فناوران پارک علم و فناوری کرمانشاه؛ تنها تولیدکننده «محصولات گالوانیزه» درغرب کشور

۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۴:۲۰ کد : ۳۰۷۹۶ تجاری سازی و اقتصاد دانش بنیان
شرکت «سفیران فاطر صنعت طاها»  از واحد های فناور پارک علم و فناوری کرمانشاه ، تنها تولیدکننده «محصولات گالوانیزه»درغرب کشوراست که  بیش از ۹۵ درصد محصولات آن به برخی کشورهای منطقه از جمله عراق و سوریه صادر می شود.
فناوران پارک علم و فناوری کرمانشاه؛ تنها تولیدکننده «محصولات گالوانیزه» درغرب کشور

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی کرمانشاه ، محسن نجفی مدیرعامل شرکت «سفیران فاطر صنعت طاها» با اشاره به تاسیس این شرکت از سال 1394، گفت: تولیدات شرکت ما در حوزه ی صنایع مفتولی و گالوانیزه است که شامل خط توری بافی، خطِ کِشش و خط تولید گالوانیزه است.

نجفی گفت: محصولات تولیدی ما در تولید سیم خاردار، انواع توری حصارکشی، 3D پنل و سیم های مورد نیاز برای آرماتوربندی و قالب بندی ساختمان و ... به کار می رود.

وی افزود: در فرآیند تولید مرحله اول بدین صورت است  که میله گردهای با قطر 6.5 یا 5.5 میلی متر را از طریق کششِ سرد سطح باریکتر کرده و به قطرهای دلخواه از 1.5 تا چهار میلیمتر می‌رساند و پس از آن این سیم ها تحت تنش حرارتی تا 900 درجه قرار گرفته و سپس وارد خط گالوانیزه میشوند تا با طی مراحل مختلف و نهایتا غوطه وری در وان فلز روی مذاب به صورت سیم گالوانیزه بسته بندی و راهی بازار شود.

این فناورکرمانشاهی به تولید گالوانیزه های با کیفیت در این شرکت اشاره کرد و افزود: در خود شرکت، ماده شیمیایی به نام "فلاکس" اختراع شده که یک نوع کاتالیزگر است و نقش موثری در تولید گالوانیزه های باکیفیت دارد.

وی افزود: سیم های سیاه بعد از شست و شو با اسید HCL با آب شسته  شده و سپس در این کاتالیزگر قرار می گیرند و پس از آن وارد وان مذاب می شوند و از این طریق گالوانیزه تولید می شود و با توجه به اینکه این کاتالیزگر پیوند سه لایه ی خاصی بین فلز روی و آهن را برقرار می کند درنهایت گالوانیزه با کیفیتی تولید می شود.

نجفی گفت: با توجه به تمرکزی که در بحث افزایش تولید و صادرات داریم فعلا برای ثبت اختراع این محصول اقدام نکردیم و قطعا در آینده این کار را پیگیری خواهیم کرد.

وی افزود:: کیفیت خوب محصولات شرکت موجب شده بازار خوبی کسب کنیم و در حال حاضر بیش از 95 درصد محصولات شرکت به خارج از کشور صادر می شود.

مدیرعامل شرکت «سفیران فاطر صنعت طاها» با بیان اینکه در جنوب کشور تنها اصفهان و کرمانشاه صاحب صنایع مفتولی هستند، گفت: اوایل تلاش بر این بود که بازار داخل را پوشش دهیم اما با توجه به نیاز کشور به ارز، اولویت ها را تغییر داده و به سمت صادرات رفتیم و در حال حاضر عمده محصولات صادر می شود.

وی افزود: هم اکنون محصولات ما به کشورهای سوریه، عراق و نیز برخی کشورهای اروپایی صادر می شود.

نجفی حجم تولیدات این شرکت را 3600 تن در سال اعلام و تصریح کرد: در آینده قصد داریم میزان تولیدات را به بیش از 10 هزار تن در سال برسانیم.

وی یادآور شد: کارخانه شرکت در شهرک صنعتی فرامان فعال بوده و هم اکنون 51 نفر در کارخانه شرکت مشغول به کارند.

این کارآفرین کرمانشاه با اشاره به قرارگیری اسم شرکت «سفیران فاطر صنعت طاها» در لیستِ "وندور" وزارت نفت، گفت: "وندور" لیست بلندی از تامین کنندگان نیازهای وزارت نفت است و اگر وزارت نفت بخواهد خریدی در هر حوزه ای انجام دهد به شرکت های این لیست مراجعه می کند و خوشبختانه با توجه به زیرساخت ها، قابلیت و پیگیری های بسیار اسم شرکت در این لیست قرار گرفته و اگر وزارت نفت بخواهد خرید محصولات گالوانیزه یا سیم مفتول و .. داشته باشد می تواند از شرکت ما خریداری کند.

نجفی در ادامه در خصوص نحوه راه اندازی این کسب و کار گفت: ایده کار از سال 1389 زده شد و در این سال جمعی از دانشجویان دانشکده علوم دانشگاه رازی تصمیم گرفتیم وارد کارهای پژوهشی در حوزه محصولات گالوانیزه شویم و به عنوان شرکت مشاور با شرکت های تولید گالوانیزه قرارداد بستیم، اما پس از چند سال به  این فکر افتادیم که چرا خودمان این محصولات را در استان تولید نکنیم و بنابراین به عنوان اولین و تنها تولید کننده محصولات گالوانیزه در غرب کشور، در سال 1394 در کرمانشاه شروع به فعالت کردیم.

وی افزود:  در طول این سالها دانشگاه رازی و اساتید آن همواره یار و یاور ما بودند خصوصا در سال های اخیر این همکاری بسیار تنگاتنگ شد و با همکاری موثر رییس دانشگاه رازی گام های خوب و موثری در جهت ارتقا سطح همکاری ها بوجود آمده است.

این فناور کرمانشاهی در ادامه به آشنایی خود با پارک علم و فناوری کرمانشاه از سال گذشته اشاره کرد و افزود: خدماتی که تا کنون دریافت کردیم شرکت در همایش ها، سیمنارها و کلاس های آموزشی بوده و صحبت هایی هم صورت گرفته که شرکت سفیران در برج فناوری کرمانشاه مستقر شود.

نجفی گفت: پارک علم و فناوری فرصت خوبی برای شرکت های نوپاست که بتوانند روی پای خود بایستند. خوشبختانه مجموعه پارک علم و فناوری استان متشکل از جوانان خوش فکر و توانمندی است که واقعا قصد خدمت دارند و این نوع تفکر در بدنه این سازمان چه در مدیریت استانی آن و چه در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به وضوح قابل لمس است و امیدواریم که این مجموعه موفق با قدرت به این روند رو به رشد ادامه دهد.

وی افزود: در حال حاضر سه شرکت فعال در زیر مجموعه شرکت سفیران مشغول به کارند و امیدواریم با رونق کسب و کار و تولید بتوانیم فعالیت‌های شرکت ها را گسترش داده و نیروهای بیشتری را جذب کرده و در حد خود به رونق تولید شهر و دیارمان کمک کنیم.

 

کلید واژه ها: سازمان جهاددانشگاهی کرمانشاه


نظر شما :