22 : 19
امروز چهار شنبه 01 فروردين 1397 -
اخبار : پژوهش و فناوری

تولید دومین محصول تثبیت کننده خاک در جهاددانشگاهی خوزستان

پژوهشگران گروه پژوهشی شیمی جهاددانشگاهی خوزستان ترکیبی پلیمری و دوستدار محیط زیست، برای تثبیت خاک را تولید و به ثبت رساندند.
تاریخ : چهار شنبه 11 اسفند 1395
ساعت: 34 : 9   بازدید کنندگان : 454 نفر
  نسخه چاپی

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خوزستان، سینا کیان‌ارثی، عضو گروه پژوهشی شیمی پژوهشکده تکنولوژی تولید جهاددانشگاهی خوزستان در خصوص این اختراع، گفت: ایده تولید این محصول پس از اعلام نیاز شرکت فولاد خوزستان در یک جلسه همکاری، مطرح شد. از آنجا که نمونه‌ای متفاوت از این مالچ پلیمری در شرکت فولاد خوزستان مورد استفاده قرار می‌گرفت، گروه پژوهشی شیمی جهاددانشگاهی خوزستان با تکیه بر دانش بومی استان، به تحقیق و تولید نمونه‌ای بهینه با کارایی بالا از مالچ پلیمری برای شرکت فولاد خوزستان اقدام کرد.
وی افزود: در طول یک سال تحقیق که همراه با تحویل دو محموله ۴۰۰ لیتری به شرکت فولاد خوزستان بود، تست‌های میدانی، کیفیت مطلوب این محصول را تایید کرد. این محصول پلیمری محلول در آب قابلیت استفاده در زمینه بیابان‌زدایی و تثبیت ریزگردها را نیز دارد. مالچ پلیمری تولیدی در پژوهشکده تکنولوژی تولید با نام پلی فیکس، با ایجاد یک ساختار شبکه‌ای در سطح خاک، از بادبری و فرسایش به وسیله باد جلوگیری می‌کند؛ ضمن اینکه خطری نیز برای محیط زیست ندارد.
عضو گروه پژوهشی شیمی پژوهشکده تکنولوژی تولید جهاددانشگاهی خوزستان تصریح کرد: مالچ پلیمری تولید شده در مقایسه با مالچ نفتی، رنگ روشن‌تری دارد و ظاهر طبیعت را نیز زیبا نگه می‌دارد. همچنین این محصول به ریشه گیاهان نیز آسیبی وارد نمی‌کند.
گفتنی است، این محصول با شماره ۹۱۲۷۴ نزد اداره ثبت اختراعات به آدرس http://iripo.ssaa.ir به ثبت رسیده است.


امکانات خبر - ارسال برای دوستان - نظرات
(Show Details...)
 

 

مناسبت روز
عناوین اصلی
نمايه ها
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اسلامی ایران
پیوندها
توصیه های سفر در سال 1397
صفحه جهاددانشگاهی در آپارات
جهاددانشگاهی و واحدهای سازمانی آن در یک نگاه
کتاب رهنمود
کانال جهاددانشگاهی
معاونت پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی
معاونت آموزشی جهاددانشگاهی
معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی
سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری ایکنا
خبرگزاری سینا پرس