با حضور رییس جهاددانشگاهی؛

صندوق پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی افتتاح شد/تکمیل اکوسیستم فناوری و نوآوری در این نهاد

۲۵ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۶:۲۸ کد : ۴۲۴۹۶ تجاری سازی و اقتصاد دانش بنیان تاپ خبر
صندوق پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی به منظور ارایه انواع خدمات مالی و توسعه بازار به طرح های فناورانه و نوآورانه و نیز شرکت های دانش بنیان و تخصصی با حضور دکتر حمیدرضا طیبی رییس جهاددانشگاهی و علی وحدت رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی افتتاح شد.
صندوق پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی افتتاح شد/تکمیل اکوسیستم فناوری و نوآوری در این نهاد

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، صندوق پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی به منظور ارایه انواع خدمات مالی و توسعه بازار به طرح های فناورانه و نوآورانه و نیز شرکت های دانش بنیان و تخصصی امروز، 25 اسفندماه با حضور دکتر حمیدرضا طیبی رییس جهاددانشگاهی، معاونان و مدیران ارشد این نهاد و و دکتر علی وحدت رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی افتتاح شد.

انجام تحقیقات کاربردی از وظایف اصلی جهاددانشگاهی است

دکتر طیبی در این مراسم اظهار کرد: یکی از وظایف اصلی جهاددانشگاهی انجام تحقیقات کاربردی و پیگیری کردن این تحقیقات تا تولید فناوری در قالب محصول و خدمات است و طبق اساسنامه برای کاربردی شدن آن موظف به ادامه کار تا تولید صنعتی و نیمه صنعتی هستیم.

وی در ادامه با اشاره به فعالیت های جهاددانشگاهی در حوزه های پژوهشی و آموزشی، فرهنگی و تجاری سازی افزود: جهاددانشگاهی فناوری های زیادی را سال‌ها تولید کرده و توان تولید فناوری های گسترده را هم دارد. اما برای انجام تحقیقات کاربردی و تولید محصول حرفه‌ای و تولید انبوه نیاز مالی داریم، زیرا تامین منابع تحقیقاتی آسان تر است، اما در مراحل بعدی نیازمند منابع مالی بیشتر هستیم.

رییس جهادانشگاهی اظهار کرد: آخرین فناوری این مجموعه طراحی و تولید سیستم رانش مترو بوده است.

وی با اشاره به علاقه مندی برای ایجاد اشتغال جوانان ادامه داد: یکی از اقدامات خوب در کشور ایجاد و راه‌اندازی صندوق نوآوری و شکوفایی است.

جهاددانشگاهی اکوسیستم لازم فناوری و نوآوری را دارد

دکتر وحدت با اشاره ضرورت وجود صندوق اظهار کرد: نهاد منظمی مانند جهاددانشگاهی دارای تمام تشکیلات لازم فناوری و نوآوری است؛ یعنی مراکز رشد، پارک ها، شتاب دهنده ها، شرکت ها و کمک کننده صادراتی را دارد. جهاددانشگاهی دارای اکوسیستم لازم فناوری و نوآوری می باشد که این اکوسیستم به یک نهاد مالی احتیاج دارد تا در کمترین زمان نیاز آن ها را رفع کند.

وی افزود: برای کمک به صندوق پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی در بخش اول تسهیلاتی به صندوق داده می شود، خط اعتباری هم داده می شود و بخش سرمایه‌گذاری هم دارد.

 

ایجاد شرکت توسعه صادرات نیز با اولویت صادرات به کشورهای منطقه

دکتر بهروز بادکو معاون جهاددانشگاهی و رییس سازمان تجاری‌سازی فناوری و اقتصاد دانش‌‌بنیان جهاددانشگاهی در این مراسم با اشاره به فعالیت های این سازمان بیان کرد: این نهاد دارای 3 پارک علم و فناوری در البرز، پارک علم و فناوری در کرمانشاه و پارک علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی است این پارک ها در مجموع دارای 168 شرکت پارکی، پذیرش 52 شرکت پارکی، خروج 20 پارک و دریافت 44 مجوز دانش بنیان است.

وی افزود: شرکت توسعه صادرات نیز با اولویت صادرات به کشورهای منطقه در سوریه انجام شده و به زودی در لبنان و عراق هم شکل خواهد گرفت.

 

ایجاد صندوق جهاددانشگاهی در راستای تقویت و تکمیل چرخه نوآوری و گسترش اقتصاد دانش بنیان

دکتر کاوس حیدری مسئول راه اندازی و مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی بیان کرد: ایجاد و توسعه ابزارها و سازوکارهای مناسب برای مشارکت و تامین مالی طرح های پژوهشی کاربردی، نوآورانه و فناورانه به ویژه در مراحل تجاری سازی و بهره برداری از یافته های پژوهشی یکی از مهم ترین اقدام های ضروری و موثر در راستای تقویت و تکمیل چرخه نوآوری و گسترش اقتصاد دانش بنیان کشور است.

وی افزود: به طور معمول فرآیند توسعه و تجاری سازی فناوری، نیازمند صرف منابع مالی قابل توجه است که البته پیچیدگی ها و چالش های خاصی دارد. از این رو، می بایست در نظام تامین مالی فناوری و نوآوری با روش مناسب و در زمان مناسب به آن توجه ویژه کرد. همچنین تامین مالی بنگاه های فناور و نوآور در مراحل مختلف دوره عمر بنگاه متفاوت است و می بایست سازوکارها و نهادهای مناسبی برای آن در نظر گرفت.

دکتر حیدری بیان کرد: جهاددانشگاهی بر اساس ماموریت و اهداف و همچنین سوابق و تجارب ارزنده و موثر در حوزه اجرای برنامه ها و طرح های آموزشی، فرهنگی، پژوهشی و فناوری، تجاری سازی و نوآوری فناورانه اقدام به مشارکت در تاسیس صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی جهاددانشگاهی کرد.

وی افزود: این صندوق توسط جهاددانشگاهی، دانشگاه علم و فرهنگ، موسسه علمی کاربردی و تعدادی از شرکت های دانش بنیان و تخصصی تاسیس شده و مجوز فعالیت خویش را از دبیرخانه کارگروه در صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری در بهمن ماه سال جاری دریافت کرده است و طبق برنامه ریزی انجام شده پس از  مراسم افتتاح و تامین مقدمات، فعالیت خویش را آغاز می کند.

گفتنی است، موضوع فعالیت صندوق های پژوهش و فناوری طبق اساسنامه مصوب هیات وزیران شامل ارایه خدمات مالی و تسهیلاتی به اشخاص حقیقی و حقوقی، ارایه خدمات ضمانت‌نامه‌ای برای اجرای طرح‌های پژوهشی، فناوری، نوآوری و تجاری‌سازی نتایج پژوهش‌ها، جذب و یا هدایت منابع مالی دولتی، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری و سایر صندوق‌های مجاز در راستای اجرای طرح های فناورانه و نوآورانه، سرمایه‌گذاری خطرپذیر در طرح‌های پژوهشی و فناوری، مشارکت و سرمایه‌گذاری در ایجاد، توسعه، راهبری و توانمندسازی شرکت‌های پژوهشی و فناوری و دانش‌بنیان، همکاری با موسسات و نهادهای داخلی و خارجی و عضویت در مجامع تخصصی مرتبط، اخذ و اعطای کارگزاری و عاملیت منابع مالی اشخاص حقیقی و حقوقی دولتی و غیردولتی در حوزه پژوهش و فناوری، ارائه خدمات ارزیابی و امکان‌سنجی طرحهای کسب ‌وکار و نظارت، ارزش‌گذاری پروژه‌ها و طرح‌های پژوهشی و فناوری، ارائه خدمات توانمندسازی به فناوران و نوآوران، ارایه انواع تسهیلات مالی و خدمات توسعه بازار نظیر ضمانتنامه، لیزینگ، فروش اقساطی، خدمات کارگزاری و عاملیت مالی در مدیریت وجوه اداره شده، سرمایه گذاری و مشارکت در حوزه شرکت های فناور و دانش بنیان و همچنین مشارکت در تدوین سیاست‌ها، اولویت‌ها و مقررات مرتبط با اهداف صندوق‌ها در کشور و کمک به ساماندهی و هم‌افزایی حمایت‌های موجود در کشور است.

text to speech icon

کلید واژه ها: صندوق پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی


نظر شما :