در بازدید استاندار آذربایجان غربی به همراه معاونان پشتیبانی و فرهنگی جهاد دانشگاهی از این واحد مطرح شد؛

حمایت از طرح های پیشنهادی جهاد دانشگاهی در استان آذربایجان غربی

۲۴ آبان ۱۳۹۹ | ۱۰:۳۷ کد : ۲۴۶۷۴ عمومی تاپ خبر
استاندار آذربایجان غربی به همراه معاونان پشتیبانی و مدیریت منابع و فرهنگی جهاد دانشگاهی، ریس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان با بازدید از مجتمع پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی از جزئیات آخرین دستاوردهای  فناورانه علمی، پژوهشی و کارآفرینانه و شرکت‌های دانش بنیان این واحد بازدید کردند.
حمایت از طرح های پیشنهادی جهاد دانشگاهی در استان آذربایجان غربی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی آذربایجان غربی، دکتر سید محمدجواد شوشتری معاون پشتیبانی و توسعه منابع جهاددانشگاهی در نشست با محمد مهدی شهریاری استاندار آذربایجان غربی و رییس و پژوهشگران آذربایجان غربی که 23 آبان ماه برگزار شد با اشاره به اقدامات جهاددانشگاهی در حوزه های مختلف تصریح کرد: هم اکنون جهاددانشگاهی در حوزه دکل نفتی و تولید مته های اریب شکل برای حفاری های حرفه‌ای و عمیق اقدامات خوبی انجام داده است و در بحث موتور کششی مترو نیز که به این نهاد سپرده شده اقدامات موثری درحال انجام است.

وی با اشاره به درخشش جهاددانشگاهی در حوزه پزشکی نیز گفت:  در حوزه پارکینسون و درمان مبتنی بر ژنتیک اقدامات خوبی انجام شده است که در صورت موفقیت صد درصدی، جز چهار کشور اول تاتیر گذار در درمان مبتنی بر ژنتیک خواهیم بود.

معاون پشتیبانی و توسعه منابع جهاددانشگاهی ادامه داد: در حوزه تبدیل جنین گاوی شیر نیز پژوهش‌ها و اقدامات موثری در تبدیل گاو هلوشتاین گوشتی به شیری در در کرج بانگهداری ۲۵۰ راس گاو در حال انجام است که درصد چربی را از ۳ درصد به ۸ درصد ارتقا دادیم که در راستای حل مشکلات کره بسیار موثر خواهد بود.

دکتر شوشتری بااشاره به اجرای ۳۸ پروژه نوآورانه توسط جهاددانشگاهی گفت: در این راستا ۱۵ میلیون یورو برای اجرای این پروژه ها به دستور مقام معظم رهبری تخصیص داده شده است.

معاون پشتیبانی و توسعه منابع جهاددانشگاهی بااشاره به بانک ژنتیک جهاددانشگاهی یاداو شد:  یکی دیگر از اقدامات مهم جهاددانشگاهی ایجاد بانک ژنتیک است که ژنوم هر موجود زنده موجود در کشور در این بانک غنی که به دستور مقام معظم رهبری در سال ۸۶ در مجتمع ۱۲۰ هکتاری در کرج احداث شده موجود است.

وی تصریح کرد: جهاددانشگاهی در حوزه های مختلف در استان ها اقدامات بسیار موثر و چشمگیری انجام داده است و در آذربایجان غربی نیز با توجه به موقعیت منطقه اقدامات بسیار خوبی انجام شده است.

معاون پشتیبانی و توسعه منابع جهاددانشگاهی بابیان اینکه تنها ۴۰۰ میلیارد تومان از بودجه دولتی به جهاددانشگاهی تخصیص داده می شود، گفت: هزینه های جهاد بالغ بر ۲۵۰۰ میلیارد تومان است که باید مابقی بودجه را با درآمد زایی تامین کند.

وی بااشاره به اینکه فعالیت‌های آموزشی جهاددانشگاهی یکی از بسترهای درآمد زایی این نهاد محسوب می شود گفت: با توجه به شیوع کرونا اساس فعالیت های آموزشی نیز به سمت اقدامات فناورانه حرکت کرده است.

دکتر شوشتری با بیان اینکه جهاددانشگاهی در حل مسئله ناباروری رتبه اول را دارد، افزود:  در حوزه سرطان سینه نیز دارای مقام اول است. همچنین در این راستا نیز دو بیمارستان در اصفهان و تهران در حال احداث است که تا یک و نیم سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

دکتر عیسی علیزاده معاون فرهنگی جهاددانشگاهی نیز در این نشست با اشاره به ظرفیت خبرگزاری ایسنا و ایکنا در استان تصریح کرد:  این دو خبرگزاری می‌تواند بازوی موثر و مفیدی برای معرفی استان و رونق آن باشد.

 وی با اشاره به فعالیت مرکز افکارسنجی جهاددانشگاهی آذربایجان غربی نیز تصریح کرد:این مرکز تاکنون در حوزه های مختلف اقدام به تهیه نظر سنجی بااستفاده از متدهای روز در راستای کمک به تصمیم گیری های نهاد هاو بخشهای مختلف در استان انجام داده است.

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی ادامه داد:مجموعه استانداری و دستگاه‌های اجرایی نیز می توانند از این ظرفیت در حوزه های مختلف برای تصمیم گیری در مسیر رونق استان استفاده کند.


حمایت از طرح ها و ایده های جهاددانشگاهی 

محمد مهدی شهریاری استاندار استان در جریان این بازدید با بیان اینکه جهاددانشگاهی نقش بسیار خوبی در پژوهش های علمی ایفا کرده اظهار کرد: جهاددانشگاهی آذربایجان غربی اقدامات بسیار خوبی در عرصه های علمی و پژوهشی انجام داده است که با توجه به ظرفیت این نهاد در استان می توان انتظار داشت اقدامات موثرتری نیز انجام دهد.

شهریاری جهاددانشگاهی را نهادی علمی و موثر در توسعه دانست و افزود: از طرح ها و ایده های جهاددانشگاهی برای سرعت بخشی به روند توسعه استان حمایت اساسی می کنیم.

وی ادامه داد: برای رفع مشکلات مالی جهاددانشگاهی که اقدامات بسیار خوبی برای توسعه استان انجام داده است درصدد جدب اعتبار و ارائه مساعدت های مالی به این نهاد هستیم تا با تأمین اعتبار پژوهش هایی که با مشکلات مالی مواجه هستند به ثمر برسند.

شهریاری از رایزنی با سازمان برنامه و بودجه و وزارت کار برای پرداخت تسهیلات کم بهره بانکی به شرکت های فناور و دانش بنیان خبر داد و گفت: پیگیر اخذ اعتبارات لازم برای تکمیل طرح های نیمه تمام جهاددانشگاهی و نیز پرداخت تسهیلات کم بهره از وزرات کار هستیم و به زودی طرح هایی که از قابلیت لازم برخوردار هستند به این دو نهاد معرفی می شوند.

وی با اشاره به اینکه جهاددانشگاهی یک نهاد علمی تاثیرگذار می باشد اظهار کرد: جهاددانشگاهی در استان با توجه به فعالیت‌های درخشان در حوزه کشاورزی می‌تواند کمک‌های موثری در موضوعات مرتبط با کشاورزی و الگوی کشت داشته باشد که در رشد و توسعه اقتصادی استان موثر باشد.

شهریاری با بیان اینکه جهاددانشگاهی  زحمات زیادی را در بخش‌های مختلف به خصوص حوزه علمی انجام داده است،تصریح کرد: وظیفه همه دستگاه‌های اجرایی و نهادها است که در این راستا به این نهاد انقلابی در جهت شکوفایی هرچه بیشتر استان کمک کنند.

 وی ادامه داد: با سفر دکتر نوبخت معاون برنامه‌ و بودجه رئیس جمهور در چند روز آینده  به استان امید است اعتبارات ویژه برای جهاددانشگاهی تخصیص یابد.

 استاندار آذربایجان غربی با تاکید براینکه همه تلاش ما توسعه و رشد استان است، تصریح کرد:در تلاشیم طرح‌های کاربردی عملیاتی شده و به نتایج خوبی برسند تا بتوانیم شاهد ارتقا استان در شاخص‌های عقب مانده باشیم.

 وی با انتقاد از کشاورزی سنتی در استان بیان کرد:  باوجود دانش و علم به کشاورزی مدرن، متاسفانه این ظرفیت به خوبی در استان ترویج نیافته و با وجود ۷۰ هزار هکتار باغ سیب در استان تنها یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن سیب برداشت شده است.

شهریاری به مسئله کمبود آب نیز اشاره کرد و گفت: باید کشاورزی استان به سمت مدرنیته و صرفه‌جویی در آب و انرژی حرکت کنند،هم اکنون ۷ میلیارد مترمکعب آب در حوضه دریاچه ارومیه صرف کشاورزی می شود که باید مدیریت شود.

وی ادامه داد: برای دگرگونی در شیوه های سنتی کشاورزی و تغییر الگوی کشت شورای راهبردی کشاورزی استان را تشکیل داده ایم.

 وی با اشاره به حمایت از طرح‌های پژوهشی در جهت رفع دغدغه های استان ادامه داد:  طرح های پژوهشی که بتواند مشکلات استان را حل کنند در اولویت ما قرار دارد و از این طرح ها حمایت می شود.

وی با اشاره به ظرفیت کشت گیاهان دارویی با توجه به ارزش افزوده بسیار بالایی که دارد، تصریح کرد: باید در این زمینه اقدامات بسیار زیادی برای منظور فرهنگ سازی انجام شود و این نوع کشت به شهرستان‌ها معرفی شود تا کشاورزان از کشت محصولات کم بازده به سمت کشت گیاهان دارویی روی بیاورند.

 شهریاری تصریح کرد: آذربایجان غربی رتبه اول را در کشت چغندر به خود اختصاص داده است محصولی که بسیار پر آب بر است و متاسفانه به شکل سنتی آبیاری می‌شود که باید اقداماتی نیز در این راستا انجام شود که در این حوزه نیز ضعف وجود دارد.

در ابتدای این بازدید دکتر رستم زاده رییس جهاددانشگاهی آذربایجان غربی با اریه گزارشی از فعالیت‌های این نهاد در استان اظهار کرد: برنامه توسعه جهاددانشگاهی آذربایجان غربی در راستای مدل پیشرفت استان اساس گذاری شده است.

وی افزود: جهاددانشگاهی بسترهای علمی و عملیاتی پیشرفت را بر اساس نیاز و مزیت استان با رویکرد بستر سازی فرهنگی، ارتقاء مهارت محوری، تولید دانش و ایجاد فناوری و ثروت آفرینی از آن محقق می نماید

 وی با تشریح و اشاره به طرح های شاخص و منتخب پیشنهادی جهاددانشگاهی استان به استانداری گفت: تمامی طرح ها و ساختارهای پیشنهادی جهاددانشگاهی بر اساس یک مطالعه و نیازسنجی در مدل توسعه استان و حسب ظرفیت گروه‌های تخصصی این نهاد برنامه ریزی شده است و اقدامات و پیشینه کیفی کاری ملی نیز در آن حوزه قطعاً در واحد وجود دارد.

وی اعتماد به توان علمی و جهادی جهادگران جوان این نهاد را بسیار پر ثمر عنوان کرد و افزود: حمایت از پروژه ها و ساختارها و ایده های علمی این نهاد کاملاً ارزش آفرین برای استان از تمامی ابعاد بوده و حسن اعتماد به این نهاد همیشه بر اساس خروجی طرح ها حلاوت خاصی دارد.

وی با اشاره به پروژه راه اندازی و انتقال فناوری ساخت گلخانه هوشمند و مدرن ۲۰هزار هکتاری این نهاد بیان کرد: تحقق این پروژه انقلابی در اقتصاد کشاورزی و مباحث مرتبط از جمله خلق شغل های دانش بنیان بین رشته ای کشاورزی با علوم دیگر واگروتوریسم و دستیابی به دانش منتقل شده و متناسب سازی آن با ظرفیت های اقلیمی استان در بستر خلاق علمی عملی ایجاد خواهد کرد.

وی راه اندازی کلینیک تخصصی عارضه یابی مدیریت، راه اندازی مرکز تحقیقات و رصدگاه بین رشته حقوق شهروندی مطالعات جوانان و دانشجویان، راه اندازی اولین آزمایشگاه تخصصی مرجع محصولات باغی و کشاورزی ارگانیک شمالغرب کشور، راه اندازی اولین مرکز ذخایر ژنتیکی گیاهی شمال غرب کشور، تکمیل ساختمان فناوری و نوآوری بین رشته کشاورزی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی با مشارکت معاونت علمی ریاست جمهوری و طرح پژوهشی بررسی و پایش نیترات و سموم کشاورزی در آب و خاک دشت ارومیه را از جمله طرح های شاخص و تاثیرگذار در توسعه اقتصاد کشاورزی و سلامت غذایی مردم استان و کشور عنوان کرد که همگی خروجی مشخص ارزش آفرین و عملی برای نه تنها شهروندان استان بلکه کل مردم ایران خواهند داشت.

وی در خاتمه اعلام آمادگی این نهاد را حسب ظرفیت‌های پژوهشی اعضای هیات علمی، فرهنگی، آموزشی و اشتغال با بنیه قوی پژوهشکده ها و سازمانهای تخصصی این نهاد در سطح کشور برای قبول رسالتها و مسئولیت‌های اساسی عنوان کرد.

ناصر حضرتی پر رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان غربی نیز در این نشست با بیان اینکه جهاددانشگاهی در استان همواره کارهای ارزشمندی انجام داده است، گفت: بسیاری از دستگاه‌های اجرایی می‌توانند در راستای رفع مشکلات جهاددانشگاهی کمک حال این نهاد انقلابی شود.

حضرتی پر تصریح کرد: می توان با احاله کارهای تحقیقاتی به جهاددانشگاهی و معرفی این نهاد به عنوان بازوی اجرایی طرح‌های مورد تصویب در کارگروه آموزش و پژوهش در راستای توسعه پژوهش های کاربردی اقدامات خوبی انجام داد.

 وی بابیان اینکه متاسفانه شرکت‌های مختلف دانش بنیان زیادی در استان وجود دارد که جزیره ای عمل می کنند، ادامه داد: بیش از ۱۲ شرکت گلخانه کشاورزی در استان وجود دارد که می‌توان از ظرفیت این شرکت ها و نواحی صنعتی به عنوان پشتیبان برای کاهش هزینه ها کمک گرفت.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان  اظهار کرد:  باید مسائل و مشکلات موجود اولویت بندی و جمع بندی شود تا هزینه‌ها به خوبی مدیریت شود.

وی با بیان اینکه در بسیاری از شاخص ها از جمله حوزه آب بهداشت و درمان آموزش و پرورش عقب هستیم، تصریح کرد: دستگاه‌های مختلف نباید به صورت جزیره‌ای عمل کنند بلکه با همکاری و تعامل هم علاوه بر کاهش هزینه ها می توانند در راستای ارتقاء شاخص های عقب مانده استان به یکدیگر کمک کنند.

 

text to speech icon

کلید واژه ها: جهاددانشگاهی آذربایجان غربی بازدید


نظر شما :