معاون فناوری پارک علم و فناوری البرز در نشست آینده مشاغل و مشاغل آینده:

فناوری‌ها و صنایع نرم باید به‌عنوان پیشران اصلی توسعه‌ کشور عمل کنند

۱۸ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۰:۳۷ کد : ۴۴۷۸۶ آموزش و کارآفرینی
چهل و دومین نشست علمی آینده مشاغل و مشاغل آینده توسط معاونت آموزش و کارآفرینی با سخنرانی مهندس حسین بختیاری با موضوع جایگاه صنایع خلاق و فرهنگی در مشاغل آینده برگزار شد.
فناوری‌ها و صنایع نرم باید به‌عنوان پیشران اصلی توسعه‌ کشور عمل کنند

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، حسین بختیاری معاون فناوری پارک علم و فناوری البرز در این نشست که به همت مدرسه ملی مهارت برای آینده مشاغل و مشاغل آینده برگزار می شود با اشاره به اینکه در نگرش جدید، صنایع فرهنگی جزئی از زندگی روزمرۀ انسان ها شده اند، تصریح کرد: درحقیقت هویت هر جامعه و نگاه مردم آن به یک پدیده در صنایع فرهنگی انعکاس می یابد. کیفیت زندگی، آداب و رسوم، عقاید، ارزش ها، هنجارها و بالاخره فرهنگ هر جامعه ای در میراث فرهنگی آن جامعه نهفته است.
بختیاری به ویژگی های صنایع فرهنگی اشاره کرد و گفت: در صنایع فرهنگی رشد اقتصادی: 3 تا 4 برابر صنایع سخت، اشتغال‌زایی: دو و نیم برابر صنایع سخت است و این صنعت از زیرساخت‌های پرهزینه بی نیاز است.
معاون فناوری پارک علم و فناوری البرز در نشست آینده مشاغل و مشاغل آینده که به ابتکار معاونت آموزش و کارآفرینی جهاد دانشگاهی برگزار می شود اظهار داشت: در حال حاضر بالغ بر 2250 میلیارد دلار در کل جهان به اقتصاد صنایع خلاق اختصاص دارد که این رقم حدود 3 درصد از کل تولید ناخالص داخلی جهان را تشکیل می‌دهد و حدود 30 میلیون شغل و به عبارتی یک درصد از کل جمعیت فعال جهان را تشکیل می‌دهد.
در این میان آسیا و اقیانوسیه با حدود 743 میلیارد دلار اقتصاد خلاق توانسته حدود 12.7 میلیون شغل ایجاد کند و جایگاه اول را در این زمینه به خود اختصاص دهد.
وی افزود: بر اساس آمارهای آنکتاد میزان اقتصاد خلاق در سطح جهان با سرعت بالایی رو به افزایش است که این امر نشان از اهمیت این مسئله دارد. همچنین تحقیقات نشان می‌دهد که کشورهای در حال توسعه تاکنون نتوانسته‌اند در زمینه صنایع خلاق فعالیت قابل توجهی داشته‌اند. البته این واقعیت دلایل زیادی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به مسائل سیاسی بین کشورها، بحران‌های اقتصادی، فقدان زیرساخت‌های فرهنگی و … اشاره کرد.
سخنران نشست آینده مشاغل و مشاغل آینده جهاد دانشگاهی، با تاکید بر اینکه چشم‌انداز بلند‌مدت کشور ما در سده‌ی بیست‌و‌یکم باید تبدیل‌شدن به یک “ملت فرهنگی” یا “ملت خالق” باشد افزود: فناوری‌ها و صنایع نرم باید به‌عنوان پیشران اصلی توسعه‌ی اقتصادی ـ اجتماعی کشور پذیرفته شوند، آینده صنایع فرهنگی؛ بررسی رویکردهای توسعه پایدار در شکل گیری و رشد صنایع نوآور و خلاق نشان می دهد که علاوه بر رشد اقتصادی، تاثیر این بازار در بهبود مسائل اجتماعی و زیست محیطی و حل مسائل و مشکلات جامعه نیز قابل توجه می باشد. صنایع فرهنگی کاهش فاصله طبقاتی را موجب می شود و موجب رشد و توسعه کسب و کارهای کوچک می گردد. از سوی دیگر به حفظ محیط زیست و صرفه جویی در استفاده از منابع کمک می کند و افزایش اشتغال و کارآفرینی میان جوانان و بهبود رضایت شغلی در میان مخاطبان این صنایع موجب می گردد.
بختیاری بر تاثیر بر صنایع فرهنگی اشاره و گفت: متاورس یک واقعیت اجتناب ناپذیر است و این پدیده می‌تواند در آینده فرهنگ جهانی و فعالیت‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی جوامع بشری را بازآفرینی کند.قطعاً متاورس کاربردهای متعددی در زندگی بشر خواهد داشت و می‌تواند ما را به دنیای مجازی جذابی برده و تجربه‌های منحصر به فردی را برای ما به ارمغان بیاورد. برخی کاربردهایی که می‌توان به آن اشاره کرد شامل متاورس پزشکی و سلامت، متاورس علمی و آموزشی، متاورس تفریحی و سرگرمی، متاورس تجاری و خرید متاورس فرهنگی و هنری و متاورس گردشگری است.

کلید واژه ها: مشاغل آینده


نظر شما :