15 : 1
امروز سه شنبه 03 بهمن 1396 -
اخبار : عمومی
رییس جهاددانشگاهی در مراسم تکریم و معارفه سرپرست جهاددانشگاهی خراسان شمالی خبر داد:
ایجاد پژوهشکده در زمینه صنایع غذایی با منشا دامی

رییس جهاددانشگاهی با اشاره به این که این نهاد با استانداری خراسان شمالی تفاهم نامه ای برای انجام ماموریت های خود منعقد کرده است، گفت: تفاهم نامه ایجاد پژوهشکده در زمینه صنایع غذایی با منشا دامی و تفاهم نامه در زمینه مشاغل خانگی از جمله اقداماتی بوده که با استانداری خراسان شمالی منعقد شد.
تاریخ : شنبه 23 دي 1396
ساعت: 3 : 16   بازدید کنندگان : 130 نفر
  نسخه چاپی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی به نقل از ایسنا، دکتر حمیدرضا طیبی در مراسم تودیع و معارفه رییس جهاددانشگاهی واحد خراسان شمالی در بجنورد افزود: باید در تولید فن آوری و تبدیل فن آوری به کار و اشتغال گام های اساسی برداشته شود.
وی با اشاره به این که توسعه پایدار زمانی اتفاق می افتد که همه عناصر دچار تغییر شوند، اظهار کرد: اگر بر روی توسعه سیاسی، علمی، فن آوری، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی کار نشود، دچار مشکل خواهیم شد.
دکتر طیبی اظهار کرد: در رژیم گذشته در برخی از بخش ها توسعه هایی وجود داشت، اما از آنجایی که به موضوع فرهنگ توجه نشده بود و درصدد بودند که ملت ایران را سر تا پا غربی کنند، نارضایتی مردم به وجود آمد و از آنجایی که میان مردم و حکومت همبستگی وجود نداشت، انقلاب شد.
رییس جهاددانشگاهی با اشاره به این که زیرساخت های بسیار خوبی در کشور وجود دارد، گفت: فرار مغزها باید تبدیل به گردش مغزها و از سوی دیگر از عواملی همچون طبیعت بکر و محیط طبیعی و ... برای توسعه کشور استفاده شود.
وی با تاکید بر این که باید با دنیا ارتباط داشته باشیم و البته قطع ارتباط با برخی از رژیم ها امری منطقی و ضروری است، خاطرنشان کرد: باید بتوانیم از علم دنیا و فن آوری آن ها استفاده کنیم و ایران فرصت این امر را ندارد که تجربه انجام همه کارها را از ابتدا کسب کند.
دکتر طیبی تاکید کرد: تولید پژوهش در کشور باید برنامه محور باشد نه این که همه ادارات بر روی 10 محور فعالیت های پروژهشی انجام دهند و در نهایت به نتیجه نیز نرسند.
وی با بیان این که جهاددانشگاهی با استانداری خراسان شمالی نیز تفاهم نامه ای برای انجام ماموریت های خود منعقد کرده است، گفت: تفاهم نامه ایجاد پژوهشکده در زمینه صنایع غذایی با منشا دامی، تفاهم نامه در زمینه مشاغل خانگی از جمله اقداماتی بوده که با استانداری خراسان شمالی منعقد شد.
در ادامه معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان شمالی نیز اظهار کرد: با توجه به این که مهمترین رکن علمی در جوامع را دانشگاه ها شکل می دهند، بنابراین میزان پیشرفت علمی را با تعداد اعضای هیات های علمی می سنجند.
مهرداد ابراهیمی ادامه داد: با توجه به این که در خراسان شمالی به لحاظ کمی مراکز آموزش، وضعیت خوبی داریم، اما از این پس باید در جهت برندسازی و کیفیت تلاش کنیم.
ابراهیمی با اشاره به اینکه هم اکنون آموزش عالی در حال یک نهضت جهانی است، افزود: در این نهضت ما هم نقش و سهم بیشتری داریم، زیرا پژوهش های خوبی در دنیا شکل می گیرد که در این میان ما هم باید تولید علم داشته و کمتر مصرف کننده باشیم.
وی با اشاره به انعقاد تفاهم بین جهاددانشگاهی و استانداری خراسان شمالی، افزود: با این تفاهم نامه، جهاددانشگاهی می تواند اقدامات جهادی خود را در استان ماندگار تر کند.
ابراهیمی با بیان اینکه جهاددانشگاهی می تواند در موضوع برندینگ فعالیت کند، گفت: به طور مثال جهاددانشگاهی استان در حوزه نازایی می تواند اقدامات خوبی انجام‌ دهد، که انتظار داریم اعضای هیات علمی خراسان شمالی به کمک جهادگران این واحد آمده تا برنامه های خود را پیش ببرد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان شمالی با بیان این که هر چه در حوزه آموزش عالی و مباحث معیشتی انجام دهیم هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری است زیرا در جای دیگر خود را نشان می دهد، افزود: جامعه ای که از نخبگان بیشتر استفاده کند بالنده تر می شود.
وی بیان کرد: باید در هر جامعه ای دانشگاه ها را به عنوان محل اجتماع نخبگان طوری هدایت کنیم که دچار فرار مغزها نشویم بلکه شاهد گردش نخبگان باشیم.
ابراهیمی با بیان اینکه دانشگاه ها در توسعه کشور نقش اصلی را ایفا می کنند که برای تحقق این مهم باید از فضای سستی خارج شوند، افزود: هم اکنون شتاب تولید علم بسیار بالا بوده که باید از این غافله عقب نمانیم و همواره به علوم تولید شده در دنیا به روز باشیم.
وی با تاکید بر این که دانشگاهیان نباید ارتباط با جهاددانشگاهی را قطع کنند، عنوان کرد: با توجه به وجود پتانسیل های خوبی در جهاددانشگاهی باید در همه زمینه ها از آن استفاده کنیم و در راستای تولید علم گام برداریم.
ابراهیمی با اشاره به اینکه بازار کار و تحصیلات با یکدیگر بالانس شود، یادآورشد: باید این مهم طوری تحقق یابد که در چشم انداز ۱۴۰۴ بیکاری به پنج درصد کاهش یابد که می توانیم از جهاددانشگاهی به عنوان یکی از بازوان بهره ببریم.
وی با اشاره به اینکه دانشگاه ها می توانند مشاوره خوبی برای بخش خصوصی و دولتی باشند، خاطرنشان کرد: می توانیم در این راستا همایش و سمینارهایی برپا کنیم.
ابراهیمی گفت: از نقد سازنده دانشگاه ها استقبال می کنیم که این تفکر سازنده و انتقادی می تواند در پیشرفت و توسعه تاثیرگذار باشد.
احسان عباسی رییس پیشین جهاددانشگاهی واحد خراسان شمالی  نیز در ادامه جلسه بیان کرد: طی 20 ماه گذشته حدود 60 فعالیت پژوهشی در جهاددانشگاهی واحد استان انجام شد. همچنین شاخه ای از مجموعه خون بند ناف رویان در خراسان شمالی راه اندازی شد و این امر مقدمه ای بود برای راه اندازی کلینیک تخصصی مادر و کودک.
وی با اشاره به این که مشکل عمده ای که در مجموعه آموزش عالی این استان وجود دارد نحوه فعالیت آن ها به صورت جزیره ای است، گفت: متاسفانه دیوار دانشگاه ها در این استان بلند است و نقش بدنه پژوهشی و علمی استان بسیار اندک است.
به گفته عباسی با تلاش جهاددانشگاهی واحد استان بانک اطلاعات از مجموعه اساتید استان نیز تشکیل شد.
وی تصویب کشت گردوی پیوندی در شورای برنامه ریزی و کارگروه اقتصاد مقاومتی،سند جامع راهبردی امور زنان و خانواده را از دیگر اقدامات انجام شده در این نهاد بیان کرد.
وی ادامه داد: جهاددانشگاهی واحد خراسان شمالی توانست خراسان شمالی را به عنوان هشتمین استان پایلوت در اجرای مشاغل خانگی معرفی کند که در حاضر پیگیری های لازم برای اجرای این طرح در این استان در حال اجراست.
دکتر رضا شاهین فر سرپرست جهاددانشگاهی واحد خراسان شمالی در ادامه این جلسه افزود: جهاددانشگاهی نهاد بزرگی است که از جهاد و دانشگاه تشکیل شده است و باید تلاش شود تا این دو مفهوم به عرصه عمل کشانده شود.
وی ادامه داد: این امر اتفاق نخواهد افتاد مگر اینکه علم با صنعت پیوند داده شود.
شاهین فر افزود: باید از فضای همدلی میان دستگاه های خراسان شمالی برای توسعه استان بهره گیری شود.
گفتنی است، در این مراسم از زحمات احسان عباسی رییس سابق این نهاد تقدیر شد و دکتر رضا شاهین فر به عنوان سرپرست جدید جهاد دانشگاهی واحد خراسان شمالی منصوب شد.امکانات خبر - ارسال برای دوستان - نظرات
(Show Details...)
 

 

مناسبت روز
عناوین اصلی
نمايه ها
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اسلامی ایران
پیوندها
صفحه جهاددانشگاهی در آپارات
جهاددانشگاهی و واحدهای سازمانی آن در یک نگاه
کتاب رهنمود
کانال جهاددانشگاهی
معاونت پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی
معاونت آموزشی جهاددانشگاهی
معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی
سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری ایکنا
خبرگزاری سینا پرس