برگزاری بیست و نهمین نشست شورای علمی و فناوری پارک علم و فناوری البرز جهاددانشگاهی

۰۸ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۱:۴۰ کد : ۳۱۳۲۰ تجاری سازی و اقتصاد دانش بنیان
بیست و نهمین نشست شورای علمی و فناوری پارک علم و فناوری البرز جهاددانشگاهی با حضور مسوولان ملی و استان با تاکید بر توسعه آن و لزوم دستیابی این پارک به جایگاه واقعی به لحاظ بودجه و امکانات با توجه به حمایت پارک علم و فناوری البرز از ۲۰۸ واحد فناور و دانش‌بنیان برگزار شد.
برگزاری بیست و نهمین نشست شورای علمی و فناوری پارک علم و فناوری البرز جهاددانشگاهی

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری البرز، بیست و نهمین نشست شورای علمی و فناوری پارک علم و فناوری البرزجهاددانشگاهی با حضور دکتر بهنام طالبی مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و توسعه فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر جهانگیر شاهمرادی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری البرز، دکتر بهروز بادکو رییس سازمان تجاری‌سازی و اشتغال دانش‌آموختگان، دکتر محمدرضا پورعابدی معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی، دکتر جمشید شنبه زاده معاون پژوهشی دانشگاه خوارزمی، دکتر ابوالفضل فلاح مدیرکل امور اقتصاد و دارایی استان البرز، دکتر حبیب اله اصغری رییس سازمان جهاددانشگاهی خواجه‌نصیرالدین طوسی، دکتر شاهین فر رییس مرکز رشد فناوری سلامت پژوهشگاه ابن‌سینا جهاددانشگاهی، دکتر محمد نوری سپهر معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی استان البرز و همچنین محمدعلیزاده رییس هیات‌مدیره صندوق و پژوهش و فناوری و تنی چند اعضای صندوق پژوهش و فناوری و اعضای شورای همکاری شرکت‌های فناور پارک پنجم خرداد در پارک علم و فناوری البرز برگزار شد.

مهندس مهدی عباسی رییس پارک علم و فناوری البرز و مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاددانشگاهی در این نشست مهم ضمن ارایه گزارشی از عملکرد گذشته پارک علم و فناوری البرز گفت: مجموعه حدود یک‌صد هکتاری پارک البرز سه پژوهشگاه، ۲۲ مرکز تخصصی و سه مرکز رشد تخصصی را در دل خود جای‌ داده و توانسته در تعامل بین شرکت‌ها و واحدهای فناور و دانش‌بنیان و همچنین در تعامل با محیط بیرونی اکوسیستم کاملی را در عرصه نوآوری، فناوری و کارآفرینی شکل دهد.

 

وی با اشاره به اینکه کل واحدهایی که از زمان تاسیس پارک تا الان در این پارک موردپذیرش و حمایت قرارگرفته‌اند، ۲۰۸ واحد فناور و دانش‌بنیان می‌باشند. افزود: تلاش ما این است که تعداد واحدهای مستقر در پارک افزایش پیدا کند. فضایی که در اختیار پارک قرار دارد حدود۲۶ هکتار است. فضای مفیدی هم برای مرکز رشد فراهم‌شده که ۳۳۰۰ مترمربع می‌باشد. فضای اختصاصی ما نسبت به پارک‌های علم و فناوری دیگر تقریبا در سطح خوبی قرار دارد و با میانگین کشوری منطبق است.

مهندس عباسی با اشاره به اشتغال ایجاد شده در این پارک تصریح کرد: ۱۳۲۴ نفر نیرو که اکثریت دانش‌آموخته دانشگاهی هستند در این مجموعه اشتغال داشته و تحت پوشش بیمه هستند و تلاش ما بر این است که رشد ۳۰ تا ۴۰ درصدی اشتغال را نسبت به سال گذشته داشته باشیم.

 

رییس پارک علم و فناوری البرزجهاددانشگاهی با اشاره به اینکه از نظر فروش محصولات فناور حدود ۸۱۹ میلیارد تومان درآمد برای پارک رقم خورده است، اظهار کرد: پارک البرز درمجموع در میان پارک‌های علم و فناوری مختلف کشور عملکرد خوبی داشته است و توانسته به یک‌صد هزار دلار ارزش‌افزوده در زمینهه صادرات دست یابد.

وی با اشاره به توانمندسازی شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور پارک علم و فناوری البرز جهاددانشگاهی گفت: ۱۶۸۸۰ نفر ساعت توسط پارک علم و فناوری البرز آموزش‌ دیده‌اند و نشست‌ها و جلسات علمی زیادی برگزار و تلاش شده از پتانسیل پارک به نحو احسن استفاده شود. همچنین علی‌رغم وجود پاندومی کرونا تلاش کردیم رویدادهای علمی و فرهنگی خود را تا حد توان برگزار کنیم. پارک همچنین توانسته رتبه ششم کشور را در تولید محصولات ضد کرونا به دست آورد. ۲۵۸ شرکت دانش‌بنیان در استان البرز وجود دارد که این پارک را در رتبه چهارم کشور قرار می‌دهد. علی‌رغم این دستاوردها تلاش ما بر این است که سطح پارک علم و فناوری البرز در همه زمینه‌ها ارتقا پیدا کند.

مهندس عباسی افزود: توسعه فناوری‌های مرکز رشد پارک در سال اخیر با سرعت بیشتری صورت گرفته است و با همکاری دانشگاه‌های مختلف توانستیم از ظرفیت‌های دانشگاهی نیز بهره ببریم.

 

رییس پارک علم و فناوری البرزجهاددانشگاهی با اشاره به این‌که همچنین میانگین درآمد واحدهای فناور نیز بالاتر رفته است و طرح جامعی برای بهبود هرچه بیشتر این شرایط در نظر گرفته‌ شده است به توسعه پارک در سطح استان البرز اشاره کرد و گفت: ما تلاش می‌کنیم با مذاکره با شهرک‌های صنعتی استان ظرفیت پارک را افزایش دهیم و با گسترش و توسعه بستر فعالیت‌های پارک، فضا را برای ارتقا سطح واحدهای فناور فراهم کنیم. همچنین ایجاد شعبه‌های پارک در شهرستان‌ها پیگیری و دنبال می‌شود.

وی افزود: با تلاش‌های فراوان صندوق نوآوری استان نیز تشکیل شد که 94 درصد سهام خصوصی صندوق بی‌نظیری در سطح کشور می‌باشد. همچنین پارک بستر مناسبی برای تبلیغات رایگان شرکت‌های فناور فراهم کرده است تا از طریق رسانه ملی و همچنین جراید مختلف و تبلیغات در سطح استان محصولات، کالاها و خدمات خود را معرفی کنند.

رییس مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاددانشگاهی تصریح کرد: با همکاری مدیرکل فقید اداره مخابرات استان ساختمان اصلی پارک مجهز به فیبر نوری شده و هم ازنظر تعداد خطوط تلفنی و هم کیفیت اینترنت پیشرفت زیادی مشاهده‌ شده است.

یکی از نکات قابل‌توجه این است که حجم بالایی از این خدمات توسط بخش خصوصی صورت گرفته است و این نکته از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین دستاوردهای پارک علم و فناوری موجب شده تا نهادهای بالادستی نیز بتوانند به پارک اعتماد کنند و از نقش مهم پارک در صنعت باخبر شوند.

 

رییس پارک البرز تصریح کرد: پارک توانسته سرمایه‌گذاران مختلفی را برای سرمایه‌گذاری در پارک ترغیب کند و از سرمایه تزریق‌شده برای پیشرفت شرکت‌های نوپا بهره ببرد. همکاری و تعامل با دستگاه‌های مختلف استانی و ملی باعث پیشرفت دوجانبه پارک و نهادها شده است و مشکلات زیادی با همین‌گونه همکاری‌ها برطرف شده است. ما توانستیم با پیگیری‌های مداوم اعتباراتی برای پیشرفت واحدهای فناور از معاونت علمی و فناوری البرز و شخص آقای دکتر ستاری دریافت کنیم. ما سعی داریم این اعتبارات و تسهیلات را برای اهداف مختلف از جمله توسعه فیزیکی و علمی پارک استفاده کنیم و تا انتهای سال ۱۴۰۰ بتوانیم زمینه را بیش‌ازپیش برای فعالیت بیشتر و بهتر پارک علم و فناوری البرز در جهت رفع مشکلات علمی، اقتصادی و فرهنگی فراهم کنیم.

کلید واژه ها: پارک علم و فناوری البرز نشست شورای علمی


نظر شما :