روز پرستار و بازخوانی مقالات مرتبط با آن در SID

۳۰ آبان ۱۴۰۱ | ۱۲:۳۷ کد : ۵۰۸۴۵ پژوهش و فناوری
براساس گزارش مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی، پربازدیدترین مقالات علمی با موضوع پرستار معرفی شدند.
روز پرستار و بازخوانی مقالات مرتبط با آن در SID

به گزارش روابط عمومی مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی SID، پربازدیدترین مقالات علمی نمایه شده در این پایگاه با موضوع پرستار براساس میزان بازدید مخاطبان مشخص و معرفی شدند.

 

براساس تعریف سازمان بهداشت، پرستار کسی است که به طور مستقل یا تحت نظارت یک پزشک، جراح یا دندان‌پزشک فعالیت می‌کند و برای ارتقاء یا حفظ سلامت فرد بیمار تلاش می‌کند. پرستاری نیز به حرفه‌ای گفته می‌شود که بر مراقبت از افراد متمرکز است تا جوامع بتوانند به سلامت و کیفیت زندگی مطلوب دست یابند. پرستاران، براساس نوع فعالیت‌شان متفاوت‌اند: پرستار با رویکر مراقبت از بیمار، آموزش به بیمار و غیره.

 

پرستاران، بزرگ‌ترین بخش سلامت را در جامعه تشکیل می‌دهند، به طوریکه درصد زیادی از نیروی کار در حوزه نظام سلامت را به پرستاران اختصاص داده‌اند. با این وجود کمبود پرستار یک مشکل جهانی است که در سال‌های اخیر گسترده‌تر شده است. سازمان بهداشت جهانی پیش‌بینی کرده که کمبود پرستار که از سال  1998 آغاز شده، در سال 2035 به بیش از 9/12 میلیون‌نفر برسد. مهم‌ترین علت کمبود پرستاران نامتوازن بودن در عرضه و تقاضا است.

 

پرستاران ایران در دوره جنگ تحمیلی و همچنین کرونا، زحمات زیادی کشیدند. از این‌رو، به دلیل تقدیر از زحمات پرستاران کشور، روز تولد حضرت زینب (س)، روز پرستار نام‌گذاری شده است. به همین منظور در این گزارش به بررسی مقالات فارسی با موضوع پرستار در حوزه‌های موضوعی مختلف خواهیم پرداخت.

 

معرفی مقالات پربازدید علمی با موضوع پرستار

 

جدول 1، پربازدیدترین مقالات فارسی با موضوع پرستار را نشان می‌دهد.

براین اساس، مقاله «تاثیر آموزش بر مبنای نقشه مفهومی در یادگیری نظری دانشجویان پرستاری» بیشترین بازدید را داشته است. این مقاله در سال 1383 در مجله‌ی «آموزش پرستاری ایران» منتشر شده و تاکنون بیش از 25 هزار بازدید داشته است. این مقاله در مورد دانشجویان پرستاری به منظور تجزیه و تحلیل مشکلات بیماران بوده که نیازمند سطوح بالایی از مهارت‌های تفکر انتقادی و حل مسأله هستند. نتایج این پژوهش نشان داد که تأثیر روش نقشه مفهومی بر یادگیری معنی‌دار دانشجویان پرستاری تأثیرگذار است. بنابراین مقاله توصیه می‌کند تا از روش آموزشی به کار رفته در این مقاله استفاده شود.

 

جهت دسترسی به لینک مقالات پربازدید با موضوع پرستار به پیوست 1 در انتهای گزارش مراجعه شود.

 

جدول 1. مقالات فارسی پربازدید با موضوع پرستار

 

 

 

معرفی جدیدترین مقالات علمی با موضوع پرستار

 

جدول 2، جدیدترین مقالات فارسی با موضوع پرستار را نشان می‌دهد.

براین اساس، مقاله «بررسی رابطه بین مهارت های ارتباطی مدیران و عملکرد سازمانی پرستاران بیمارستان های آموزشی» جدیدترین مقاله‌ی نمایه شده با موضوع پرستار در پایگاه مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی SID است. این مقاله در مجله «تصویر سلامت» منتشر شده است.

 

جهت دسترسی به لینک مقالات جدید با موضوع پرستار به پیوست 2 در انتهای گزارش مراجعه شود.

 

جدول 2. مقالات جدید فارسی با موضوع پرستار

 

 

 

معرفی مجلات علمی پربازدید با موضوع پرستار

 

«نشریه پرستاری ایران»، «مجله ایرانی آموزش در علوم پزشکی» و «آموزش پرستاری» مجلاتی هستند که بیشترین مقالات فارسی با موضوع پرستاری را منتشر کرده‌اند.

 

کلمات کلیدی مقالات فارسی با موضوع پرستار

 

کلمات کلیدی عصاره هر مقاله است و نویسنده موضوعات مقاله خود را در کلمات کلیدی نشان می‌دهد.

 

شکل 1، کلمات کلیدی در مقالات فارسی با موضوع پرستار را نشان می‌دهد.

براین اساس «دانشجویان پرستاری»، «رضایت شغلی»، «فرسودگی شغلی»، «آموزش پرستاری» و «آموزش بالینی» پرتکرارترین کلمات کلیدی در مقالات فارسی با موضوع پرستار هستند. می‌توان چنین استنباط کرد که آموزش به دانشجویان پرستاری از مهم‌ترین موضوعات بررسی شده در مقالات با موضوع پرستار است.

رضایت شغلی به واکنش‌های شناختی، عاطفی و سنجشی افراد گفته می‌‌شود که افراد نسبت به شغل‌شان دارند. عوامل مهم در رضایت شغلی به دو عامل یعنی عوامل سازمانی و عوامل شخصیتی مربوط است. ساعت کار طولانی، استرس شغلی و حجم زیاد کاری باعث شده تا پرستاران رضایت شغلی پایینی داشته باشند.

 

 

شکل 1. کلمات کلیدی به کار رفته در مقالات فارسی با موضوع پرستار

کلید واژه ها: مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی


نظر شما :