معاون آموزشی جهاددانشگاهی تاکید کرد:

ضرورت حرکت جهاد به سمت آموزش‌های تخصصی و مهارت محور

۲۶ تیر ۱۳۹۷ | ۰۸:۳۴ کد : ۱۰۵۱ آموزش و کارآفرینی تاپ خبر
معاون آموزشی جهاددانشگاهی، آموزش‌های تخصصی، پیشرفته و مهارت محور که به اشتغال ختم شود را از مهم‌ترین اولویت‌های‌ معاونت آموزشی جهاد عنوان و تصریح کرد: ما نباید آموزش‌هایی که همه انجام می‌دهند را انجام دهیم.
ضرورت حرکت جهاد به سمت آموزش‌های تخصصی و مهارت محور

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی به نقل از ایسنا،‌ دکتر محمدصادق بیجندی اظهار کرد: یکی از بحث‌های جدی‌ که جهاددانشگاهی از مدت‌ها پیش آن را دنبال می‌کند بحث آموزش‌های هدفمند، اشتغال محور و تخصصی است.
وی افزود: امیدواریم با توجه به صحبت‌هایی که شده و برنامه‌هایی که مجموعه جهاددانشگاهی دارد بتوانیم در این راستا با هم‌افزایی همه بخش‌های مختلف در جهاددانشگاهی، از جمله بخش‌های پژوهشی، فرهنگی و حوزه تجاری‌سازی فناوری‌ و اشتغال دانش‌آموختگان، آموزش‌هایی را با همکاری همه واحدها برنامه‌ریزی کنیم تا بتوانیم نگاه جدیدی را در فرآیند آموزش جهاددانشگاهی داشته باشیم.
معاون آموزشی جهاددانشگاهی یادآور شد: در حال حاضر جهاددانشگاهی در حوزه آموزش کشور، چه در حوزه آموزش عالی و چه در حوزه آموزش‌های کوتاه مدت سرآمد است، اما انتظارات از جهاددانشگاهی بسیار بیشتر از این‌ها است و به نظر من این اتفاق با همکاری همه بخش‌های جهاددانشگاهی محقق خواهد شد تا بتوانیم از ظرفیت‌های موجود شبکه جهاددانشگاهی در سراسر کشور، بهره‌مند شویم.
دکتر بیجندی افزود: آموزش‌های تخصصی و پیشرفته مهارت محور که به اشتغال ختم شود، از اولویت‌های‌ ما در معاونت آموزشی جهاددانشگاهی خواهد بود. زیرا انتظاری که کشور از این مجموعه دارد فعالیت در حوزه آموزش‌های متفاوت است، ما نباید آموزش‌هایی که همه انجام می‌دهند را انجام دهیم، قاعدتاً انتظاری که از جهاددانشگاهی وجود دارد، آموزش متفاوت است. این آموزش‌ها باید مبتنی بر نوآوری و فناوری‌های روز دنیا باشد و بتواند بخشی از مشکلات کشور را مرتفع کند.
وی در خصوص برنامه معاونت جهاددانشگاهی برای فعالیت‌های بین‌المللی گفت: قطعا در مباحث مربوط به نوآوری در عرصه بین‌المللی نیز فعالیت خواهیم کرد تا بتوانیم با بهره‌مندی از دانشگاه‌ها و موسسات خارجی کارهای مشترک بین‌المللی انجام دهیم.
معاون آموزشی جهاددانشگاهی ادامه داد: برای انجام فعالیت‌های بین‌المللی جهاددانشگاهی، بر اساس برنامه ششم توسعه جهاد، کشورهایی به عنوان هدف انتخاب شده‌اند، برای مثال در اتریش زمینه‌سازی هایی برای انجام همکاری انجام شده است. همچنین در گذشته در شرق آسیا نیز زمینه‌سازی‌هایی انجام شده است، اما قاعدتا هر کشوری که ما بتوانیم در آن اهداف آموزشی‌مان را محقق کنیم از ما دور نخواهد بود.
دکتر بیجندی درباره کشورهایی که برای انجام فعالیت‌های بین‌المللی در اولویت هستند، گفت: کشورهایی که با اهداف کشور همسو هستند و روابط با آن‌ها راحت‌تر باشد و مشکلات سیاسی و اجرایی با آن‌ها وجود نداشته باشد، در اولویت خواهند بود. زیرا ممکن است با کشوری مراوده کنیم اما زمان اجرا موانع سیاسی و اجرایی موجود باعث شود که کار با مشکل مواجه شود.
وی در پایان مهم‌ترین ظرفیت مغفول مانده در جهاددانشگاهی را هم‌افزایی بین بخش‌های مختلف عنوان کرد و افزود: ما باید در جهاددانشگاهی از ظرفیت حوزه پژوهشی، فرهنگی، تجاری سازی فناوری‌ها و اشتغال آموختگان استفاده کنیم. یعنی اگر ما این ظرفیت‌ها را کنار یکدیگر قرار دهیم، بخشی‌نگری نکنیم و هم‌افزایی داشته باشیم مطمئنا اتفاقات مطلوبی رخ خواهد داد.

text to speech icon

نظر شما :