عضو گروه پژوهشی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی بیان کرد:

رفع ریزش مو با گیاه «مورد»

۲۱ شهریور ۱۴۰۰ | ۰۹:۳۶ کد : ۳۵۶۸۰ پژوهش و فناوری
عضو گروه پژوهشی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی با اشاره به این‌که مورد برای ناراحتی های مغزی به ویژه صرع کاربرد دارد، اظهار کرد: برگ و گل آن خاصیت ضد باکتری و آنتی بیوتیک دارد و عصاره آن که از برگ، ریشه و میوه آن تهیه می شود برای رشد مو اثربخش می باشد.
رفع ریزش مو با گیاه «مورد»

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی، دکتر ساره حسینی با اشاره به این‌که مورد را با نام‌هایی چون مورت، آس، آس بستانی، زند، عَمار، قنطوس، مرسین، هدس، هدسی، حمبلاس، ُقمام  وهبولاس می‌شناسند، گفت: طبیعت آن معتدل و یا مرکب القوی می باشد و قسمت مورد استفاده گیاه، برگ، میوه و گال‌های ایجاد شده روی ساقه می باشد.

وی با اشاره به این‌ که مورد برای ناراحتی های مغزی به ویژه صرع کاربرد دارد، بیان کرد: گل و میوه آن برای استفاده از رایحه و عطر آن در سس ها و شربت ها مورد استفاده دارد، از گل‌های آن در برخی کشورها به صورت سالاد استفاده می‌شود و برگ‌های آن مقوی، معطر و ضد خون ریزی است.

عضو گروه پژوهشی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی با بیان این‌که، برگ و گل آن خاصیت ضد باکتری و آنتی بیوتیک دارد، ادامه داد: در درمان عفونت های ادراری و مشکلات گوارشی اثربخش است، در درمان برونشیت و سینوزیت از آن استفاده می‌شود و به صورت موضعی در بیماری بواسیر کاربرد دارد.

دکتر حسینی با بیان این‌که این گیاه مورد و عصاره آن که از برگ، ریشه و میوه آن تهیه می شود برای رشد مو اثربخش می باشد، ادامه داد: میوه آن خاصیت ضد نفخ دارد و قند خون را کاهش می دهد  و برای درمان پیوره مفید است.

وی در مورد میزان مصرف این گیاه گفت: استفاده از اسانس آن به میزان 1تا 2 قطره و 3 نوبت در روز صورت می گیرد که پس از رقیق شدن قابل خوردن است و برای تهیه دم کرده از 1تا 2 گرم برگ خشک گیاه در یک لیوان آب جوش به مدت 10 دقیقه استفاده و دو بار در روز استفاده می شود.

وی همچنین یادآور شد: زنان باردار نباید از آن استفاده کنند. مصرف بیش از حد مجاز (بیش از 10گرم) باعث مسمومیت می شود.

کلید واژه ها: جهاددانشگاهی خراسان جنوبی گیاهان دارویی


( ۴ )

نظر شما :