به همت جهاددانشگاهی و با حضور نمایندگان چهار کشور خارجی انجام گرفت؛

نمایش بخشی از دستاوردهای طرح ملی توانمندسازی زنان سرپرست خانوار استان تهران

۲۸ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۰:۴۶ کد : ۲۸۱۸۵ آموزش و کارآفرینی تاپ خبر
دستاوردهای طرح ملی توانمندسازی زنان سرپرست خانوار استان تهران مبتنی بر الگوی توسعه مشاغل خانگی با همکاری سه واحد سازمانی جهاددانشگاهی علامه طباطبایی، الزهرا (س) و پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری پژوهشگاه علوم انسانی به نمایش در آمد.
نمایش بخشی از دستاوردهای طرح ملی توانمندسازی زنان سرپرست خانوار استان تهران

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، نمایشگاه دستاوردهای طرح ملی توانمندسازی زنان سرپرست خانوار استان تهران مبتنی بر الگوی توسعه مشاغل خانگی روز یکشنبه(26 بهمن‌ماه) با حضور دکتر محمدصادق بیجندی معاون آموزشی جهاددانشگاهی، دکتر سوسن باستانی معاون بررسی‌های راهبردی معاونت امور خانواده وزنان ریاست جمهوری، مهناز امامدادی رییس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نمایندگان چهار کشور سوریه، لبنان، افغانستان و فلسطین و با حضور و شرکت 40 پیشران فعال در عرصه مشاغل خانگی استان تهران برگزار شد.

دستاوردهای خوب طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار
در ابتدای مراسم، دکتر محمدصادق بیجندی، جهاددانشگاهی را به تعبیر رهبر انقلاب یکی از مولودهای مبارک انقلاب اسلامی و از ستون‌های انقلاب مطرح نمود و اظهار داشت: این نهاد دارای سه پژوهشگاه، ۲۷ پژوهشکده، دو دانشگاه، شش مؤسسه آموزش عالی، ۴1 مرکز علمی کاربردی، ۱۷۰ مرکز آموزش تخصصی و مهارتی، سه پارک علم و فناوری، 23 مرکز رشد و بیش از 30 مرکز نوآوری و شتابدهی، سه خبرگزاری ایسنا، ایکنا و سیناپرس و یک هفته‌نامه اختصاصی بازار کار است. 

وی همچنین به مرکز افکار سنجی، سازمان دانشجویان، مرکز گردشگری دانشجویان ایران  و مرکز امام و انقلاب به‌عنوان چند نمونه از مراکز فرهنگی مؤثر و اثربخش جهاددانشگاهی در حوزه‌های مختلف به‌ویژه فرهنگی در کشور اشاره داشت.  

دکتر بیجندی با اشاره به اینکه معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری با توجه به توانمندی‌ها، تجربیات و شبکه ملی جهاددانشگاهی در سراسر کشور برای پیاده‌سازی طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار به جهاددانشگاهی اعتماد و اجرای آن را در ابتدای سال 98 به این نهاد سپرد گفت: طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار مبتنی بر الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی هم‌اکنون در ۲۴ استان کشور با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حال اجراست و بانوان فعال، علاقه‌مند و واجد شرایط طرح پس از آموزش‌ها و مشاوره‌های لازم عمومی و تخصصی لازم موردحمایت قرارگرفته‌اند. 
در انتهای مراسم افتتاحیه  دکتر بیجندی با ذکر بخشی از دستاوردها، این طرح را به‌عنوان یک الگوی موفق برای سایر کشورها برشمرد که آن‌ها می‌توانند از آن برای توانمندسازی زنان سرپرست خانوار، زنان خانه‌دار و یا حتی زنان دانش‌آموخته استفاده کنند و جهاددانشگاهی این آمادگی را دارد که به‌عنوان مشاور و مجری طرح در خدمت کشورهای منطقه باشد.

توجه ویژه به اشتغال و کارآفرینی زنان سرپرست خانوار
معاون بررسی‌های راهبردی معاونت امور خانواده وزنان ریاست جمهوری در این مراسم با اشاره به دستاوردهای زنان به‌ویژه زنان سرپرست خانوار در این نمایشگاه گفت: این نمایشگاه نشان داد که زنان ایران‌زمین توانمند هستند و این نمایشگاه نمود بسیار ارزشمندی از تلاش‌های بانوان وزنانی است که بسیاری از آنها سرپرست خانوار هستند.

دکتر باستانی یکی از مأموریت‌های معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری را صیانت از بنیان خانواده عنوان کرد و افزود: توجه به نیازهای مختلف زنان به‌ویژه در بعد اقتصاد و اشتغال یکی از این مأموریت‌هاست و تلاش می‌کنیم این مأموریت را به‌ویژه برای زنان و بانوان سرپرست خانوار به‌خوبی انجام دهیم.

وی با اشاره به اینکه در قانون اساسی توجه به زنان موردتوجه قرارگرفته گفت: از برنامه چهارم توسعه بحث زنان سرپرست خانوار به‌طورجدی موردتوجه قرارگرفته و توجه به زنان وزنان سرپرست خانوار از سوی دولت به‌عنوان اولویت موردتوجه قرارگرفته است.

دکتر باستانی با اشاره به اینکه چهار گروه از زنان در تعریف مرکز آمار ایران سرپرست خانوار محسوب می‌شوند افزود: زنانی که شوهر خود را ازدست‌داده‌اند، زنانی که دچار قضیه طلاق شده‌اند، زنانی که همسران آنها به دلیلی آنها را ترک کرده‌اند و دخترانی که ازدواج‌نکرده و دچار تجرد قطعی هستند  در تعریف مرکز آمار ایران زنان سرپرست خانوار محسوب می‌شوند.

وی به بند ت ماده 80 اشاره کرد و گفت: بر اساس به بند ت ماده 80 برنامه ششم توسعه حمایت از زنان سرپرست خانوار به معاونت امور خانواده وزنان ریاست جمهوری واگذارشده است. در این راستا شورای راهبری یا حضور معاونت امور زنان و خانواده، سازمان برنامه‌وبودجه، وزارت کار، جهاد کشاورزی، کمیته امداد، بهزیستی کشور، وزارت بهداشت و درمان  و ... تشکیل شد که در قالب آن پنج کمیته شکل گرفت تا بتواند برنامه‌های توانمندسازی زنان سرپرست خانوار را درزمینه‌ی آموزش، اشتغال و کارآفرینی، روانی و اجتماعی، مسکن، حمایت‌های مالی و بحث مسائل حقوقی و قانونی دنبال کند.

وی  با تشکر از نقش ارزشمند جهاددانشگاهی در توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در استان‌های مختلف کشور افزود: بر همین اساس چندین اقدام در دستور کار قرار گرفت که یکی از کارهای مهم راه‌اندازی بانک اطلاعاتی زنان سرپرست خانوار بود که توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دنبال شد تا آمار واقعی زنان سرپرست خانوار مشخص شود؛ در قالب این برنامه بحث توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار مبتنی بر الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی توسط زنان سرپرست خانوار توسط جهاددانشگاهی دنبال شد و در حال حاضر دستاوردهای خوب این طرح را می‌بینیم که تشکر مسئولان مختلف کشوری را نیز به همراه داشته است.

دکتر باستانی با اشاره به اینکه این طرح در 24 استان کشور به اجرا درآمدهاست افزود: در قالب این طرح ملی مشاوره‌ها و آموزش‌های لازم برای توانمندسازی ارائه، ظرفیت‌ها و فرصت‌ها شناسایی شد. سپس پیشرانان موفق و توانمند شناسایی و با حمایت‌های مختلف زمینه اشتغال و توسعه اقتصادی زنان سرپرست خانوار فراهم شد.

وی افزود: همچنین طرح دیگری نیز با همکاری وزارت کشور و سازمان فنی و حرفه‌ای کشور و سازمان‌های مردم نهاد با عنوان طرح توانمندسازی و توسعه اقتصادی و اجتماعی زنان سرپرست خانوار دنبال شد تا زمینه اشتغال و توسعه اقتصادی زنان سرپرست خانوار تا رسیدن به بازار به نتیجه برسد. همچنین تامین مالی برای زنان سرپرست خانوار در جهت تامین سرمایه برای آنها از طریق بانک‌ها و صندوق‌های حامی در این زمینه دنبال شد تا از طریق ضمانت سهام عدالت، زنان سرپرست خانوار بتوانند وام آسان دریافت کنند و کسب‌وکار خود را توسعه دهند. درنهایت حدود 12 هزار زن سرپرست خانوار در این دو طرح آموزش دیدند، بازار فروش اینترنتی دایر کردند و توانستند تجربه کسب کنند و به بازارهای مختلف فروش وصل شوند و توانستند در رفع بخشی از نیازهای بهداشتی، مواد مصرفی و ... جامعه نیز نقش ارزشمند خود را ایفا نمایند.

رشد مشاغل خانگی بیش از دو و نیم  برابر شده است 
مهناز امدادی رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی نیز در این مراسم با اشاره به اینکه تعداد مشاغل خانگی در سال 2019 در دنیا حدود صد میلیون نفر بوده گفت: این در حالی است که آمار شاغلان حوزه مشاغل خانگی در سال 2020 به 260 میلیون نفر رسیده که از سهم بالای مشاغل خانگی و رشد این مشاغل در دنیا حکایت دارد.

رییس دبیرخانه مشاغل خانگی کشور با اشاره به تصویب قانون مشاغل خانگی در مجلس شورای اسلامی در سال 1388 گفت: بر اساس این قانون بستر حمایت از مشاغل خانگی فراهم‌شده است و همین حمایت‌ها زمینه‌ساز اجرای طرح‌های توسعه مشاغل خانگی توسط دولت شد که در سه بخش دنبال می‌شود.

امامدادی به ظرفیت‌های خوب جهاددانشگاهی در سراسر کشور اشاره کرد و گفت: ابتدا اجرای طرح توسعه مشاغل خانگی در نه استان به جهاددانشگاهی ارائه شد و سپس در 24 استان و پس‌ازآن در 31 استان  این مهم به جهاددانشگاهی محول شد و خوشبختانه آثار آن را می‌بینیم و نمایشگاه امروز که گشایش یافت گویای بخشی از این موفقیت‌ها بود.

وی به انتقال و تجربیات در حوزه مشاغل خانگی اشاره کرد و گفت: ما تجربیات خوبی داریم که می‌توانیم این تجربیات را به اشتراک بگذاریم و از تجربیات سایر کشورها نیز استفاده کنیم.

مهری اسدی مدیر اجرایی طرح ملی توسعه  مشاغل خانگی نیز در این مراسم اظهار داشت: در قالب طرح ملی توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار مبتنی بر الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی علی‌رغم شرایط سخت و خاص شیوع ویروس کرونا تاکنون 108 شبکه، 74 برند و 1781 فروشگاه مجازی فروش در 24 استان کشور برای 6019 نفر واجد شرایط ایجاد و امیدواریم تا پایان سال جاری که انتهای طرح خواهد بود شاهد رشد این شبکه‌ها، برندها و فروشگاه‌های مجازی باشیم. 

در پایان مراسم نمایندگان کشورهای افغانستان، سوریه، لبنان و فلسطین از این نمایشگاه  بازدید و مدیران هر بخش، طرح را برای میهمانان خارجی تشریح و به سؤالات آنها در خصوص فرآیندهای اجرایی و نتایج طرح پاسخ دادند.

شایان‌ذکر است اجرای این طرح در استان تهران بر عهده سه واحد سازمانی جهاددانشگاهی علامه طباطبایی، الزهرا (س) و پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری پژوهشگاه علوم انسانی برای 1660 زن سرپرست خانوار است که نمایشگاه حاضر به‌عنوان بخشی از دست آوردهای این طرح به شمار می‌رود.


 

text to speech icon

کلید واژه ها: جهاددانشگاهی مشاغل خانگی


نظر شما :