22 : 18
امروز چهار شنبه 01 فروردين 1397 -
اخبار : عمومی

گذری بر مهمترین رویدادهای جهاددانشگاهی در سال 95

جهاددانشگاهی نهادی است عمومی و غیردولتی زیرنظر شورای عالی انقلاب فرهنگی که در حوزه های مختلف پژوهش و فناوری، فرهنگی، آموزش و تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان فعالیت می کند، در این گزارش نیز سعی شده است تا به معرفی برترین اقدامات و فعالیت های انجام شده توسط این نهاد در سال جاری پرداخته شود.
تاریخ : چهار شنبه 25 اسفند 1395
ساعت: 33 : 16   بازدید کنندگان : 405 نفر
  نسخه چاپی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، جهاددانشگاهی در پی فرمان حضرت امام خمینی (ره) در سال 59 مبنی بر تشكیل ستاد انقلاب فرهنگی، ستاد مزبور در جلسه 16 مردادماه 1359 به منظور تحقق بخشیدن به اهداف انقلاب فرهنگی، جهاددانشگاهی را به عنوان یك نهاد انقلابی و برخاسته از انقلاب فرهنگی تاسیس كرد. پس از تبدیل ستاد به شورای عالی انقلاب فرهنگی، اساسنامه این نهاد آذرماه سال 1365 مورد تجدید نظر قرار گرفت و با حذف وظیفه مشاركت در مدیریت اداره دانشگاه ها و تاكید بر انجام فعالیت های فرهنگی و تحقیقاتی به منظور اسلامی شدن دانشگاه ها به تصویب رسید.
بار دیگر شورای عالی انقلاب فرهنگی با عنایت به شرایط جدید دانشگاه ها در 22 آبان ماه 1369 مصوبه ای را به تصویب رساند كه در آن جهاددانشگاهی به عنوان پلی میان دانشگاه و بخش صنعتی، خدماتی كشور معرفی گردید. در این مصوبه دو وظیفه عمده انجام تحقیقات علمی و فعالیت های فرهنگی همچنان بر عهده این نهاد می باشد. بر مبنای این مصوبه اساسنامه جدید جهاددانشگاهی به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید.
جهاددانشگاهی نهادی است عمومی و غیردولتی زیرنظر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دارای شخصیت مستقل و از لحاظ اداری، استخدامی و مالی تابع مقرراتی است كه در چارچوب اختیارات قانونی به تصویب هیات امنای جهاددانشگاهی می ر‌سد.
 گسترش تحقیقات و شكوفایی روحیه تتبع و استعدادها در سطح جامعه برای نیل به خوداتكایی، توسعه امور فرهنگی در سطح جامعه از طریق همكاری با حوزه، دانشگاه و سایر مراجع و نهادهای فرهنگی به خصوص برای نسل جوان و گسترش طرح های كاربردی و نیمه صنعتی از طریق پیوند با مراكز علمی و تحقیقاتی به منظور به كارگیری نتایج پژوهش از اهداف این نهاد است.

در سال جاری این نهاد شاهد رویدادها، موفقیت ها، فعالیت ها و اقدامات متعددی بود که به همت جهادگران این نهاد صورت پذیرفت که در ادامه بخشی از مهمترین ها از نظر می گذرد:

انتخاب مجدد دکتر طیبی برای ریاست جهاددانشگاهی
دکتر سید حمیدرضا طیبی در جلسه هیات امنای جهاددانشگاهی که سوم آبان ماه برگزار گردید، با کسب 9 رای از مجموع 9رای ماخوذه به اتفاق آرا، برای سومین بار به عنوان رییس جهاددانشگاهی انتخاب شد و در جلسه 788، بیست و پنجم آبان ماه شورای عالی انقلاب فرهنگی و بنا به پیشنهاد هیأت امنای جهاددانشگاهی، ریاست دکتر حمیدرضا طیبی بر این نهاد به اتفاق آرا تصویب شد.


انتخاب سه عضو هیأت امنای جهاددانشگاهی
در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست حجت الاسلام و المسلمین دکتر روحانی رییس جمهوری، دکتر شاهوردی، دکتر قرنفلی، دکتر ایمانی خوشخو به عنوان اعضای هیات امنای جهاددانشگاهی انتخاب شدند.
رونمایی
در سال جاری این نهاد در واحدهای مختلف خود موفق به رونمایی از "داروی گیاهی ملیتروپیک(کنترل آلزایمر)" پژوهشکده گیاهان دارویی و "اولین خانواده باکتریایی کشور" مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران با حضور وزیر بهداشت، رونمایی از پر قدرت ترین فرستنده FM کشور توسط واحد خواجه نصیر و نخستین جلد مجموعه ایرانی _ آموزشی زبان انگلیسی شد.


بازدیدها
بازدید وزیر اطلاعات از توانمندی ها و فعالیت های پژوهشگاه رویان، بازدید دکتر نوبخت، دکتر علی آبادی مدیرعامل شرکت مپنا، وزیر بهداشت،  درمان و آموزش پزشكي، فرمانده نیروی دریایی ارتش و ... از دستاوردهای جهاددانشگاهی در مجتمع تحقیقاتی شهدای این نهاد، بازدید دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از دو خبرگزاری ایسنا و ایکنای جهاددانشگاهی و دیدار اعضای ایسنا با دکتر ولایتی نیز در سال جاری صورت گرفت.

فعالیت های پژوهشی و فناورانه
از فعالیت های پژوهشی و فناورانه این نهاد نیز می توان به "بومی سازی ادوات کنترل و VRCC توربین های بادی" توسط محققان جهاددانشگاهی، "تجاری سازی تور پرورش آبزیان" توسط جهاددانشگاهی واحد صنعتی امیر کبیر، "تولید کربن فعال" توسط محققان جهاددانشگاهی اصفهان، "راه اندازی اولین مرکز وب پژوهی کشور در دانشگاه علم و صنعت"، "شناسایی جلبک قرمز با کاربرد فناورانه" توسط محققان مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی، "تدوین آنتی بادی با فعالیت دو گانه برای از بین بردن سلول های توموری" توسط پژوهشگاه سرطان جهاددانشگاهی و "تولید نیمه صنعتی داروی سکته قلبی" توسط محققان رویان اشاره کرد.
بومی سازی سیستم کنترل دور برای الکتروموتوری ولتاژ متوسط توان بالا توسط واحد علم و صنعت، ساخت دستگاه دیتالاگر برای اندازه گیری آنلاین دما و رطوبت در هرمزگان، وارد شدن سلول درمانی پژوهشگاه رویان به فاز بالینی، ساخت و راه اندازی کشش سطحی (IFT) در پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی، راه اندازی گاوداری با تکنیک نوین تولید جنین بُز توسط پژوهشگاه ابن سینا، ثبت اختراع فرمولاسیون تولید قارچ دارویی خوراک شاه صدف، تولید کورکومین از زرد چوبه با خلوص بالا، کسب دانش فنی تولید "کنسانتره فلوئوریت عیار اسیدی" با ایجاد افزوده 400 درصدی توسط واحد تریت مدرس، آغاز طرح اصلاح گردو، طراحی و ساخت نسل سوم آب سازهای رطوبتی توسط واحد هرمزگان و افتتاح مجتمع تحقیقاتی جهاددانشگاهی چهارمحال و بختیاری نیز از دیگر فعالیت های پژوهشی می باشد.

موفقیت ها
بومی سازی تعلیق کننده نفت و شیرین سازی نفت خام میدان آب تیمور توسط پژوهشکده شیمی، حرکت نخستین اتوبوس آزمایشگاه سیار "سلول های بنیادی برای همه" به همت پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی، کسب رتبه ی سوم پژوهش‌های کاربردی سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی توسط جهاددانشگاهی واحد خواجه نصیرالدین طوسی، انتخاب فصلنامه گیاهان دارویی جهاددانشگاهی در بین مجلات علوم پزشکی جشنواره رازی و ذخیره سازی هزارمین رده سلولی در بانک سلول های انسانی و جانوری توسط مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی را می توان بخشی از موفقیت های این نهاد دانست.

همایش، گردهمایی و جشنواره ها
برپایی نمایشگاه دستاوردهای تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاددانشگاهی در سازمان برنامه و بودجه، برگزاری و اهدای جوایز هفدهمین جشنواره بین المللی رویان ، گردهمایی روسای جهاددانشگاهی، هفتاد و هشتمین گردهمایی معاونان فرهنگی جهاددانشگاهی، دوازدهمین گردهمایی معاونان پشتیبانی واحدهای سازمانی جهاددانشگاهی، چهل و سومین گردهمایی معاونان آموزشی جهاددانشگاهی و روسای مراکز آموزش علمی کاربردی، چهل و هفتمین گردهمایی معاونان پژوهشی سازمان ها، پژوهشگاه ها و پژوهشکده ها، واحدها و مراکز جهاددانشگاهی سراسر کشور، همایش "فرهنگ دانشگاهی و نهادینه شدن گفتمان علم در راستای تحقق نقشه جامع علمی کشور" توسط پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاددانشگاهی، بیست و سومین جشنواره کتاب سال دانشجویی، پنجمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویی و یازدهمین دوره طرح ملی ایران مرز پرگهر، یازدهمین همایش ملی علمی - فرهنگی خلیج فارس، همایش بررسی راهکارهای پیشگیری از سرقت علمی، کنفرانس ملی حفاظت محیط زیست، اختتامیه شانزدهمین دوره پایان نامه سال دانشجویی و مسابقه دفاع سه دقیقه ای پایان نامه های دانشجویی و اولین همایش بین المللی مطالعات میان رشته ای قرآن کریم از دیگر فعالیت های اعضای این نهاد در سال جاری است.
گفتنی است، تدوین برنامه ششم توسعه جهاددانشگاهی و انعقاد قرارداد همکاری مشترک بین جهاددانشگاهی و شورای عالی استان ها از دیگر فعالیت های انجام شده توسط اعضای این نهاد می باشد.


امکانات خبر - ارسال برای دوستان - نظرات
(Show Details...)
 

 

مناسبت روز
عناوین اصلی
نمايه ها
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اسلامی ایران
پیوندها
توصیه های سفر در سال 1397
صفحه جهاددانشگاهی در آپارات
جهاددانشگاهی و واحدهای سازمانی آن در یک نگاه
کتاب رهنمود
کانال جهاددانشگاهی
معاونت پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی
معاونت آموزشی جهاددانشگاهی
معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی
سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری ایکنا
خبرگزاری سینا پرس