انتشار کتاب«اقدام پژوهی در قالب ساختار »

۲۳ خرداد ۱۴۰۱ | ۰۸:۵۶ کد : ۴۴۹۰۰ فرهنگی
کتاب «اقدام پژوهی در قالب ساختار » در انتشارات جهاددانشگاهی استان کردستان به چاپ رسید
انتشار کتاب«اقدام پژوهی در قالب ساختار »

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی کردستان، کتاب «اقدام پژوهی در قالب ساختار» تالیف دکتر مظهر بابایی در انتشارات جهاددانشگاهی کردستان به چاپ رسید.

در این کتاب آمده است که: از آنجا که قالب­ های متعدد و متنوّعی برای نگارش اقدام­ پژوهی­ ها وجود دارد، معمولاً اشتراک نظرخاصی در بین متخصّصین این حوزه وجود ندارد و همین نکته باعث پراکنده کاری و نبود ساختار مشخص در اقدام ­پژوهی ­ها شده است. بدین منظور، در  این کتاب دو نوع از قالب ­های ساختاری اقدام ­پژوهی ­ها معرفی شده است. براین اساس، در کتاب حاضر به معرفی چهار اقدام ­پژوهی پرداخته شده است که با نمونه اقدام پژوهی 1 تا 4 مشخّص شده ­اند. این اقدام ­پژوهی­ ها عملاً انجام گرفته ­اند و نتیجه­ ی کار عملی مولف و دانشجو معلّمان دانشگاه فرهنگیان است که در دو قالب، ساماندهی شده‌اند.

در نوع اول از قالب معرفی شده ­ی این مجموعه، اقدام­ پژوهی­ ها در قالب و ساختار پایان نامه ­های ارشد و دکتری که شامل پنج فصل­ است، قرار گرفته­ اند. هدف جانبی این کار، آشناسازی دانشجو-معلمان با ساختار و قالب پایان نامه‌های کارشناسی ارشد و رساله‌های دکتری نیز هست.

در قالب نوع دوم، اقدام ­پژوهی در یک ساختار کلّی چند مرحله ­ای قرار گرفته است. بدین صورت که ابتدا عنوان اقدام‌پژوهی و فهرست مطالب آورده شده و پس از ذکر چکیده و مقدمه، به توصیف وضع موجود و بیان مسأله پرداخته شده، سپس به گردآوری شواهد (1) در مورد دانش ­آموز/مورد پژوهش و تحلیل داده ­های به دست آمده اهتمام شده است. در مرحله ­ی بعد، راه­­ حل­ های اجرایی پیشنهادی در رابطه با موضوع ارائه شده است. سپس متناسب با شرایط و موقعیت و مشکل دانش ­آموز/ مورد پژوهش، راه­ حل مناسب از میان راه­ حل­ ها انتخاب شده و به اجرا درآمده است. در نهایت، شواهد (2) پس از اجرای راه ­حل انتخابی گردآوری شده است.

کتاب « اقدام پژوهی در قالب ساختار » در 238  صفحه در قطع رقعی و با قیمت 80 هزار تومان در خرداد ماه 1401 توسط سازمان انتشارات جهاددانشگاهی استان کردستان منتشر شده است. علاقه‌مندان برای تهیه این اثر می‌توانند با سازمان انتشارات جهاددانشگاهی استان کردستان با شماره تماس 33287517-087 تماس حاصل فرمایند.

کلید واژه ها: جهاددانشگاهی کردستان


( ۱ )

نظر شما :