با طبیعت گرم و خشک، که دم کرده گیاه برای بهبود عوارض یائسگی بسیار موثر است.

مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه دم کرده گیاه برای رفع اضطراب و اختلالات عصبی مفید است، افزود: برای گیاه بالوطی، خاصیت ضد کرم به ویژه برای کرم آسکاریس و کرمک ذکر شده است.

مهندس راغ آرا ادامه داد: برای تسکین درد روماتیسم و نقرس مفید است.

مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی با بیان اینکه استعمال خارجی گیاه بالوطی برای نقرس و روماتیسم اثربخش است، بیان کرد: به دلیل تلخ بودن گیاه برای مصرف خوراکی، دم کرده آن مخلوط با نعناع، رازیانه یا بادرنجبویه تهیه می شود.

میزان مصرف: است برای تهیه دم کرده از 20 گرم گیاه خشک در یک لیتر آب جوش به مدت 15 دقیقه استفاده می شود. از این دم کرده 3 نوبت در روز و هر نوبت یک فنجان مصرف می شود. برای استعمال خارجی از دم کرده 60 گرم گیاه خشک در یک لیتر آب جوش استفاده می شود.

نکات احتیاطی: زنان باردار و شیرده نباید از آن استفاده کنند همچنین مصرف آن در زمان عادت ماهانه جایز نیست و مصرف بیش از حد مجاز آن منع شده است.

 

کلید واژه ها: گیاهان دارویی واحد خراسان جنوبی پژوهشی


نظر شما :