۱۷ سال تولید و نشر خبر برمدار مهم‌ترین پیام‌رسان هستی

۲۰ آبان ۱۳۹۹ | ۱۴:۴۹ کد : ۲۴۵۹۵ فرهنگی تاپ خبر
۲۰ آبان ماه سال جاری مصادف با هفدهمین سالروز تأسیس خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) است.
۱۷ سال تولید و نشر خبر برمدار مهم‌ترین پیام‌رسان هستی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، رمضان المبارک سال 1382 بود که برای اولین بار در جهان، خبرگزاری بین‌المللی قرآن که به‌اختصار ایکنا نامیده شده است، به‌صورت تخصصی انتشار اخبار مرتبط با قرآن کریم را آغاز کرد. فارسی اولین زبانی بود که اخبار قرآنی با آن منتشر شد اما خیلی زود و با تلاش انسان‌هایی که دغدغه رساندن به‌روزترین مباحث مرتبط با وحی الهی را به همه جهان داشتند تعداد زبان‌های ایکنا به 19 مورد رسید.

در تمامی این سال‌ها انتشار اخبار با رعایت اصول حرفه‌ای روزنامه‌نگاری با تأکید بر صحت اخبار آن‌هم در دنیایی پر از شبهه، تهمت‌زنی، دروغ، پنهان‌کاری و ریاکاری، سرلوحه فعالیت‌های دست‌اندرکاران ایکنا بوده است. همین روند بود که موجب شد بتوانیم نه‌تنها اعتماد مردم ایران و جامعه قرآنی را به دست آوریم، بلکه به یکی از رسانه‌های مورد اعتماد در عرصه بین‌الملل تبدیل شویم.

البته طی این سال‌ها سختی‌ها و مشکلات متعدد موجب تعطیلی برخی از زبان‌های بین‌المللی ایکنا شد، اما مسیر روشن قرآن جایی برای ناامیدی و یا خستگی باقی نمی‌گذارد و همین مسیر روشن است که موجب شد علیرغم تمام مشکلات موجود، ایکنا هرروز بر تعداد اخبار، گزارش‌ها، نقدها و تولیدات رسان‌های خود در خصوص مباحث قرآنی بیفزاید.

تأکید روشن قرآن بر اهمیت قلم و هر آنچه نوشته می‌شود در دنیای رسانه محور کنونی، موجب شد ایکنا در سال‌های اخیر به سمت راه‌اندازی صفحه اختصاصی خود در شبکه‌های مختلف اجتماعی حرکت کند و اکنون با همکاری استودیویی مجهز در حال ساخت بهروزترین فرمت‌های رسانه‌ای در شبکه‌های اجتماعی و انتشار اخبار دینی در فضای شبکه‌های اجتماعی است.

در تمام این سال‌ها با سخت‌ترین خبرها در حوزه دینی مانند فاجعه منا و شیرین‌ترین اخبار در این حوزه مانند موفقیت قاریان و حافظان قرآن کشورمان در دنیا در کنار مردم ایران و جهان بودیم و تلاش کردیم هرجایی صدایی و نوایی از قرآن هست، آنجا حضورداشته و منعکس‌کننده اخبار دینی و قرآنی باشیم.

اما امسال هفدهمین سالروز تأسیس ایکنا را در حالی گرامی می‌داریم که تمام دنیا تحت تأثیر ویروس کرونا قرار دارد. خبرگزاری ایکنا نیز از زمان شیوع این اپیدمی جهانی با نگاهی قرآنی و با تأکید بر اینکه حفظ سلامت دیگران حق‌الناسی است که نباید در آن قصور کرد و با استناد به آیه 32 سوره مبارکه مائده که می‌فرماید: «وَمَنْ أَحْیَاهَا فَکَأَنَّمَا أَحْیَا النَّاسَ جَمِیعًا ...؛ هر کس کسى را زنده بدارد چنان است که گویى تمام مردم را زنده داشته است» تلاش کرده با اطلاع‌رسانی دقیق به مردم در خصوص کرونا در مسیر تحقق این آیه و نجات جان انسان‌ها گام بردارد و امید دارد به لطف و کرم الهی و زیر سایه قرآن کریم به‌زودی گشایشی در کنترل و درمان بیماری کرونا ایجاد و سلامتی به کانون تمام خانواده‌ها بازگردد.
 

کلید واژه ها: ایکنا سال‌روز ایکنا


نظر شما :