به مناسبت سالگرد تاسیس جهاددانشگاهی انجام شد؛

بازدید نماینده ولی فقیه و مدیران کل و اعضای شورای اداری آذربایجان غربی از آخرین دستاوردهای جهاددانشگاهی استان

۲۸ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۳:۳۰ کد : ۱۷۵۸ عمومی تاپ خبر
مدیران کل و روسای سازمانها و مسئولان عالی انتظامی و اداری استان و اعضای شورای اداری آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه و نماینده ولی فقیه در استان طی بازدید ۲۷ مرداد با آخرین دستاوردهای این نهاد انقلابی در حوزه های مختلف آشنا شدند.
بازدید نماینده ولی فقیه و مدیران کل و اعضای شورای اداری آذربایجان غربی از آخرین دستاوردهای جهاددانشگاهی استان

 

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی آذربایجان غربی، این مراسم که به مناسبت سالروز تشکیل این نهاد انقلابی در مجتمع پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی آذربایجان غربی برگزار شد مهمانان از جزئیات آخرین دستاوردهای  فناورانه علمی، پژوهشی و کارآفرینانه و شرکت‌های دانش بنیان جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی درحوزه های معاونت های این واحد بازدید کردند.

در این بازدید امام جمعه ارومیه و نماینده ولی فقیه در استان بهمراه مسوولان استانی و اداری از دستاوردها و آخرین یافته‌های ملی، علمی، گروههای پژوهشی، شیمی متابولیت ثانویه گیاهان دارویی، گروه مدیریت کسب و کار ، روند اجرای طرح های توسعه مشاغل خانگی، آزمایشگاه های تحقیقاتی، واحدهای بسته بندی و فرآوری گیاهان دارویی،شرکت های دانش بنیان و مراکز رشد، واحدهای فناور کشاورزی واحد آذربایجان غربی و گلخانه ها و مزرعه گیاهان دارویی و مرکز کشت بافت و رویان گیاهی و سایر اختراعات و ابتکارات جهاد دانشگاهی  بازدید کرده و از نزدیک با فعالیت های این نهاد در استان آشنا شدند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی در حاشیه این بازدید در جمع خبرنگاران رسانه ها گفت: بزودی جهاددانشگاهی استان با چنین دستاوردهای قابل تحسین خود  به عنوان قطب علمی در سطح کشور مطرح خواهد شد و مسوولان باید برای کیفی سازی این خلاقیت ها و ابتکارات پژوهشی و کارآفرینانه حمایت خود را از این نهاد انقلابی بیشترنمایند.

حجت الاسلام دکتر سید مهدی قریشی ضمن اشاره به دستاوردهای جهاددانشگاهی آذربایجان غربی در بازدید خود از مراکز مختلف این نهاد افزود: این واحد استانی جهاددانشگاهی با ورود به مباحث و دغدغه های روز جامعه و موفقیت هایش بزودی به عنوان قطب علمی در سایر زمینه ها از جمله طرح‌های کارآفرینانه بر مبنای دانش و اشتغالزایی پایدار نیز مطرح خواهد شد.

امام جمعه ارومیه گفت: باوجود  طرح ها و ایده های جدید در این نهاد انقلابی می توان پیش بینی کرد با تجمیع این توانمندیهای علمی جهادی در سطح کشور بزودی به یکی ازکشورهای پیشرفته تبدیل شویم و با درنوردیدن قله های علمی در جهان حرف اول را در دنیا بزنیم.

وی با بیان اینکه جهاددانشگاهی از زمان تاسیس در سال ۵۹ به فرمان حضرت امام (ره) تاکنون مراحل تعالی خود را طی کرده افزود: در اوایل انقلاب چنین بنظرمی رسید که جهاددانشگاهی فقط در مباحث فرهنگی در دانشگاهها ورود کند اما بعد از گذشت ۴۰سال از انقلاب مشخص شد این نهال انقلابی بارور شده و در عرصه های مختلف از جمله راه اندازی موسسه رویان و سایر عرصه ها قدم های موثر علمی در راستای حل مشکلات کشور برداشته و قابل تحسین است .

امام جمعه ارومیه ادامه داد: جهاددانشگاهی استان تاکنون موفقیت ها و دستاوردهای بسیاری به دست آورده که امید است این دستاوردها روز به روز افزایش یابد تابتواند در حل مشکلات استان و کشور سهم بیشتری داشته باشد.

 وی با بیان اینکه امام راحل اوایل انقلاب با کیاست و درایت خود نهادهایی را ازجمله جهاددانشگاهی ، کمیته امداد و بسیج را به عنوان یک نهال ایجاد کرد افزود: جهاددانشگاهی به عنوان یک درخت پربار برکات بسیاری تاکنون داشته است که با کمترین و حداقل بودجه 20 درصدی دولتی توانسته با مدیریت کار آفرینانه و با اتکاء ‌به نیروی متعهد متخصص جوان خود خلاقانه ضمن در آمدزایی با حداقل بودجه برای جامعه نیز برکات مثمرثمری برای کشور داشته باشد.

حجت الاسلام دکتر سید مهدی قریشی با بیان اینکه مجموعه جهاددانشگاهی توانسته در تحقق منویات مقام معظم رهبری در جامعه به نحوشایسته عمل کند اظهار کرد: جهاددانشگاهی با فعالیت های فاخر و ارزشمند خود تاکنون بسیار خوب درخشیده است و این مسئله مسوولیت جهادگران را سنگین تر کرده تا با تلاش های خود در سنگر علم و توسعه و فرهنگ کشور پیشرو باشند.

 نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی با اشاره به مدل مدیریتی جهاددانشگاهی و  استفاده از نیروهای جوان و متخصص در مجموعه خود ضمن تحسین این نوع مدل مدیریتی  افزود: مقام معظم رهبری تاکید به خروج امور از بخش دولتی و سپردن کارها توسط مردم دارند که جهاد دانشگاهی بعنوان یک نهاد انقلابی عمومی و غیر دولتی با پیروی از این امر از نیروهای جوان و متخصص در فعالیتهای خود استفاده کرده که این پتانسیل شادابی جوانان و شتاب پیشرفت علم را افزایش می دهد.

همچنین دکتر عاقلی رییس جهاددانشگاهی آذربایجان غربی نیز در ابتدای این بازدید با اشاره به دستاوردهای کشوری و فاخر جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی در حوزه های پژوهش، فرهنگ، آموزش و مراکز رشد در این واحد گفت: جهاددانشگاهی آذربایجان غربی یکی از واحدهای چابک، خلاق برتر و شاخص و هوشمند و مستعد این نهاد انقلابی در سطح ملی است و در تمامی معاونت ها پس از سالها بسترسازی و تحول در بخش های مختلف موفق شده ثمرات بسیار بزرگی را هم برای مردم استان و نیز مردم کشور خلق نماید و در تمامی معاونت ها طرح ها و  رویدادهای فاخر حوزه های فعالیتی بعنوان برنامه های شاخص کشوری این نهاد در سطح ملی معرفی و بعنوان الگو و رفرنس ملی مورد تاکید و منبع دهی قرار می گیرد.

وی با اشاره به رویکرد  پژوهشی دوره های تخصصی آموزشی واحد گفت: برگزاری دوره های مختلف کوتاه مدت تخصصی در حوزه های مختلف مورد نیاز جامعه با مبنای مطالعاتی و آموزش ۴۰ هزار نفر به دوره در مراکز آموزش تخصصی واحد از اهم فعالیتهای آموزشی کوتاه مدت واحد است.

وی با اشاره به شاخص های فعالیتی حوزه فرهنگی جهاددانشگاهی استان و تاکید بر رویکرد مطالعاتی در طرح ها و برنامه های فرهنگی فاخر بعنوان اولویت های اصلی واحد بیان کرد: در طی سالهای گذشته معاونت فرهنگی واحد ضمن تعریف و طراحی 6 همایش ملی علمی فرهنگی در ارومیه برای اولین بار در سطح کشور و دانشگاههای ایران و تالیف چندین مقاله و چاپ در نشریات معتبر علمی پژوهشی وزارت علوم که حاصل طرح های نیازسنجی و تحقیقاتی فرهنگی این واحد است یک شخصیت فرهنگی و علمی برای استان خلق کرده است.

دکتر عاقلی گفت: معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی با طراحی 4 دوره همایش ملی و اجرای 3 دوره متناوب و منظم آن با حضور اساتید برجسته کشوری و تجمیع تفکرات نخبگان و تبدیل شهر ارومیه و دانشگاههای آن به مرکز سازمان دهی و تولید محتوای علمی در این زمینه یک شخصیت فرهنگی و علمی برای استان از سوی این نهاد انقلابی رقم زده است و در واقع یک قطب فرهنگی تخصصی با رویکرد علمی قلمداد می شود که مکررا مورد منبع دهی اساتید و دانشگاههای کشور قرار می گیرد.

دکتر عاقلی با اشاره به چاپ  ۱۷عنوان کتاب تخصصی دانشگاهی در حوزه فعالیتی فرهنگی واحد گفت:بهره مندی ۱۳۰۰۰دانشجو به برنامه از برنامه های فرهنگی و علمی در دانشگاهها از جمله فعالیتهای معاونت فرهنگی واحد در سال گذشته بوده است.

وی ادامه داد: این رویکرد نشان از شخصیت و راهبرد محتوایی رویدادهای فاخر فرهنگی جهاددانشگاهی در استان است که برای مردم آذربایجان غربی از طریق این نهاد انقلابی در سطح کشور و دانشگاهها ارزش آفرینی می کند.

دکتر عاقلی با اشاره به فعالیت های حوزه پژوهش جهاددانشگاهی استان در بخش شیمی تجزیه، مدیریت کسب و کار و متابولیت های ثانویه گیاهی و انجام بیش از 450 طرح پژوهشی از سال ۸۴ تاکنون گفت : 6 پژوهش کاربردی ارزشمند به واسطه ۳۰ طرح تحقیقاتی توسط جهاددانشگاهی استان طی سال گذشته حاصل شده که تولید سوپرجاذب ارگانیک گیاهی برای اولین بار در کشور یکی از این دستاوردهای مهم در راستای حل معضل کم آبی در حوزه کشاورزی در استان است که با توجه به بودجه این نهاد انقلابی و وضعیت مالی پژوهشی می تواند در سطح کل کشور بی نظیر تلقی شود که با حمایت های هر چه بیشتر خلق آفرینی های این نهاد در حوزه های مختلف بین المللی تر و سبب قرار گرفتن کشور در مرزهای علم و فناوری خواهد شد.

رییس جهاددانشگاهی آذربایجان غربی با اشاره به برنامه های این نهاد انقلابی و جهادی در استان در برنامه ششم توسعه اظهار کرد: راه اندازی پارک علم و فناوری تخصصی کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در استان و راه اندازی پژوهشکده توسعه فناوری های سبز از جمله برنامه های این نهاد در برنامه ششم توسعه است که زیرساخت های این دو مورد انجام شده و منتظر کسب مجوز برای راه اندازی انها و ارایه خدمات هستیم.

وی با اشاره به اینکه ۲۶ شرکت دانش بنیان،واحد فناور و هسته فناور جهاد دانشگاهی استان در حوزه فناوری فعالیت داشتند که تا کنون ۸شرکت با موفقیت مستقل شدند افزود:  اکنون ۱۸ شرکت در خصوص تولید موز و آناناس ترکی گلخانه ای،فلفل زینتی، بن سای،انواع گیاهان دارویی فعالیت دارند.

دکتر عاقلی با اشاره به بازدید اخیر معاون و مدیران کل و کارشناسان سازمان برنامه بودجه کشور و بر مبنای گزارش رسمی ارایه شده در جلسه کمیته پژوهشی استان در استانداری از فعالیتهای جهاددانشگاهی آذربایجان غربی بیان کرد: توصیف فعالیتهای مبتکرانه، خلاقانه و کارآفرینانه، پژوهشی جهاددانشگاهی استان با عنایت به بودجه اندک و خوداتکاء پژوهشی این واحد از سوی مسوولان کشوری که خصوصا بصورت کارشناسی در امر بودجه دهی موارد را مورد تحلیل قرار می دهند ضمن اینکه باعث فخر پژوهشگران و جهادگران این واحد شد سبب جذب هر چه بیشتر بودجه برای طرحهای پژوهشی استان نیز خواهد گردید.

text to speech icon

نظر شما :