در نشست هم‌اندیشی رییس جهاددانشگاهی و معاون امور صنایع وزارت صمت تاکید شد؛

مدیریت زنجیره‌ی فناوری چندین محصول استراتژیک با مشارکت جهاددانشگاهی/ حمایت از فعالیت‌های فناورانه این نهاد

۱۹ آبان ۱۳۹۹ | ۲۰:۲۱ کد : ۲۴۵۶۱ عمومی تاپ خبر
در نشست هم‌اندیشی رییس جهاددانشگاهی و معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت بر مدیریت زنجیره‌ی فناوری چندین محصول استراتژیک کشور با مشارکت جهاددانشگاهی تاکید شد.
مدیریت زنجیره‌ی فناوری چندین محصول استراتژیک با مشارکت جهاددانشگاهی/ حمایت از فعالیت‌های فناورانه این نهاد

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، دکتر حمید رضا طیبی رییس جهاددانشگاهی در نشست هم اندیشی با  دکتر مهدی صادقی نیارکی معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت که 19 آبان ماه در محل این وزارتخانه برگزار شد، بر استفاده از توانمندی های فناورانه جهاددانشگاهی برای حل مشکلات ونیازهای اساسی جامعه تاکید کرد و گفت: جهاددانشگاهی با برنامه‌ریزی و حمایت دولت چندین طرح فناورانه که مشکل صنعت کشورنیز هست، در حال اجرا دارد.

وی با بیان اینکه برای اینکه محصولات فناورانه جهاددانشگاهی در داخل کشور استفاده شود باید اقدامات حمایتی صورت گیرد افزود: متأسفانه با وجود ساخت تجهیزات زیادی توسط جهاددانشگاهی ، درحال حاضر این تجهیزات از شرکت‌های خارجی خریداری می شوند.

رییس جهاددانشگاهی با تأکید بر اینکه در زمینه‌ی تأمین مواد اولیه و تجهیزات خاص با توجه به فناور بودن جهاددانشگاهی نیازمند حمایت بیشتر است، به اجرای پروژه های کاتالیست خودرو و سیستم رانش واگن مترو  توسط جهاددانشگاهی اشاره کرد و گفت: پروژه واگن ملی مترو تا بهمن ماه امسال به بهره برداری خواهد رسید که در این راستا برای تأمین واگن‌های مورد نیاز خطوط متروی تهران می‌توان از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های داخل کشور و جهاددانشگاهی استفاده کرد.

حمایت از فعالیت های فناورانه جهاددانشگاهی

در ادامه این نشست دکتر صادقی نیارکی نیز ضمن اعلام آمادگی برای حمایت از فعالیت‌های فناورانه جهاددانشگاهی تأکید کرد: سیاست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت حمایت از ساخت داخل و بومی سازی محصولات و تجهیزات مورد نیاز کشور است.

وی با بیان اینکه حمایت از بومی سازی و ساخت داخل حدود 140 گروه کالایی در دستور معاونت صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت قراردارد عنوان کرد: برای حمایت از فناوری های تولید شده در جهاددانشگاهی تفاهم‌نامه‌ی همکاری مشترک بین جهاددانشگاهی و معاونت امور صنایع وزارت صمت با موضوعات مشخص و استراتژیک تدوین و اجرایی شود.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه در خصوص استفاده از ظرفیت جهاددانشگاهی برای ساخت داخل واگن مترو، دستور جلسه مشترک با شهرداری تهران، واگن سازی تهران، وزارت کشور و ستاد حمل و نقل، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و جهاددانشگاهی را دادند تا برای تأمین واگن مورد نیاز کشور برنامه ریزی شود.

دکتر صادقی نیارکی همچنین در خصوص بومی سازی مونولیت سرامیک کاتالیست خودرو به علت نیاز آتی کشور به این فناوری بر حمایت کامل از جهاددانشگاهی تاکید کرد و گفت: وزارت صمت مخالف واردات به صورت CBU (پیش ساخته) است و علاقه داریم با استفاده از ظرفیت فناورانه جهاددانشگاهی و مشارکت سرمایه‌گذاران، کسب و کارهای فناورانه با ارزش اقتصادی بالا را در کشور راه اندازی کنیم.

وی در زمینه خرید خارجی نیز با توجه به ضرورت انتقال و بومی سازی فناوری اعلام آمادگی کرد تا جهاددانشگاهی به عنوان یک نهاد فناور در کنار وزارت صمت انتقال و بومی سازی فناوری را انجام دهد.

گفتنی است که براساس پیشنهاد رییس جهاددانشگاهی در خصوص مدیریت زنجیره‌ی فناوری‌محصولات استراتژیک، دکتر صادقی نیارکی آمادگی وزارت صمت را برای اجرای مدیریت زنجیره فناوری چندین محصول استراتژیک با مشارکت جهاددانشگاهی اعلام کرد.

text to speech icon

کلید واژه ها: دکتر طیبی جهاددانشگاهی نشست صنعت


( ۱ )

نظر شما :