توسط مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی SID؛

پربازدیدترین مقالات علمی با موضوع کتاب و کتاب خوانی معرفی شدند

۲۴ آبان ۱۴۰۱ | ۰۸:۳۹ کد : ۵۰۶۰۸ پژوهش و فناوری
براساس گزارش مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی، پربازدیدترین مقالات علمی با موضوع کتاب و کتاب خوانی معرفی شدند.
پربازدیدترین مقالات علمی با موضوع کتاب و کتاب خوانی معرفی شدند

به گزارش روابط عمومی مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی SID، پربازدیدترین مقالات علمی نمایه شده در این پایگاه با موضوع کتاب و کتابخوانی براساس میزان بازدید مخاطبان مشخص و معرفی شدند.

روز کتاب و کتاب خوانی در ایران

کتاب و کتاب خوانی از دیرباز دارای اهمیت بوده، به همین دلیل 24 آبان هرسال (از سال 1372) روز کتاب و کتاب خوانی نام گرفته است. در این گزارش به مناسبت روز کتاب و کتابخوانی، ابتدا به معرفی کشورهایی که بیشترین میزان کتابخوانی را دارند، پرداخته می‌شود. سپس عاداتی که منجر به تقویت کتاب‌خوانی شده و چند پادکست خوب فارسی معرفی می‌شود. در آخر نیز به بررسی مقالات فارسی مرتبط با کتاب و کتابخوانی در حوزه‌های موضوعی مختلف خواهیم پرداخت.

کدام کشور بیشترین میزان کتاب خوانی را دارد

هند، با میانگین 10 ساعت و 42 دقیقه مطالعه، کشوری است که بیشترین میزان کتاب خوانی را در جهان دارد. زمان کتابخوانی در هند به قدری زیاد است که می‌توان در آن زمان یک کتاب را کامل خواند و کتاب دیگری را شروع کرد. تایلند، با میانگین 9 ساعت و 24 دقیقه در هفته در رتبه دوم قرار دارد و رتبه سوم متعلق به چین با مقدار هشت ساعت است. محبوبیت کتاب‌های صوتی در چین در حال افزایش است. در اروپا نیز کشورهای فنلاند، لهستان و استونی بیشترین میزان کتابخوانی را دارند.

کتاب‌های چاپی هنوز هم پر طرفدار هستند

بیش از یک و نیم میلیون عنوان کتاب در سال 2021 به صورت چاپی منتشر شده‌اند. فروش کتاب‌های چاپی در نیمه اول سال 18.5 درصد افزایش یافته است. کل درآمد حاصل از فروش کتاب در سال 2021 برابر با 26 بیلیون بوده که فقط 9 درصد آن مربوط به کتاب‌های الکترونیک است.

کووید 19 و تأثیر قرنطینه‌ها بر عادت مطالعه

کرونا، تمام صنایع روی کره زمین را از بین برد و برنامه‌های آموزشی را تغییر داد. همین تغییرات منجر به این شد که کشورهای در حال توسعه نرخ بیسوادی بیشتری را در سال 2021 تجربه کنند.

چگونه عادت کتاب خوانی را در خود تقویت کنیم

•    تهیه لیستی از کتاب‌های مورد علاقه
•    تعیین هدف
•    در نظر گرفتن زمان برای مطالعه
•    انتخاب یک مکان خوب برای مطالعه
•    از بین بردن عوامل حواس پرتی
•    داشتن رویکرد فعالانه برای خواندن کتاب
•    داشتن دفترچه یادداشت برای خواندن کتاب
•    همراه داشتن کتاب درهرجا
•    رها کردن کتابی که دوست ندارید و از آن لذت نمی‌برید
•    تبدیل کردن سرگرمی‌های دیگر مثل چرخیدن در شبکه‌های اجتماعی به خواندن کتاب
•    خواندن همزمان چندین کتاب
•    عضو شدن در یک گروه مطالعاتی با یک یا چند نفر

معرفی چند پادکست فارسی

پادکست نوعی از فایل صوتی است  که در بستر وب منتشر می‌شود. کاربران می‌توانند پادکست را روی موبایل، تبلت و یا کامپیوتر خود دانلود کرده و گوش دهند.
برخی از پادکست‌های خوب فارسی: پادکست فارسی چنل بی، پادکست بی پلاس، پادکست رادیو مرز، پادکست کرن، پادکست فارسی پرگار، پادکست رادیو دیو، پادکست استرینگ کست، پادکست رادیو جولون، رادیو دست نوشته ها، پادکست فردوسی خوانی، رادیو دال، پادکست دایجست، ناوکست، پادکست آلبوم، رادیو پرچم سفید، پادکست میرکت، پادکست ساگا، پادکست پاراگراف، پادکست فارسی رادیو آفساید و پادکست یووری.

معرفی مقالات پربازدید علمی با موضوع کتاب و کتابخوانی

جدول 1، پربازدیدترین مقالات فارسی با موضوع کتاب و کتابخوانی را نشان می‌دهد.


براین اساس، مقاله «بررسی تاثیر راهکارهای آموزش کتاب خوانی بر افزایش انگیزه مطالعه و میزان مطالعه غیردرسی دانش آموزان ابتدایی» پربازدیدترین مقاله فارسی با موضوع کتاب و کتابخوانی است. این مقاله با هدف تعیین تأثیر آموزش کتاب خوانی بر افزایش انگیزه مطالعه و میزان مطالعه غیردرسی دانش آموزان ابتدایی شهرستان زاهدان انجام گرفته است.
جامعه آماری برابر با 2870 نفر دانش‌آموز دختر و پسر پایه ششم ابتدایی ناحیه 1 شهر زاهدان در سال تحصیلی 1394-1395 بوده است. نمونه پژوهش 100 دانش آموز از چهار کلاس (دو کلاس دختر و پسر به عنوان گروه آزمایش، دو کلاس به عنوان گروه گواه) بود که به صورت تصادفی ساده انتخاب شدند. از دو پرسشنامه محقق‌ساخته انگیزهی مطالعه و میزان مطالعه غیردرسی برای جمع‌آوری داده‌ها استفاده شد. این مقاله به این نتیجه رسید که راهکارهای آموزش کتاب خوانی می‌تواند به عنوان چارچوبی برای اجرای آموزش‌های مطالعه و کتاب خوانی توسط معلمان مورد استفاده قرار بگیرد و موجب کارآمدی دانش آموزان شود تا انگیزهی بیشتری برای مطالعات غیردرسی داشته باشند.

جهت دسترسی به لینک مقالات پربازدید با موضوع کتاب و کتابخوانی به پیوست 1 در انتهای گزارش مراجعه شود.

جدول 1. مقالات فارسی پربازدید با موضوع کتاب و کتابخوانی


معرفی مجلات علمی پربازدید با موضوع کتاب و کتابخوانی

«تحقیقات اطلاع رسانی و کتابخانه های عمومی (پیام کتابخانه)»، «کتاب مهر»، «مطالعات کتابداری و سازماندهی اطلاعات (مطالعات ملی کتابداری و سازماندهی اطلاعات)» مجلاتی هستند که بیشترین تعداد مقالات با موضوع کتاب خوانی را منتشر کرده‌اند.

کلمات کلیدی مقالات فارسی با موضوع کتاب و کتابخوانی

کلمات کلیدی عصاره هر مقاله است و نویسنده موضوعات مقاله خود را در کلمات کلیدی نشان می‌دهد.

شکل 1، کلمات کلیدی به کار رفته در مقالات فارسی با موضوع کتاب‌خوانی را نشان می‌دهد.
براین اساس «دانش‌آموزان»، «سرانه مطالعه» و «فرهنگ مطالعه» پرتکرارترین کلمات در مقالات با موضوع کتاب‌خوانی هستند. دانش‌آموزان طیف سنی‌ای هستند که بیشتر در مقالات با موضوع کتابخوانی مورد مطالعه قرار گرفته‌اند، زیرا عادت به مطالعه و کتابخوانی در سنین پایین بهتر فرهنگ‌سازی شده و تبدیل به یک عادت می‌شود.

کلمات کلیدی به کار رفته در مقالات فارسی با موضوع کتاب‌خوانی


نظر شما :