وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد:

تقدیر از جهاددانشگاهی در اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی/ پیشنهاد ۲۵۰۰ میلیارد تومان وام قرض‌الحسنه برای این مشاغل

۲۵ دی ۱۳۹۹ | ۱۲:۰۴ کد : ۲۷۰۲۰ آموزش و کارآفرینی تاپ خبر
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: برای سال ۱۴۰۰ ستاد مشاغل خانگی پیشنهاد داده است که ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان منابع قرض‌الحسنه به‌صورت جداگانه به توسعه مشاغل خانگی اختصاص یابد.
تقدیر از جهاددانشگاهی در اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی/ پیشنهاد ۲۵۰۰ میلیارد تومان وام قرض‌الحسنه برای این مشاغل

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمد شریعتمداری در نشست ستاد ساماندهی مشاغل خانگی که روز سه‌شنبه( ۲۳ دی‌ماه ۱۳۹۹) برگزار شد  یکی از مهم‌ترین محل‌های ایجاد اشتغال و رفع مشکل بیکاری را توسعه مشاغل خانگی دانست و اظهار داشت: بر همین اساس، قانونی برای توسعه مشاغل خانگی به تصویب رسیده و ستادی برای ساماندهی، هماهنگی و نظارت بر فعالیت‌های این بخش با حضور دو نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تشکیل‌شده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بابیان اینکه ستاد با تشکیل جلسات، فعالیت‌های مختلف در حوزه مشاغل خانگی را رصد می‌کند، به اقدامات مهم جهاددانشگاهی در حوزه توسعه مشاغل خانگی اشاره کرد و افزود: امروز جهاددانشگاهی به‌عنوان یکی از تسهیل گران ارزشمند در ۳۱ استان و پس از اجرای پایلوت در ۹ استان برای توسعه مشاغل خانگی، ایجاد ۸۱ هزار و ۱۰۰ شغل را از طریق آموزش و توانمندسازی در کشور در دستور کار قرار داده است.

شریعتمداری تصریح کرد: این نهاد در زمینه ایجاد اشتغال برای خانوارهای تحت پوشش خود و به‌خصوص زنان سرپرست خانوار گام‌های بسیار مؤثری برداشته و کارهای ارزشمندی را انجام داده که این الگوی مناسب را می‌توان با سازمان بین‌المللی کار به اشتراک گذاشت.

وی بر نقش و تکلیف صداوسیما برای توسعه مشاغل خانگی نیز تاکید کرد و یکی از مهم‌ترین نیازهای این حوزه را تأمین وام‌های قرض‌الحسنه برای توسعه مشاغل خانگی دانست.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: با توجه به حجم زیاد تقاضاها برای دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه، سهم مشاغل خانگی در طی سال‌های گذشته روند نزولی داشته است. برای سال ۱۴۰۰ ستاد مشاغل خانگی پیشنهاد داده است که ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان منابع قرض‌الحسنه به‌صورت جداگانه به توسعه مشاغل خانگی اختصاص یابد.

وزیر کار با اشاره به رونمایی از سامانه مشاغل خانگی، گفت: از ابتدای سال جاری صدور مجوز مشاغل خانگی به‌صورت الکترونیکی انجام می‌شود و افراد بدون مراجعه حضوری و با استفاده از سامانه می‌توانند برای صدور مجوز اقدام کنند. تلاش می‌کنیم اشکالات قانونی تحت لایحه اصلاحیه این حوزه برطرف شود.

وی ادامه داد: تا سال ۲۰۱۹ نزدیک به ۱۰۰ میلیون شغل در حوزه مشاغل خانگی بوده ولی در شرایط کرونایی در سطح جهان سهم مشاغل خانگی ۲.۶ برابر افزایش داشته است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ۲۶۰ میلیون نفر در سطح جهان در شرایط کرونایی در مشاغل خانگی مشغول به کار هستند، درحالی‌که سهم مشاغل خانگی در کشورهای توسعه‌یافته حدود ۹ تا ۱۱ درصد است این سهم در کشورهای درحال‌توسعه حدود ۳ تا ۴ درصد است که در ایران هم باید به این موضوع توجه کرد و این سهم را افزایش داد.

وی افزود: استفاده از آموزش‌ها و مهارت‌های فنی و حرفه‌ای جدید برای مشاغل نوبنیان که در دنیا مشغول به فعالیت هستند مورد تاکید ستاد مشاغل خانگی قرارگرفته و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای مکلف است در این زمینه با ستاد مشاغل خانگی همکاری‌های لازم را برای توسعه مهارت‌های فنی داشته باشد.

شریعتمداری با اشاره به اینکه پوشش بیمه‌ای فعالان مشاغل خانگی و استفاده این افراد از صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر از دیگر موضوعاتی است که می‌توان موردتوجه قرارداد، گفت: از ۳۳۰ رشته مشاغل خانگی حدود ۱۴۹ رشته مشمول این فعالیت‌ها می‌شود.

وی توضیح داد: در رشته‌های حوزه صنایع‌دستی، فرش و کشاورزی، مناطق بالای ۲۰ هزار نفر نیز می‌توانند از این بیمه استفاده کنند، در رشته‌های فرهنگی و هنری برای استفاده از این بیمه محدودیت سقف زیر بیست هزار نفر وجود دارد و حدود ۹۱ درصد فعالان مشاغل خانگی می‌توانند از این بیمه استفاده کنند.

شریعتمداری ادامه داد: مدت‌ها بود که برای استانداردسازی و شرایط بهداشتی مشاغل خانگی که مواد غذایی را تولید می‌کنند با وزیر بهداشت و درمان مذاکراتی داشتیم که خوشبختانه موفق شدیم در ۲۲ رسته شغلی برای توزیع و تولید مواد غذایی دستورالعملی را به تصویب برسانیم که با تعیین فروشگاه‌های مشخص و ناظر فنی به ازای هر ۶ تولیدکننده مواد غذایی یک ناظر فنی با تأیید وزارت بهداشت به تولید و توزیع مواد غذایی اطمینان بخشی دهد.

گفتنی است پس از ارائه گزارش اقدامات انجام‌شده در این نشست ، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از جهاددانشگاهی در اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی تقدیر کرد.

text to speech icon

کلید واژه ها: مشاغل خانگی جهاددانشگاهی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی


( ۲ )

نظر شما :