در شصت و نهمین نشست آینده مشاغل و مشاغل آینده مطرح شد

تمرکز مشاغل آینده در صنعت الکترونیک بر مبنای انرژی‌های نو خواهد بود

۲۱ دی ۱۴۰۱ | ۱۳:۰۲ کد : ۵۲۶۰۳ آموزش و کارآفرینی
شصت و نهمین نشست آینده مشاغل و مشاغل آینده با موضوع "آینده مشاغل مرتبط باانرژی و صنعت الکترونیک قدرت" با سخنرانی دکتر محسن قربانعلی افجه عضو هیات علمی پژوهشکده برق جهاد دانشگاهی برگزار شد.
تمرکز مشاغل آینده در صنعت الکترونیک بر مبنای انرژی‌های نو خواهد بود

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، در این نشست تخصصی که توسط معاونت آموزش و کارآفرینی جهاد دانشگاهی و با همکاری سازمان جهاد دانشگاهی واحد علم و صنعت تهران برگزار شد زمینه‌ها و فرصت‌های اشتغال و مشاغل آینده در حوزه انرژی‌های نو به‌ویژه در حوزه برق – قدرت موردبحث و بررسی قرار گرفت.

دکتر محسن قربانعلی افجه در این نشست ضمن به موضوع استفاده از انرژی‌های فسیلی و نیز آلودگی‌های زیست‌محیطی و آسیب‌های دیگر آن اشاره و تصریح کرد: کشورهای توسعه‌یافته، حتی کشورهایی که دارای منابع عظیم هیدروکربن و سوخت‌های فسیلی هستند و درحالی‌که موضوع آلودگی هوا برایشان مطرح نیست؛ به دنبال استفاده از انرژی‌های خورشیدی، باطری‌های برقی و استفاده از نیروی برق به‌جای سوخت‌های فسیلی هستند.

عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی به برنامه‌ریزی انجمن بین‌المللی انرژی متشکل از ۳۸ کشور اشاره و تصریح کرد: این برنامه دو هدف‌گذاری دارد که بر مبنای آن برخی اهداف تا سال ۲۰۳۰ و هدف نهایی برای ۲۰۵۰ به‌منظور کاهش تولید کربن دی‌اکسید و افزایش استفاده از انرژی‌های نو بویژه سلول‌های خورشیدی تعریف‌شده است که باید به ۷۰ درصد برسد.

سخنران نشست آینده مشاغل و مشاغل آینده جهاد دانشگاهی با اشاره به تجربه کشوری مثل نروژ که خود دارنده منابع عظیم نفت و گاز و هیدروکربن است تصریح کرد: کشور نروژ در سال ۲۰۲۲ حدود ۸۷ درصد خودروهای مورداستفاده خود را برقی کرده است و اعلام کرده هر خودرویی که از هیدروکربن استفاده می‌کند باید به دنبال پمپ‌بنزین بگردد!

به گزارش بازارکار، دکتر افجه با اشاره به اینکه کلان‌روند حرکت به‌سوی انرژی‌های نو حمل‌ونقل زمینی، دریایی و هوایی را توأمان تحت تأثیر قرار می‌دهد گفت: بر این اساس استفاده از آهن و فولاد نیز کاهش می‌یابد و استفاده از مس، نیکل، منیزیم و سایر فلزات اهمیت بیشتری می‌یابد و مشاغل آینده و خدمات پس از فروش بر اساس انرژی بویژه انرژی‌ها نو تعریف و توسعه می‌یابد.

او تصریح کرد: در بازار آینده طراحی و تولید باتری‌های لیتیوم بون، انواع مبدل‌های الکترونیک قدرت، صفحات فتوولتائیک، موتورهای الکتریکی پربازده ترکشن، سکوهای شارژ خودروهای برقی، فنّاوری‌های تولید و ذخیره هیدروژن، موتورهای هیدروژن سوز و تولیدات معدنی در معادن مس و لیتیوم حائز اهمیت خواهد بود و بازارهای اروپا تا سال ۲۰۴۰ بیش از ۶۷ درصد، آمریکا ۵۸ درصد، چین ۵۱ درصد و … خودروهای خود را برقی، می‌کنند و این توجه نظام علمی، آموزشی و اجرایی و به‌طورکلی سیاست کلان برنامه‌ریزی کشورمان را طلب می‌کند تا از ظرفیت و توان تولید انرژی نو و پاک در برای استفاده در بخش‌های مختلف بهره‌برداری کند.

به گزارش بازارکار نشست آینده مشاغل و مشاغل آینده معاونت آموزش و کارآفرینی جهاد دانشگاهی هر سه‌شنبه ساعت 10تا 11 به‌صورت وبیناری برگزار می‌شود و علاقه‌مندان به https://atijobs.ir مراجعه نمایند.


نظر شما :