کتاب«مبانی علم اداره، اصول و کاربردها» منتشر شد

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۰۸:۲۹ کد : ۳۰۸۰۰ فرهنگی
کتاب «مبانی علم اداره، اصول و کاربردها» تالیف دکتر بهمن سعیدی‌پور و سید مهدی رحیمی توسط سازمان انتشارات جهاددانشگاهی قم منتشر شد.
کتاب«مبانی علم اداره، اصول و کاربردها» منتشر شد

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی قم، دکتر بهمن سعیدی‌پور با بیان این که یکی از مباحثی که دانشجویان و مدیران به ان نیاز دارند «مبانی علم اداره یا اصول مدیریت» است، گفت: در اکثر منابع مدیریت و علوم اداری به‌طور مختصر به اصول مدیریت پرداخته شده است. در این کتاب تلاش شده است که بررسی جامعی در این زمینه به‌عمل آید و بر اساس اصول چهارده‌گانه‌ی مدیریت که برای اولین بار به‌وسیله‌ی هنری فایول ارائه شد، مطالعات انجام گرفته با تأکید بر کاربردها تألیف شود.

دانشیار دانشگاه پیام‌نور با اشاره به این که این کتاب شامل پانزده فصل است، ادامه داد: در فصل اول به کلیات و بررسی مفهوم مدیریت، علم، هنر و حرفه‌ای بودن آن پرداخته شده است. از مهم‌ترین مباحث این فصل این است که از یک‌سو، مدیریت علم (science) است. علم در این‌جا به‌معنای روش علمی، پژوهش، حل مسأله و روش آزمایشی یا تجربی تعریف شده است و از سوی دیگر هنر است و عنصر عمده‌ی هنر نیز خلاقیت است و خلاقیت هم بیشتر با آموزش توسعه داده می‌شود و جنبه‌ی اکتسابی آن ارجحیت دارد. لذا چیزی به نام ژن مدیریت وجود ندارد و یا تاکنون کشف نشده است. همچنین مدیریت می‌تواند به‌عنوان یک حرفه با زیرحرفه‌هایی همانند: صنعتی، آموزشی، بیمارستانی، بازرگانی و...تلقی شود. آنچه اهمیت دارد این است که مدیریت چه علم باشد چه هنر و چه حرفه، این است که ذاتی نیست و از طریق ژن‌ها منتقل نمی‌شود و به‌دست نمی‌آید. از فصل دوم تا فصل پانزد‌هم بر اساس اصول چهارده‌گانه‌ی فایول هر اصل در یک فصل به صورت مفصل و تقریباً جامعی تدوین شده است.

وی در ادامه به تشریح مباحث مطرح شده در سایر فصول کتاب پرداخت و گفت: در فصل دوم، بحث تقسیم‌کار، مزایا و معایب آن، نمودار و طبقه‌بندی تقسیم‌کار بررسی شده است. فصل سوم به اختیار مسؤولیت و قدرت، مقایسه‌ و اصول آن‌ها پرداخته شده است. در فصل چهارم اصل نظم و ترتیب، مقایسه‌ی نظم مادی و اجتماعی، اختلال‌های هنجاری، نمادی، رابطه‌ای و توزیعی بررسی شده است. همچنین در فصل پنجم اصل انضباط، انواع مشکلات انضباطی، انواع و مراحل اقدامات انضباطی، سیستم‌های انضباطی و قوانین و مقررات تخلفات اداری بررسی شده است. فصل ششم کتاب به مبحث اصل وحدت فرماندهی یا وحدت دستور می‌پردازد و اینکه هرکدام از کارکنان برای انجام یک دستور فقط باید از یک مافوق دستور بگیرند و بس، در پایان فصل نیز هرم واژگونی فرماندهی بحث شده است.

سعیدی‌پور با تاکید بر اهمیت وحدت مدیریت در سازمان ادامه داد: فصل هفتم نیز شامل مباحث وحدت مدیریت یا رهبری یا وحدت جهت است که دربرگیرنده‌ی این است که هر دسته از فعالیت‌ها که هدف واحدی دارند باید در یک دسته یا گروه قرار گیرند و زیر نظر یک مدیر سازمان‌دهی شوند. در این فصل تفاوت‌های وحدت مدیریت با وحدت فرماندهی نیز بررسی‌شده است.

وی در ادامه شرح مطالب فصول کتاب " مبانی علم اداره، اصول و کاربردها" گفت: فصل هشتم دربرگیرنده‌ی اصل اولویت منافع جمعی بر منافع فردی است. همچنین در این فصل نظریه‌ی شوتز و اهداف فردی و گروهی و معیارهای حرفه‌ی در کار روابط عمومی تشریح شده است. در فصل نهم اصل پاداش و حقوق و مزایای کارکنان، انواع پاداش‌های نقدی، غیر نقدی، تشویق، تنبیه، مبانی حقوق و دستمزد و رابطه‌ی نظام حقوق و دستمزد با مدیریت منابع انسانی بحث شده است. در فصل دهم اصل تمرکز و عدم تمرکز و حیطه‌ی نظارت و ارتباط آن‌ها باهم بررسی شده است.

سعیدی‌پور ادامه داد: فصل یازده هم نیز به اصل سلسله‌مراتب سازمانی، مهندسی مجدد، طراحی شبکه‌ی پویا، الگوهای سلسله مراتبی، مطالعات چایلد، بارک دال و روش لاک هید بررسی شده است. فصل دوازدهم به اصل عدالت، انصاف یا بی‌غرضی، عدالت سازمانی و انواع آن شامل عدالت رویه‌ای، توزیعی و تعاملی پرداخته است. در فصل سیزدهم اصل ثبات و استمرار خدمت کارکنان، استراتژی‌های ثبات شغلی، کارمندیابی، انتخاب و ارتقا و سایر مباحث مرتبط بحث شده است.

دکتر بهمن سعیدی‌پور اصول نوآوری، ابداع، ابتکارعمل، روحیه یگانگی، کار گروهی و اتحاد را تکمیل کننده بحث اصول مدیریت دانست و گفت: همچنین در فصل چهاردهم به مطالب اصل نوآوری، ابداع و ابتکار عمل، روش‌های خلاقیت و نوآوری و چالش‌های آن پرداخته است. درنهایت در فصل پانزدهم نیز به اصل روحیه‌ی یگانگی، کار گروهی، اتحاد و صمیمیت، گروه و تیم، انواع تیم و ویژگی‌های تیم اثربخش پرداخته شده است.  

گفتنی است این کتاب توسط دکتر بهمن سعیدی‌پور، دانشیار دانشگاه پیام‌نور و سید مهدی رحیمی، مدرس این دانشگاه به رشته تحریر درآمده و در 184 صفحه با قیمت 700,000 ریال منتشر شده است.

کلید واژه ها: انتشارات جهاد دانشگاهی واحد استان قم


( ۱ )

نظر شما :